Jump to content

DIY: Lumini picioare


cristivw

Recommended Posts

Acest DIY se refera la montarea lampilor aditionale pentru iluminarea de sub bord, in cazul masinilor care nu au optiunea "Pachet lumini" din fabrica.

Este un DIY simplu de realizat, ce necesita:

 

- 2 lampi picioare: 63 11 8 360 588 (se pot procura din dezmembrari, si sunt comune pt. mai multe modele: E46, E39 etc.)

- realizarea unui cablaj simplu, compus din 2 trasee (+) si (-), din tabloul electric, catre aceste lampi

 

Lampile se monteaza in locurile special proiectate de sub bord, in partea stanga/dreapta a masinii (exista niste capacele din plastic, ce acopera gaurile deja decupate pentru aceste lampi).

 

Firele ce trebuiesc cautate/legate:

 

- (+) - culoare rosu/albastru

- (-) - maro

 

Detalii si poze in PDF.

OEM_Footwell_Lighting_Installation.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
In momentul cand deschizi usile, se aprind niste lumini sub bord, deasupra pedalelor la sofer si, respectiv, sub torpedou la pasager...acelea sunt luminile de picioare....explicatia utilitatii acestor lumini e multipla si e dechisa: fie sa vezi unde te urci sa nu ai ceva la picioare si sa calci pe acel obiect, de frumusete, fie scapi ceva si deschizi portiera si ti se aprind luminile ca sa gasesti ce ai pierdut...etc.
Link to comment
Share on other sites

Hai cu poze ca ma bate si pe mine gandul.

Deci se aprind cand deschizi usile, chiar daca nu le aveai din fabrica? Super <_<

Unde gasesc dezmembrari in bucuresti? Cam care au fost costurile?

 

Chriss vezi ca se dezmembrau pe forum niste e46 cu facelift.Acum nu stiu daca au toate cu facelift sau doar alea cu pachet de lumini ...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai cu poze ca ma bate si pe mine gandul.

Deci se aprind cand deschizi usile, chiar daca nu le aveai din fabrica? Super <_<

Unde gasesc dezmembrari in bucuresti? Cam care au fost costurile?

 

Am vrut eu sa iau lampile din dezmembrari. Mi s-a cerut 50Ron/bucata, in conditiile in care e 30-40Ron noua, originala :)

Deci nu te complica cu dezmembrarile..

In afara de lampi iti mai trebuie becuri (nu cred ca vin cu lampile) si 2m de fire.

Link to comment
Share on other sites

Hai cu poze ca ma bate si pe mine gandul.

Deci se aprind cand deschizi usile, chiar daca nu le aveai din fabrica? Super <_<

Unde gasesc dezmembrari in bucuresti? Cam care au fost costurile?

 

Am vrut eu sa iau lampile din dezmembrari. Mi s-a cerut 50Ron/bucata, in conditiile in care e 30-40Ron noua, originala :)

Deci nu te complica cu dezmembrarile..

In afara de lampi iti mai trebuie becuri (nu cred ca vin cu lampile) si 2m de fire.

lampile noi vin cu becuri. le-am luat pe toate(lampi, mufe, fire) de la grozadan.

pozele pe laptop mi se vad bine. pe monitorul meu CRT nu prea si vroiam sa fac altele. sper sa le vedeti bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la e46 is niste capacele care le iei jos si pui carcasa becului direct.

Ce am facut eu in plus fata de DIY-ul ala e ca am pus si o siguranta suplimentar. Masina oricum are siguranta Innenlicht ( pt.iluminat interior) dar am preferat sa mai pun si io una.

Lampile le-am luat gratis de la dezmembrari cu tot cu mufe. Mi-a zis baiatul de acolo sa merg si sa mi le demontez eu ca el n-are vreme de cautat dupa becuri pe sub bord <_<

Link to comment
Share on other sites

Dar tu ai stins lumina de la plafon? Adica, atunci cand deschizi usa se aprinde si la picioare dar si pe plafon, da?

daca intrebarea e pt mine, sunt legate de luminile de la plafon. asta e si ideea, efectul...

am schimbat becurile din plafon. sunt cu led-uri, albe <_<

Link to comment
Share on other sites

functioneaza in paralel cu plafoniera, deschizi usa se aprinde si jos, inchizi usa, se sting treptat odata cu plafoniera.

Foarte simplu de montat, tot stau si ma gandesc (si nu pricep) pt. ce a dat ala din Diy scaunul jos din masina <_<

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.