Jump to content

filtru epurator


pavel_marius

Recommended Posts

si cel cu decantor doar se spala nu trebue sa cumpar altul?, stiu ca exita un topic in care arata cum se schimba. ma poti ajuta

 

E bine sĂŁ-l schimbi la ~ 30 - 40 000 km.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=33902

 

sa nteleg ca se poate curata ? eu am un E90 320 dA cu filtru particule...si vroiam sa cumpar un epurator nou la schimbul de ulei si restul consumabilelor. credeti ca n are rost? pot sa l curat? cam pe unde se afla acest filtru epurator?

 

Având În vedere cã e doar 180 Ron, meritã schimbat.

Link to comment
Share on other sites

e ĂŽn jur de 96 lei la Groza Dan filtrul epurator pentru E90 320d. cel mai bine e sĂŁ-l schimbi, dar nici varianta curĂŁĂžatului nu e rea. filtrul nou vine Âşi cu cele 2 garnituri, aÂşa cĂŁ dacĂŁ ai mulĂži km fĂŁrĂŁ sĂŁ-l fi schimbat il poĂži cumpĂŁra nou ca sĂŁ-i schimbi Âşi garniturile. dupĂŁ ce ĂŽl cumperi nou poĂži sĂŁ-l cureĂži de 2-3 ori ĂŽnainte de a-l schimba iar.
Link to comment
Share on other sites

e ĂŽn jur de 96 lei la Groza Dan filtrul epurator pentru E90 320d. cel mai bine e sĂŁ-l schimbi, dar nici varianta curĂŁĂžatului nu e rea. filtrul nou vine Âşi cu cele 2 garnituri, aÂşa cĂŁ dacĂŁ ai mulĂži km fĂŁrĂŁ sĂŁ-l fi schimbat il poĂži cumpĂŁra nou ca sĂŁ-i schimbi Âşi garniturile. dupĂŁ ce ĂŽl cumperi nou poĂži sĂŁ-l cureĂži de 2-3 ori ĂŽnainte de a-l schimba iar.

 

E mai ieftin decât la E46 ºi E39? <_<

Nu Âştiam..

Link to comment
Share on other sites

si cel cu decantor doar se spala nu trebue sa cumpar altul?, stiu ca exita un topic in care arata cum se schimba. ma poti ajuta

 

E bine sĂŁ-l schimbi la ~ 30 - 40 000 km.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=33902

 

sa nteleg ca se poate curata ? eu am un E90 320 dA cu filtru particule...si vroiam sa cumpar un epurator nou la schimbul de ulei si restul consumabilelor. credeti ca n are rost? pot sa l curat? cam pe unde se afla acest filtru epurator?

 

Având În vedere cã e doar 180 Ron, meritã schimbat.

pina la urma trebue schimbat sau spalat vorbesc de cel cu decantor

Link to comment
Share on other sites

Desfaceti filtrul, scoateti pasla imbibata cu ulei.

Taiati din pasla care sta peste filtrul de aer [unul folosit evident] o bucata care o rulati cam de 3 ori in jurul suportului de plastic si aveti FILTRU EPURATOR nou !!!

E o mare teapa sa dai 50-55 euro pe o carpa curata, care are acelasi rol...de a stopa vaporii de ulei !!!

Link to comment
Share on other sites

prefer tzeapa de a lua unul nou decat sa fac ce ai zis tu...

 

Era doar o opinie.

Si eu am cumparat ieri unul. Acum 2 luni l-am schimbat ultima data pe al meu.

Este aproape identic cu cel schimbat.

 

P.S. Este tzeapa sa iti cumperi de ficare data haine noi in loc sa cureti / speli pe cele de pe tine cand se murdaresc <_<

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, filtrul cu decantor a fost conceput special pt a te scutii de inlocuirea la 30-40000km a celui clasic cu pasla....normal ca se curata si nu se schimba, d-aia e cu decantor!!!!

 

era vorba despre cel cu pasla. pasla aia are rolul sa opreasca trecerea vaporilor de ulei.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, filtrul cu decantor a fost conceput special pt a te scutii de inlocuirea la 30-40000km a celui clasic cu pasla....normal ca se curata si nu se schimba, d-aia e cu decantor!!!!

 

Nu se schimbĂŁ pentru cĂŁ este din plastic deci nu are ce sĂŁ se uzeze nu pentru cĂŁ are decantor. <_<

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, filtrul cu decantor a fost conceput special pt a te scutii de inlocuirea la 30-40000km a celui clasic cu pasla....normal ca se curata si nu se schimba, d-aia e cu decantor!!!!

 

Nu se schimbĂŁ pentru cĂŁ este din plastic deci nu are ce sĂŁ se uzeze nu pentru cĂŁ are decantor. <_<

 

La un BMW 320d din 05.2004 e din plastic sau cu pasla?

 

Cand s-a facut trecerea intre cele doua modele?

 

 

La cati kilometri se curata cel din plastic? Cu ce solutie? motorina cred....e ok?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.