Jump to content

Normele de poluare EURO - in general


X X L

Recommended Posts

@newguyintown:

in primul rand foloseste functia SEARCH a forumului...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=43272

 

in al doilea rand, eu stiu ca masina aceea e BMW E34 520i 2,0L cu un motor M50... codul de motor 206S1 e NON EURO!

 

daca iti doresti un E34 cu Euro2 cauta motoare tip M51 codul de motor 206S2...

 

succes !

 

topicul se reuneste cu cel care trateaza subiectul norme de poluare...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
va rog sa ma ajutati intr o problema.am un bmw 320i din 1991/motor 24v,110kw,serie 20 6s1,pe brief-ul dwe germania scrie euro2 si la rar iese noneuro.cum pot verifica daca este adevarat ce dau astia la rar? ca am auzit ca mai pun si norme de poluare din burta dupa cum le vine lor.in brieful de germania scrie capacitate 1991 cmc si pe brieful de la rar 1990 de cmc.sant 2 tipuri de motoare pe bmw 320i.?se poate sa fie un motor cu euro 2 si unul non euro?poate sa facut o greseala.astept un raspuns.va multumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut! m-ar interesa si pe mine achizitionarea unui seria 3 din germania.....dar nu sunt sigur cu normele de poluare(euro3 si 4)

Poate sa-mi spuna careva cam cand au fost introduse motoarele euro 3,respectiv cele euro 4 pe motoarele de pe 316i,318i si 320d?....sau daca careva si-a inmatriculat recent o astfel de masina,ce orma de poluare i-au atribuit cei de la rar?.....m-ar interesa in special raspunsul la aceasta intrebare pe modele din '98-'99.

mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu, la modelele E46 intre 98-99 toate motorizarile pe benzina de pe 316i/318i (tip motor M43, cod motor 194E1, 1895 cmc, 77kW) au EURO 3...

 

norma EURO 4 apare din 2001/2002 odata cu motorul N42, cu sistem catalitic mai performant...

 

motorizarile diesel de pe 320d (cod motor 204D1, 1951 cmc, 95 kW) sunt tot EURO 3...

 

nu gasesti Diesel EURO 4 din 98/99...

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu, la modelele E46 intre 98-99 toate motorizarile pe benzina de pe 316i/318i (tip motor M43, cod motor 194E1, 1895 cmc, 77kW) au EURO 3...

 

norma EURO 4 apare din 2001/2002 odata cu motorul N42, cu sistem catalitic mai performant...

 

motorizarile diesel de pe 320d (cod motor 204D1, 1951 cmc, 95 kW) sunt tot EURO 3...

 

nu gasesti Diesel EURO 4 din 98/99...

 

 

dar 320d din 98-99 euro 3 gasesc?

pe siturile de vanzari masini de la noi din tara am gasit o multime de insi care afirma ca vand 320d din 98/99 cu euro3, chiar la unu din 98 ataseaza si poza cu cartea de identitate a vehiculului facuta recent de rar...in care arata ca e euro3.

Link to comment
Share on other sites

masina BMW E36 Limuzina, 318i, fabricata mai 1992.

 

tip motor M40

 

codul de motor este 184E1... adica NON EURO !

 

dar in celalalt brief mic, cel vechi, scrie ca s-a montat un sistem catalitic pentru nivel de poluare redus EURO 2...

 

nu cred ca masina iti va fi recunoscuta ca EURO 2 in Romania, fara o documentatie beton !

Link to comment
Share on other sites

masina BMW E36 Limuzina, 318i, fabricata mai 1992.

 

tip motor M40

 

codul de motor este 184E1... adica NON EURO !

 

dar in celalalt brief mic, cel vechi, scrie ca s-a montat un sistem catalitic pentru nivel de poluare redus EURO 2...

 

nu cred ca masina iti va fi recunoscuta ca EURO 2 in Romania, fara o documentatie beton !

ai dreptate masina a esit la gaze euro 2 dar mi-au cerut documentatie cum drac sa fac ca nu am documentatia? am oprit cartea pana fac rost de documentatie

Link to comment
Share on other sites

masina BMW E36 Limuzina, 318i, fabricata mai 1992.

 

tip motor M40

 

codul de motor este 184E1... adica NON EURO !

 

dar in celalalt brief mic, cel vechi, scrie ca s-a montat un sistem catalitic pentru nivel de poluare redus EURO 2...

 

nu cred ca masina iti va fi recunoscuta ca EURO 2 in Romania, fara o documentatie beton !

ai dreptate masina a esit la gaze euro 2 dar mi-au cerut documentatie cum drac sa fac ca nu am documentatia? am oprit cartea pana fac rost de documentatie

Salut! Si eu m-am confruntat cu o problema asemanatoare,filtrul de particule nu mi-a fost recunoscut de catre RAR chiar daca a fost identificat pe masina iar montarea lui conform KBA era consemnata in brief.In plus am prezentat KBA-ul care certifica autenticitatea filtrului,o anexa FAKT cu tipul masinii si norma de poluare in care se incadreaza dupa montarea filtrului si chiar si un certificat DEKRA cu rezultatul emisiilor.Raspunsul celor de la RAR"Filtrul este pe masina si este in regula dar nu il putem trece in carte pentru ca nu a fost montat de fabrica".Succes!

Link to comment
Share on other sites

poti sa imi spui si mie cat ar costa acest test dinamic sau unde as putea sa fac o expertiza care sa fie luata in considerare de baietii de la RAR,deoarece masina mea a fost catalogata Non euro chiar daca in brief/ul mic este specificatia ca are instalat un kit euro 2?masina este un e36 2000 cmc, tip motot 20 6S1, iulie 1992.mersi
Link to comment
Share on other sites

testul dinamic se face DOAR la RAR...

 

colegul @Dmishu34 facea referire la recunoasterea sistemului catalitic cu nivel de poluare redus EURO 2, pe baza documentatiei de la KBA...

 

sincer, nu am auzit de foarte multe masini carora sa le fie recunoscute aceste sisteme...

 

dar nu e nici imposibil !

Link to comment
Share on other sites

poti sa imi spui si mie cat ar costa acest test dinamic sau unde as putea sa fac o expertiza care sa fie luata in considerare de baietii de la RAR,deoarece masina mea a fost catalogata Non euro chiar daca in brief/ul mic este specificatia ca are instalat un kit euro 2?masina este un e36 2000 cmc, tip motot 20 6S1, iulie 1992.mersi

din cate am inteles testul dinamic se face la RAR Bucuresti(nu cunosc locatia exact),costa 20 si ceva de milioane lei vechi si in functie de rezultatele testului se face incadrarea masinii in norma de poluare (chiar daca initial nu au fost luate in considerare kiturile retrofit de reducere a noxelor).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.