Jump to content

Lichid de frana


Rhaziel

Recommended Posts

mergi la filaret 130ron; am sunat eu

Mie mi-au spus 150 :)

 

Si eu recomand ulei original BMW (DOT4). Eu am facut schimbul acum 2 luni si m-a costat 93Ron lichidul (de la BanatCar 1,25l din care am folosit doar 1l) iar monopera schimb la 90 Ron.

Unde ai facut schimbul? Banuiesc ca 'manopera' inseamna si aerisire.

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

mergi la filaret 130ron; am sunat eu

Mie mi-au spus 150 :)

 

Si eu recomand ulei original BMW (DOT4). Eu am facut schimbul acum 2 luni si m-a costat 93Ron lichidul (de la BanatCar 1,25l din care am folosit doar 1l) iar monopera schimb la 90 Ron.

Unde ai facut schimbul? Banuiesc ca 'manopera' inseamna si aerisire.

nu stiu daca te ajuta pe tine.. eu am facut schimbul la Promotor in Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat lichid marca ATE dot 4. si ala original e facut tot de ATE la bmw. Am luat 1.25 Litri dar nu a intrat decat 1l si un pic... am facut schimbul deodata cu robytm la acelasi service si manopera a fost 90 lei.

nu e acelasi decat dc sti care sa-l comanzi ca ate are vreo 3 feluri de dot 4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eu am sunat acum vreo 2 saptamani la Baneasa si mi-au spus ca este 37 de ron litrul de lichid de frana (cu tot cu TVA). Cu tot cu manopera mi-au spus ca e undeva la 200 de ron pentru E46.

 

Tipul de la piese mi-a spus ca intra vreo 2.5 litri, acum poate se referea la alt model...

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit lichid VAG OEM :)

Am desfacut suruburile de aerisire de la etrieri, am lasat sa curga tot lichidul, am adaugat noul lichid, si am astetat pana a inceput sa curga din nou... O fi bine, o fi rau ce am facut nu stiu, dar franele tin ok ...

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am schimbat astazi cu lichid frana Mobil dot 4- 20 ron 0.5 litri! Vreau sa va spun ca a iesit negru! In retea intra 1,25 litri! L-am schimbat singur, am un prieten cu service ! Ce este important:cumparati mai mult (eu am luat 2 litri), sa se schimbe incepand cu cea mai indepartat roata; nu calculati sa curga cate 250 ml de la fiecare roata, pentru ca, conductele de frana au diferite lungimi-la prima roata sa curga mai mult iar la ultima mai putin daca nu aveti lichid de alta culoare ca sa vedeti cand a fost schimbat; cel mai negru a iesit de la ambreiaj iar pe sticla scrie clar ca ei recomanda schimbarea la un an de zile! Pentru colegii care spuneau ca cunosc persoane care nu au schimbat lichidul de ani de zile si tot functioneaza aflati ca cel mai afectat de neschimbarea lichidului este ambreiajul!

 

 

Dupa schimbare am simtit o diferenta atat a ambreiajului cat si a pedalei de frana!

Link to comment
Share on other sites

Mergi la un service unde au pompa de vacuum pentru aerisire.

 

Unde merg eu costĂŁ 150 Ron cu tot cu lichid BMW Âşi aerisire.

Salut eu am un e46 320d,2004 si nu a fost cred schimbat de fostul proprietar unde mergi sa schimbi lichidul de franare?Eu sunt din Bucuresti si vreau sa merg sa schimb lichidul de frana si lichidul de racire(antigelul).Merci frumos!!!Un pret estimativ pentru schimbarea celor doua lichide?

Link to comment
Share on other sites

Mergi la un service unde au pompa de vacuum pentru aerisire.

 

Unde merg eu costĂŁ 150 Ron cu tot cu lichid BMW Âşi aerisire.

Salut eu am un e46 320d,2004 si nu a fost cred schimbat de fostul proprietar unde mergi sa schimbi lichidul de franare?Eu sunt din Bucuresti si vreau sa merg sa schimb lichidul de frana si lichidul de racire(antigelul).Merci frumos!!!Un pret estimativ pentru schimbarea celor doua lichide?

 

Uite aici te costa 100lei cu tot cu lichid ORIGINAL BMW. :)

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=75559

Aveti dreptate si nu va contrazic! Eu am citit specificatiile lichidului de la BMW si am gasit aceleasi specificatii si pe Mobil! Eu eram disperat sa-l schimb si nu am mai avut rabdare sa ma duc la Bavaria sa cumpar!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.