Jump to content

problema macara electrica


Recommended Posts

sal,am o problema la macaraua electrica pe dreapta,geamul urca si coboara in trepte,dupa ce apas butonul merge cca 2cm si se opreste dupa care tr sa repet procesul si tot asa pana la capat,mi sa spus ca nu este initializat si tr sa-i scot borna,degeaba.am zis ca poate merge greu pe culisa la-m ajutat cu mana,la fel ,poate ma puteti ajuta cu un sfat ,parere ,orice .Multumesc anticipat pt ajutor.
Link to comment
Share on other sites

E destul de simplu de rezolvat... dai jos fata de usa si ajungi la motorul electric. pe el e un senzor magnetic care ii spune pozitia geamului. Senzorul asta s-a miscat si din cauza asta motorul crede ca e geamul blocat, si se opreste.

Trebuie sa repozitionezi inelul magnetic, are niste marcaje rosii si gata treaba... s-ar putea sa trebuiasca sa dai jos motorasul ca nu prea ai loc acolo, dar macar e o pb care se rezolva fara bani <_<

 

spor

Link to comment
Share on other sites

Am luat de 2 zile un 318is coupe e36 si am o problema destul de nasoala cu geamul din dreapta.Am impresia ca motorul scapa pe zimtii aceia de la macara si nu il ridica.Adica el se invarte(se aude ca merge) dar merge in gol.De coborat coboara.Nu aveti idee daca gasesc doar rotita dintata de la motor sau tre sa-l schimb cu totul.mersi anticipat.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mai baieti am desfacut panoul de la usa dar este o problema.Macaraua este nituita pe usa.Ma asteptam sa gasesc ceva suruburi dar din pacate sunt nituri.Care ati mai dat macaraua jos zice-ti cum ati facut-o si cum ati pus-o la loc.Am nevoie sa dau motorul jos si sa vad ce roti dintate din el s-au dus sa le schimb.pt ca el tinde sa ridice geamul dar cumva scapa.

Ciudatenia e ca la geamul soferului cand ajunge sus si apas din nou butonul acesta nu mai cupleaza motorul.Pe cand la cel de la sofer chiar daca il ridic la maxim el tot se invarte in gol cand apas sa urce.

A doua problema ar fi cu senzoriii care controleaza geamurile in momentul cand deschizi usa.Unde sunt acestia pt ca din cate vad nu-mi merge tot timpul geamul in jos cand deschid usa si cand o inchid imi forteaza geamul.

 

Va multumesc anticipat si astept raspunsul vostru ca deja stau cu usa desfacuta de o saptamana si imi suiera vantul pe la chedere.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare am si eu o problema cu geamu electric din dreapta ! La mine nu mai urca si nici coboara desi cand apas pe buton se aude motorasul ca vrea sa il miste da nimic ! Mentionez asa am cumparat masina acuma o luna si era ridicat geamul si nici nu l-am verificat numa dupa ce am facut actele si am iesit din piata si am dat de 2 -3 ori in gropi am vazut ca imi cade geamul cu 2-3 mm de sus si dupa aia imi fluiera aeru pe acolo ! Ce sa fac ce sa verific ? E cazuta de pe macara ? sau are lipsa ceva piesa ?

Masina : BMW 316 sedan E36 din 94 !

Edited by bmw316sm
Link to comment
Share on other sites

Salutare am si eu o problema cu geamu electric din dreapta ! La mine nu mai urca si nici coboara desi cand apas pe buton se aude motorasul ca vrea sa il miste da nimic ! Mentionez asa am cumparat masina acuma o luna si era ridicat geamul si nici nu l-am verificat numa dupa ce am facut actele si am iesit din piata si am dat de 2 -3 ori in gropi am vazut ca imi cade geamul cu 2-3 mm de sus si dupa aia imi fluiera aeru pe acolo ! Ce sa fac ce sa verific ? E cazuta de pe macara ? sau are lipsa ceva piesa ?

Masina : BMW 316 sedan E36 din 94 !

 

sau macara defecta...pana nu dai fata de usa jos sa vezi ce e acolo, nu poti sa sti.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu macaraua de pe partea stanga: am cumparat masina fara macara si acum am luat una de la dezmembrari dar nu se potriveste mufa de conectare a motorasului. La mine instalatia are o mufa pe care sunt toate firele(alimentare + - si comenzi) la cea pe care am cumparato sunt 2 mufe, una pentru alimentare si una pt comenzi(aceasta are cu un fir mai putin).

Ma poate ajuta cineva care a mai facuta adaptarea aceasta sa conectez aceasta macara la instalatia mea?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.