Jump to content

E60-ul meu


Bala

Recommended Posts

Am profitat de vremea frumoasa de afara si am mai schimbat pe ici pe colo piese. (Km: 71250)

 

- bucsele de la bara stabilizatoare fata. Mi se parea ca e putin cam barca iar la denivelari mici, parca se auzea ceva in masina. Le-am schimbat eu :ninja:

Masina nu se mai inclina asa mult pe viraje si nu se mai aud zgomote aproape deloc

 

- filtru de aer. Foarte murdar si plin de frunze. Tot eu :rolleyes:

 

- bucsele de la bratele fata (piesa 12). Bucsele erau mai moi decat cele noi insa roata nu avea joc. Am zis sa le schimb totusi: acum nu se mai aude nimic la denivelari

 

- am facut si o diagnoza si nu apare nimic. :thumbsup:

 

Urmeaza cat de curand:

 

la interior:

- curatare + hidratare piele

- sa schimb nuca de la schimbator si trimul de la volan (sunt pe drum :popcorn: )

 

la suspensie:

- sa schimb bucsele de la bara stabilizatoare spate (daca tot am schimbat pe fata sa le schimb si pe spate)

 

la motor:

- sa schimb tampoanele de la filtrul de aer. Tremura prea tare si uneori face zgomot (sesizabil doar fara muzica si ascultat cu multa atentie dar oricum tremura de zici ca e de camion)

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc pe cea de la BMW, BMW Leather Care. Include si protectie la ultraviolete.

 

Imi place ca dupa ce o dau cu solutia asta, are un miros de masina noua. Pielea e putin mai moale iar la soare, desi e pielea neagra, ma pot urca in pantaloni scurti fara probleme.

 

Asta e solutia:

 

http://www.bmw.ro/ro/ro/owners/accessories/seasonal_campaigns/winter_2008/_shared/img/care_products/leather_preserver.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere al condusului, nu se simte nimic diferit. N-as putea spune ca e mai stabila.

 

In masina insa, este mai multa liniste iar la trecerea peste crapaturile din asfalt nu se mai simte nimic. Inainte se simtea cum trece roata. Acum parca pluteste peste ele.

Link to comment
Share on other sites

@Bala- Pentru ca am un prin comentariu pe acest subiect nu pot sa nu scriu parerea mea : Este o masina foarte frumoasa si foarte intretinuta dupa cum am citit .

Referitor la problemele care le-ai avut au fost mai mult de tachinare decat asa zise "probleme" bine , se vad la buzunar dar asta este Romania ( mult praf , gropi si daca mai punem si hotia la piesele de schimb fie ele originale sau aftermarket............. ).

Intr-un cuvant se adevereste lozinca in cazul acestui model : Placerea de a conduce .

Sa o stapanesti sanatos si km fara incidente.

P.S: O intrebare daca nu deranjez:

Se cunoaste foarte bine calitatea "foarte buna" a carburantilor de la noi din tara , ai avut probleme, sau cel putin simtome ,ale sistemului de alimentare ( pompa motorina , filtre , rezervor cu impuritati si apa , injectoare , etc.) pana acum din aceasta cauza?

Link to comment
Share on other sites

Nu. Nu am avut nicio problema.

 

Pana acum schimbul de filtre si ulei l-am facut conform graficului recomandat de BMW. Schimburile le-am facut la BMW mai ales pentru ca am BSI (BMW Service Inclusive).

 

Din ce tin eu minte, filtrul de motorina se schimba tot la al 3-lea schimb de ulei. Oricum, in 70k km nu am schimbat niciodata filtrul de motorina. In mod normal, ar trebui sa-l schimbe acum. Daca nu, o sa-l schimb eu.

 

Ce-i drept, am incercat de fiecare daca sa iau motorina din acelasi loc. Daca eram plecat din oras, am cumparat de la statii mari de motorina, aflate pe drumurile mari.

 

Singura recomandare a celor de la BMW a fost sa schimb mai des filtrul de aer. Nu stiu cum este in BSI dar eu l-am schimbat odata cu uleiul. Ultima data a fost foarte murdar. Am mers cu el cam 20k km.

 

Sa o stapanesti sanatos si km fara incidente.

 

Multumesc frumos ! :)

Link to comment
Share on other sites

la 10.000-12.000 schimb si eu filtrele si uleiul (DAR 70% din km astia sunt facuti in oras, la viteze destul de mici, deci durata totala de functionare a motorului este mai mare decat daca ar fi facuti preponderent exterior). la service imi recomandasera >15.000, dar oricum, nu peste 20.000

sa ne vedem cu bine peste 1 luna!

Link to comment
Share on other sites

De acord. In oras chinui mai mult motorul si masina.

 

Partea buna este ca Timisoara este destul de bine conectata cu orasele din jur + autostrazile de la unguri si fac cam 50-70% in afara sau pe autostrada (in functie de anotimp).

 

 

Da, ne vedem! :thumbsup:

 

P.S. Sper ca pana atunci sa termin si lista cu ce mi-am propus sa fac la ea. :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am facut toate cele de pe lista de mai sus. Mai ramasese sa schimb uleiul si filtrele si gata.

 

Am dus astazi masina la reprezentanta sa mi le schimbe si primesc telefon:

 

- scapa ulei din cutia de viteze cica pe la timonerie

- scapa ulei pe la motor de pe nu stiu ce furtun.

 

Iarasi drumuri la service, iarasi programari. Nu se mai termina odata... :pinch:

 

P.S. Dap, filtrul de motorina se schimba conform BSI tot la a 3-a schimbare de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Ieri cand am trecut pe la ei pentru programare mi-au propus in gluma un buy-back. :blush:

 

Deocamdata e OK. Lantul rezista.

 

Pacat de garnituri si micile scurgeri si neplaceri. La 60k km nu erau. La 72k sunt 2 scurgeri. Le voi rezolva si pe astea...

 

P.S. Ah, mi-am rezolvat si cu recall-ul pentru baterie. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pe furtul de la turbo la intercooler imi scapa foarte putin si trebuie schimbata o garnitura din capatul dinspre turbina.

 

Cand spun scapa, ma refer ca s-a murdarit putin acolo. Cica acum ar fi in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.