Jump to content

filtru epurator


pavel_marius

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Cred ca e o idee foarte buna sa putem sa ne punem noi pe filtru melana sau pasla ca sa nu mai dam bani, pt ca sincer e cel mai scump filtru de pe masina si cel mai mic, e foarte important dar MERITA sa ne facem noi, poate gasim exact materialul din care e facut cel original si gata, il schimbam la fiecare schimb de ulei dar macar e aproape moka.

 

BRAVO CELOR CARE AU AVUT ACEASTA IDEE!!!

Link to comment
Share on other sites

Da, se poate face chestia asta, însă eu cred că e mai bine să montezi filtrul din pâslă chiar dacă trebuie schimbat.

 

Filtrul din plastic nu se blochează, însă nici nu prea filtrează.

Nu sunt de acord, am de plastic si nu sunt probleme, nici nu consuma ulei iar cu schimbul la 10-12k, dupa ~30kkm era curat.

 

In plus, indiferent de parerea mea subiectiva, bmw a ales sa faca schimbarea asta, ne-avand vreun avantaj. Daca era invers puteai sa-i suspectezi ca au vrut sa introduca un consumabil care se schimba mai des.

 

Daca se potriveste direct, eu as trece la modelul nou, nu neaparat pentru economie ci pentru ca e solutia mai noua, si deja dovedit a fi ok, la fel cum as face cu clapetele de pe admisie de exemplu, daca se poate.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Am spus cĂŁ ar consuma ulei fĂŁrĂŁ filtru, aÂşa cum spunea anterior cineva cĂŁ ar merge.

 

Eu am montat 2 astfel de filtre pentru niÂşte amici, nu prea am observat cum ar putea filtra.

 

Probabil cĂŁ au trecut la soluĂžia asta ca sĂŁ elimine riscul de blocare al filtrului.

 

Faza aia cu clapetele e altceva, era o eroare de fabricaĂžie.

Link to comment
Share on other sites

Am spus că ar consuma ulei fără filtru, aşa cum spunea anterior cineva că ar merge.

 

Probabil că au trecut la soluţia asta ca să elimine riscul de blocare al filtrului.

 

 

Exact asa cred si eu mai ales ca blocarea poate duce chiar la defectarea turbinei prin cedarea etansarilor turbinei si pierderea uleiului.

Nu filtreaza, separa vaporii de ulei de aer. Sigur cel cu pasla face asta mai eficient dar in acelasi timp e si o frana mai mare in calea aerului. In plus se vede ca cel nou isi face treaba suficent de bine si nu consuma ulei vizibil mai mult.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu topicul cap-coada,insa nimeni nu mentioneaza un lucru.Din ceea ce stiu eu la e46 diesel nfl nu se poate pune filtru din plastic(pur si simplu e altfel forma piesei- e pe dos) si cel cu pasla se gaseste doar pe original in jur de 225 lei.Insa la e46 diesel fl se gaseste si filtru de plastic after market si e mai ieftin.Chiar daca unele dieseluri fl au filtru cu pasla se poate pune si filtru de plastic.Doar la nfl cel de plastic nu se potriveste decat cel original.

 

Atunci cum e mai bine sa schimbam filtrul sau sa-i scoatem pasla ca sa nu se blocheze?

Cel din pasla trebuie schimbat si pus la loc cu pasla cu tot.Nu e bine sa-l pui fara pasla pt. ca atunci nu va mai filtra nimic.El trebuie pus acolo sa-si faca treaba.

Cel din plastic se poate curata si reutiliza,insa si ala se recomanda a fi schimbat.Si se gaseste si pe alti producatori......nu doar original. :good:

Link to comment
Share on other sites

Azi am dat jos filtrul si am ramas surprins sa gasesc sub pasla sfoara rulata pe suportul din plastic, am dat-o jos toata de pe suport , am spalat-o cu diluant pana s-a facut alba si apoi am rulat-o inapoi in acelasi fel cu sfoara pe directii diferite , am pus si pasla peste si gata e ca nou filtrul iar masina merge super. Edited by Mario Z
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am dat jos filtrul si am ramas surprins sa gasesc sub pasla sfoara rulata pe suportul din plastic, am dat-o jos toata de pe suport , am spalat-o cu diluant pana s-a facut alba si apoi am rulat-o inapoi in acelasi fel cu sfoara pe directii diferite , am pus si pasla peste si gata e ca nou filtrul iar masina merge super.

la fel am facut si eu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.