Jump to content

Masina se adapteaza stilului tau de condus ?


Andrei92

deci ?  

678 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut !

 

 

In ultima vreme, aud la tot mai multi soferi, ca masina se obisnuieste cu stilul lor de condus, adica daca mergi cu ea incet, subturat, masina va merge mult timp asa, iar daca o calci, nu va raspune prea promt comenzii.

 

Eu unul nu cred, mi se pare foarte aiurea...care parte din masina sa se obisnuiasca cu stilul tau de condus ? Computerul, turbina, bujiile, ce ? <_<

Am mai auzit si ca la generatile noi de BMW cu cutie stepronic, E60, E90...aceasta se poate reseta, in urma acestei resetari cutia schimba mai altfel..asta e cat de cat plauzibil, insa restul...nu cred o iota...

 

Voi ce credeti, este adevarat ?

Ce parere aveti ?

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

nu stiu mai Andrei, am auzit si eu asta si a fost si una din primele remarci facute referitor la fosta mea masina (second hand) imediat dupa cumparare...ceva de genul ca nu prea a fost turata la viata ei si se simte ... am gandit atunci ca e bull shit de macho, fiind un biet 316i , vad acum ca e o intreaga mitologie
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca se intampla asa ceva. la diesel-uri cel putin e probabil ca de la mersul domol, subturat de cele mai multe ori, sa se depuna funingine pe palele la turbo si automat sa nu mai traga asa bine.

 

eu nu merg subturat cu masina, insa de fiecare data cand ies la un drum lung (minim 2-300km) si ii mai dau la masina, cand ma intorc in oras parca e ceva mai agila.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, nu cred ca este adevarat, este doar un fier.

 

Am si eu un prieten care si-a luat de curand un Seat Leon de prin 2001, cu motor de 1.6 L. Desi i-am zis ca nu e normal ca un motor asa mic sa aibe un consum de 16.4 l/100km si ca ar trebui sa-i faca o verificare, el imi tot zice ca "ce vrei frate daca asa a invatat-o fostul propietar?!"....

Link to comment
Share on other sites

....cred că e un mit, doar la cutiile de viteze automate mai noi, se poate pune problema asta...mă miră faptul că sunt atât de mulţi care cred ĂŽn mitul ăsta....

 

...poate a plecat de la faptul ca la diesel, dacă nu mergi mai turat se mai ĂŽnfundă valva EGR şi...se ĂŽnvaţă moale....

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Nu doar cutiile automate noi se adapteaza stilului de conducere.

Si steptronicul de pe masina mea raspunde mai rapid la apasarea acceleratiei daca am mers mai sportiv.

 

Daca mergi calm si apoi apesi brusc pedala de acceleratia in Drive, raspunsul la apasarea acceleratiei va fi un pic intarziat.

 

Pe Sport nu conteaza, raspunde imediat in orice conditie.

 

Insa e clar ca ceea ce a auzit Andrei sunt doar mituri urbane de genul:

 

"Cumetre, daca alergi masina o sa se invete cu forja si o sa traga mai bine! Stiu eu bine, am avut un urs si masina aia manca numai forja si mergea perfect.

Daca mergi batraneste o sa traga mai slab."

 

Pe scurt, aberatii.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer strict la un tip de combustibil, in general..

Tipii astia cu care am vorbit, au si diesel si benzina...deci...e la modul general intrebarea, pentru cei care detin ambele tipuri de motoare.

 

Astia cu GPL sa nu voteze, ca nu-i cred ! :) <_<

Link to comment
Share on other sites

desi nu cred in asa ceva, erau ceva topicuri in care se desriau pasi care trebuie urmati la e46 sa resetezi raspunsul de la pedala de acceleratie. poate fi ceva adevarat, dar nu cred.

un condus mai agresiv duce la o uzura mai mare a motorului, iar un mers normal poate prelungi viata motorului, asta cred.

cum se impupa cele doua, asta nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

un condus mai agresiv duce la o uzura mai mare a motorului, iar un mers normal poate prelungi viata motorului, asta cred.

 

Pai asta e cam logic...pentru ca daca conduci mai sportiv, urci mai mult in ture, si turatiile mari scurteaza viata motoarelor...

Ma refer la masinile de zi cu zi, probabil M-urile sau Porsche-urile, Ferrari, nu se supun regulii...desi nu am vazut M cu prea multi km...<_<

Link to comment
Share on other sites

desi nu cred in asa ceva, erau ceva topicuri in care se desriau pasi care trebuie urmati la e46 sa resetezi raspunsul de la pedala de acceleratie. poate fi ceva adevarat, dar nu cred.

 

Nu exista de fapt acea resetare a pedalei de acceleratie.

E doar un bun exemplu de mit.

 

un condus mai agresiv duce la o uzura mai mare a motorului, iar un mers normal poate prelungi viata motorului, asta cred.

cum se impupa cele doua, asta nu stiu.

 

Corect.

Conteaza insa si felul care masina este intretinuta.

 

E clar ca daca ambele masini sunt intretinute la fel, cea condusa agresiv va rezista mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Hai ma WLF, chiar trebuie sa fim rai?

OT: am auzit si eu asta, si am simtit oarecum... acum nu stiu daca sa-ncadrez la "placebo" sau chair e un sambure de adevar. Se spune ca (virgula) calculatorul de injectie isi face hartile in functie de stilul de mers al soferului pe parcursul a 30-50km... Nu stiu cat de adevarat este.

 

 

Nu cred treba asta,cel mai probabil calculatorul de bord calculeaza consumul dupa ultimii 50 e km sa-ti arate cati km mai ai pana la o realimentare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.