Jump to content

Lichid de frana


Rhaziel

Recommended Posts

Da, confirm se teoretic se schimba la 2 ani. A mea e noua si imi dadea msj asta pe bord, dar te sfatuiesc k inainte de a-l schimba verifica-l cu un tester lichid de frana.

Dak iese o prezenta apa de <1% - 1,5% nu e nevoie, lichidul de schimba datorita contaminarii cu apa si impuritati lucru care conduce la scaderea eficientei sistemului de franare.

La BMW mi-au recomandat lichid de frana original BMW, TOP 4, in jur de 380000 lei vechi/330 ml, cam 1,5 litri la E90 -ul meu.

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Da, confirm se teoretic se schimba la 2 ani. A mea e noua si imi dadea msj asta pe bord, dar te sfatuiesc k inainte de a-l schimba verifica-l cu un tester lichid de frana.

Dak iese o prezenta apa de <1% - 1,5% nu e nevoie, lichidul de schimba datorita contaminarii cu apa si impuritati lucru care conduce la scaderea eficientei sistemului de franare.

La BMW mi-au recomandat lichid de frana original BMW, TOP 4, in jur de 380000 lei vechi/330 ml, cam 1,5 litri la E90 -ul meu.

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nu-i vorba ca recomanda bmw sau alt producator de masini. Lichidul de frana este higrosopic adica are proprietatea de a absorbi umiditatea din aer si de aceea isi pierde calitatile, in general dupa 2 ani. Dar masina mea este fabricata in 06.2005 si conform service-ului trebuie schimbat in 04.2009 deci au trecut deja 3 ani. Unii nu l-au schimbat nici dupa 4 ani si au frana buna - aici depinde putin cat de tipicar esti <_<.

 

@Axi - tu deja l-ai schimbat si au intrat 1,5 l la E90 ? Intreb pentru ca un coleg de pe forum ce vinde piese mi-a zis ca trebuie sa cumpar doar 1 L DOT 3 si mi-a recomandat Bosch la 28lei un litru. Pe alt magazin online am gasit ca se recomanda lichid DOT 4 si cantitate tot 1 L. Oare ce DOT trebuie ?! Scrie in vreun manual al masinii ?!

Edited by shimano
Link to comment
Share on other sites

@84avr_e46:

Ăl poţi comanda şi de la magazinele de piese auto.

 

Un pic peste un litru.

 

@shimano: Ştiu că este higroscopic ĂŽnsă Axi spunea că trebuie verificat cu un tester ca să vadă dacă există apă.

Mi se pare o pierdere de timp.

 

Fiind vorba de sistemul de frânare, nu merită riscul neschimbării lichidului.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

daca are cineva sau stie unde se gaseste, as vrea si eu un tester pt lichidul de frana!

 

nu stiu tester unde e, in schimb acum 2 ore am fost la AB si am cumparat lichid de frana, (1L - 44 RON) BMW DOT 4, deoarece nu stiam exact cand a fost schimbat de fostu proprietar...cat o mai costa si testeru, mai bine am cumparat 1L, il schimb, si stiu o treaba

Link to comment
Share on other sites

daca are cineva sau stie unde se gaseste, as vrea si eu un tester pt lichidul de frana!

 

nu stiu tester unde e, in schimb acum 2 ore am fost la AB si am cumparat lichid de frana, (1L - 44 RON) BMW DOT 4, deoarece nu stiam exact cand a fost schimbat de fostu proprietar...cat o mai costa si testeru, mai bine am cumparat 1L, il schimb, si stiu o treaba

 

cred ca am si eu vreo 2 ani de cand a fost shimbat..

unde faci shimbul si cat dureaza, e simplu?

Link to comment
Share on other sites

Ptr Shimano (Tester-ul de lichid de frana poate fi gasit la orice firma serioasa care aduce si scule & accesorii auto de calitate.Nu e mare lucru, am si eu unul. )

La E90 imi dadea msj ca trebuie sa il schimb in 02.2009, dar dupa ce am fost la AB Otopeni mi-au zis ca intr-adevar mai nou lichidul de frana trebuie schimbatla 2 ani conform programului de intretinere, perioada anterioara fiind de 4 ani.

Cantitativ mi-au zis ca imi intra 1,5 litri in tot sistemul si ca operatiunea duce cu tot cu TVA ~ 120 euro.

Asa k inainte de a apela la serviciile lor mi l-am testat, sa vad dak e in regula, tinand cont ca masina mea e din 04.2007, a iesit ca procentajul de apa cum am zis este de < 1~1,5% apa.

Cat despre tipul de lichid folosit BMW Top 4!

 

 

Ptr Shimano (Tester-ul de lichid de frana poate fi gasit la orice firma serioasa care aduce si scule & accesorii auto de calitate.Nu e mare lucru, am si eu unul. )

La E90 imi dadea msj ca trebuie sa il schimb in 02.2009, dar dupa ce am fost la AB Otopeni mi-au zis ca intr-adevar mai nou lichidul de frana trebuie schimbatla 2 ani conform programului de intretinere, perioada anterioara fiind de 4 ani.

Cantitativ mi-au zis ca imi intra 1,5 litri in tot sistemul si ca operatiunea duce cu tot cu TVA ~ 120 euro.

Asa k inainte de a apela la serviciile lor mi l-am testat, sa vad dak e in regula, tinand cont ca masina mea e din 04.2007, a iesit ca procentajul de apa cum am zis este de < 1~1,5% apa.

Cat despre tipul de lichid folosit BMW Top 4!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
adica undeva pe la 100 lei manopera, plus lichid, vreo 250 lei sau mai bine. <_<
...acum 2 ore am fost la AB si am cumparat lichid de frana, (1L - 44 RON) BMW DOT 4, deoarece nu stiam exact cand a fost schimbat de fostu proprietar...cat o mai costa si testeru, mai bine am cumparat 1L, il schimb, si stiu o treaba

Eu nu inteleg, manopera 100 lei plus lichidul 44 lei/litru la AB, sau 28 lei/l Bosch (post 8), cum se ajunge la 250 lei (sau chiar 120 euro, dupa cum a primit Axi oferta?

Edited by laur2009
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca la 2 ani se schimba lichidul de frana/ambreiaj....si de asemenea am auzit de FTE, o marca de lichid, ce stiti despre ea? "Mergi la un service unde au pompã de vacuum pentru aerisirea circuitului de frânare. "

 

Recomand sa mergi la reprezentanta BMW sa cumperi lichidul de frana . Nu sunt chiar asa de speriat preturile ; pana la urma ai calitate garantata . Parerea mea <_<

Link to comment
Share on other sites

daca are cineva sau stie unde se gaseste, as vrea si eu un tester pt lichidul de frana!

 

nu stiu tester unde e, in schimb acum 2 ore am fost la AB si am cumparat lichid de frana, (1L - 44 RON) BMW DOT 4, deoarece nu stiam exact cand a fost schimbat de fostu proprietar...cat o mai costa si testeru, mai bine am cumparat 1L, il schimb, si stiu o treaba

 

cred ca am si eu vreo 2 ani de cand a fost shimbat..

unde faci shimbul si cat dureaza, e simplu?

 

scuze de intarzierea raspunsului. inca nu l-am facut si nu stiu unde il voi face pt ca astept sa imi soseasca volanta+kit ambreiaj si le fac/schimb pe toate atunci (volanta, ambreiaj, lichid frana, filtre, ulei).

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.