Jump to content

DIY: Oglinda cu senzor antiorbire


cristivw

Recommended Posts

am testat si eu functionalitatea oglinzii interioare. Cand comutam in treapta de viteza R, oglinda se deschidea in vizibiltate. In schimb nu am observat sa se intample acelasi lucru si la oglinzile exterioare. Si ele au senzor anti-orbire, stie careva pe ce principiu se inchid/deschid in luminozitate? Cum se poate proba functionarea lor?
Link to comment
Share on other sites

In mod normal daca ai si oglinzile exterioare electrocrome ar trebui sa faca acelasi lucru ca si oglinda interioara (se inchid la culoare si cele exterioare). Ce poti face este sa dai capacul jos la oglinda interioara, sa te uiti la mufa si sa imi spui cate fire are mufa care merge spre plafon.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Am achizitionat si eu o oglinda , dar tot nu am vazut o imagine cu conexiunile pe culori.

multumesc....

 

Are senzor pe spate( imagine), senzor pe fata (mijloc sus) si bulbul rosu jos (imagine).

Mufa cu 7 fire....

Ce rol are acel bulb rosu?

 

Uite câteva link-uri, sper sã te ajute.

 

Link 1

Link 2

Link 3

Link 4

Link 5

 

Conform pozei de mai jos trebuie sa conectezi doar 3 fire, violet/alb (la +), albastru/galben (comutator marsarier) si maro (la -).

http://i24.photobucket.com/albums/c26/cobcobbs/AutoDimMirrorInstall018.jpg

 

DacĂŁ nu te ajutĂŁ, spune-mi ce masina ai, ce culori au toate firele si o sa ma uit pe schema electrica a masinii tale.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Salut, incerc si eu sa montez o oglinda de acest gen pe un E46 NFL. Oglinda am luat-o de pe un E46 FL. Nu am alarma, ma intereseaza doar sa functioneze oglinda dar nu stiu exact ce fire, unde le leg. Atasez o poza cu firele. Multumesc de ajutor!

 

http://s21.postimg.org/4opk709x3/2014_03_11_22_01_08.jpg

print screen

Link to comment
Share on other sites

Pin 1: Blue/yellow (reverser signal)

Pin 2: not used on new mirror

Pin 3: white/violet (switched +12v)

Pin 4: white/violet (switched +12v)

Pin 5: Not used

Pin 6: not used

Pin 7: Red/Brown - yellow stripes

Pin 8: Alarm led +12v (new wire)

Pin 9: Alarm led ground (new wire)

Pin 10: Mirror ground

Tu ai acolo mai multe fire decat iti trebuie pt oglinda .... ai nevoie de un + rosu/negru, un - maro/negru si un rear-control/reverse-signal albastru/galben

Link to comment
Share on other sites

E semnal de marsarier, cand bagi R oglinda se deschide la culoare sa poti vedea mai bine in spate.

 

Deasupra panoului de sigurante ai nise "casete" cu fire. O sa gasesti acolo cateva fire albastru galben. Te legi de oricare dintre ele atat timp cat e albastru galben. Poti sa si verifici, trebuie sa ai + pe fir cand doar cand bagi marsarier.

 

Si inca o chestie. + pe heliomat este verde alb. Rosu negru este + pe led.

Edited by b0gdan4you
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Chiar nimeni nu a avut probleme cu sistemul de prindere?....la mine nu se potriveste oglinda cu sistemul de prindere de pe parbriz chiar daca masina mea si donatoarea sunt ambele e46 nfl.

 

nu are cum sa nu mearga,si eu am facut acesta schimbare.

 

am avut oglinda normala si am luat o oglinda cu senzor antiorbire si mege perfect.

 

nu stiu daca este la fel la oglinda cu senzori de ploaie si lumina

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.