Jump to content

DIY: Oglinda cu senzor antiorbire


cristivw

Recommended Posts

Am incercat si eu sa montez o oglinda cu senzor luata de pe un e46 coupe nfl (eu am e46 coupe fl),mufa se potriveste,problema este ca daca pun oglinda cu senzor nu mai comunica cheile,am incercat si cu reinitializare,verificat firele si se potrivesc si pe culori,cea cu senzor are mai multe fire dar eu am conectat doar cele 5 fire care le are mufa masinii pe culoare si tot nu imi citeste cheile.in interiorul oglinzii este receiverul pentru chei dar nu se potriveste de la una la alta.

A mai intampinat vreunul aceasta problema?Pana la urma m-am lasat pagubas si am lasat oglinda originala

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Sautare!Am facut rost de o oglinda cu senzor de pe un BMW 323 de anglia si am o problema la legatul firelor ,am citit in posturi de 3 si 7 fire dar a mea are 10 fire si la culori nu se potrivesc cu ce am citit pe aici ,as avea nevoie de cineva care sa ma lumineze cum pot lega oglinda sa functioneze.Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Nu ma poate ajuta nimeni???

 

 

Practic, sunt 3 pini ai oglinzii care trebuiesc conectati:

- Pin 1 - marsarier (+) cauti firul albastru cu dunga galbena din spatele torpedoului si te legi de el(este un smoc de fire in partea dreapta spre aripa )

- Pin 3 - plus contact (+)

- Pin 10 - masa (-)

pin3 si pin10 eu am legat la mufa de la lanterna care este in spatele torpedoului

trebuie se demontezi torpedoul

 

Oglinda se desprinde de parbriz prin rotirea ei usoara, tragand de picior, in partea dreapta.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

Am instalat si eu o oglinda cu autodim in locul celei manuale. Masina mea e un E91 din 2009 insa evident nu avea firele trase in plafoniera. Multumiri acestui topic am reusit sa o fac functionala si am tras + si - de la firele ce veneau la plafoniera.

Ceea ce as vrea eu sa ma lamuresc, daca stie cineva, ce este cu acele fire si un tip de senzor din imagine pentru ca nu am senzor de ploaie sau de lumina.

Multumesc frumos

 

http://s28.postimg.org/6mcrwua8d/IMG_20150328_164241.jpg

Edited by Eug
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am instalat si eu o oglinda cu autodim in locul celei manuale. Masina mea e un E91 din 2009 insa evident nu avea firele trase in plafoniera. Multumiri acestui topic am reusit sa o fac functionala si am tras + si - de la firele ce veneau la plafoniera.

Ceea ce as vrea eu sa ma lamuresc, daca stie cineva, ce este cu acele fire si un tip de senzor din imagine pentru ca nu am senzor de ploaie sau de lumina.

Multumesc frumos

 

http://s28.postimg.org/6mcrwua8d/IMG_20150328_164241.jpg

 

Este senzorul de condens al parbrizului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.