Jump to content

BMW e36 316i coupe


Dan_316i

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

ceau, deocamdata nu am mai adaugat nimic nou masinii, am redirectionat banii spre altceva.

am facut doar lucruri necesare bunei functionari, am schimbat azi uleiul(motul 5w40 LL98), filtru ulei(mahle, cu mann m-am fript) si filtru aer(K&N standard panel)

 

aveam ceva planuri cu o rezerva pe 17 exact modelul ce am eu de vara plus un suport de pahare pt consola de e36, dar ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

- autocolantul de sub stop stanga stapte il mai ai ? daca da ... eu zic ca mai bine fara :)

 

- ai cumparat cauciucuri noi ca sa schimbi jantele (mai bine ascultati pe colegul cu jantele)

 

- daca tot ce ai facut la masina sunt investitii minore pot sa iti imprumut si eu masina sa ii faci niste minore ajustari ? :D

 

- cu motorul pana la urma ce faci 318is sau iei unul mai mare gen 328i - avand emblema respectiva pe parbriz nu mai mergi la RAR.

 

- daca tot zic de jante cele mai frumoase sunt cele de M3 E36 sau pachet M din acea perioada

 

- tapiteria ti-au spalat-o in batjocura sau chiar nu putea iesi mai bine ???

 

- in rest totul a iesit superb o masina foarte intretinuta

 

- din punct de vedere tehnic ai schimbat tot ce e problematic sau ar putea fi problematic ?

Link to comment
Share on other sites

Huh, sa le luam pe rand.

 


     
  • autocolantul e tot acolo sub stop, nu mi-am batut capul cu el pt ca e firma la care se faceau revizile in DE, poate la un viitor polish o sa il scot si pe dansul
  • nu inteleg ce ai vrut sa zici
  • sunt investiti care fac masina sa mearga si sa arate cum trebuie nu e nimic special, deocamdata bag bani in masina mea, asta daca nu vrei sa facem schimb
  • de motor inca sunt multumit deoarece merge bine, cu emblema e alta treaba degeaba e in parbriz daca legitimatia e acasa la altcineva :D
  • astea style 29 de paket AVUS mi-au placut cel mai mult, plus ca sunt cele mai usoare jante pe 17 originale bmw
  • tapiteria cred ca iesea si mai bine, dar banuiesc ca lucrarea a fost facuta de fratele meseriasului care mi-a mai si rupt una din chei in contact
  • multe le-am schimbat preventiv daca e sa ma iau dupa gura mecanicilor care au zis ca "mai merge nu trebuie schimbat"

Link to comment
Share on other sites

cred ca iti place compactul la nebunie, mic si bmw

 

 

nu este el cel mai viteaz din familie, dar merge, proprietarii stiu de ce ;)

 

Exact, mânca-l-ar mama pe el de capabil!! Îmi ador compactul!! :heart:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

- ai cumparat cauciucuri noi ca sa schimbi jantele (mai bine ascultati pe colegul cu jantele)

 

mda, m-am prins te referi la jantele pe 15 care le-am dat la scurt timp dupa ce am pus anvelope noi

 

oricum in momentul asta am pe pisic anvelope aproape noi, pe fata luate noi luna trecut, pe spate luate anul trecut cu 7mm profil

DSC05466.JPG

DSC05467.JPG

Link to comment
Share on other sites

foarte frumoasa masina, si-mi place ca ai customizat la interior, nu doar la exterior cum sunt multe exemple.

Mi-ar place si mie un interior recaro insa imi pare rau sa-l dau pe al meu pt ca e in stare perfecta si foarte comod.

O sinura obiectie, narile mate nu iti par ca au un aspect cheap, invechit, parca nimic nu da mai bine ca cele cromate.

Si eu tot un m43 calaresc, 1.8 insa, dar nu e mare diferenta.

Cum se simte 5w50 pe caldurile astea fata de un 10w40?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Azi am trecut cu brio o testare ARR, la iesirea din brasov spre sf. gheorghe, am luat totusi amenda pt trusa medicala si stingator/extinctor.

 

Oricum nu am avut emotii pt ca in urma cu 2 sapt am schimbat bucsile mari de pe spate plus un test gen itp si a iesit totul bine, cu 2 mentiuni pe viitor trebuie schimbate amortizoarele fata(sunt la 52%) si sonda lambda care este "cam lenesa".

Link to comment
Share on other sites

Azi am trecut cu brio o testare ARR, la iesirea din brasov spre sf. gheorghe, am luat totusi amenda pt trusa medicala si stingator/extinctor.

 

Oricum nu am avut emotii pt ca in urma cu 2 sapt am schimbat bucsile mari de pe spate plus un test gen itp si a iesit totul bine, cu 2 mentiuni pe viitor trebuie schimbate amortizoarele fata(sunt la 52%) si sonda lambda care este "cam lenesa".

 

erau si gabori cu ei?

 

cam ce ti-au testat? scuze ca te intreb, dar sunt curios cum fac astia de la arr.e ceva gen itp "mobil"?

Link to comment
Share on other sites

Da, era si politia, s-au legat de toate inclusiv de sprituitoarele de parbriz, becuri iluminare numar, s-au bagat si pe sub ea sa vada de scurgeri de lichide.

 

dar ti-au pus-o pe vre-un stand ceva, sa testeze franele sau suspensiile?

 

eu asa am mai auzit ca fac, iti pun si nu stiu ce tester la gazele de evacuare, sau iti masoara decibelii daca ai finala pe direct...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.