Jump to content

Aplicabilitate jante Seria 3


Recommended Posts

"Original Equipment Manufacturer (OEM) is a company that makes a part or subsystem that is used in another company's end product."

 

Probabil te-am indus in eroare cand am folosit oem si replici in aceiasi fraza dar,eu am spus-o in sensu ca seamana destul de mult cu style 397.Sau poate efectiv sunt eu prost

Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa spui OE, nu OEM.

 

Nu sunt style 397, in poza asta vezi cum arata 397.

 

Mai sunt si style 394 care seamana destul de mult dar oe sunt pe 17..

Ps. Oe sau oem tot acolo e..se intelege clar ce a vrut sa zica..nu trebuie sa ii sari asa in gat pt un nimic. :)

Edited by SB25GAS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mai sunt si style 394 care seamana destul de mult dar oe sunt pe 17..

Ps. Oe sau oem tot acolo e..se intelege clar ce a vrut sa zica..nu trebuie sa ii sari asa in gat pt un nimic. :)

OE sau OEM sunt lucruri total diferite, unul reprezinta originalul, celalalt aftermarketul.

Daca pentru tine nu conteaza, pentru mine si multi altii conteaza. Aici incurajam cunoasterea celor mai importanti termeni ce definesc marca BMW, cat si exprimarea corecta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut tuturor. Am nevoie de parerea voastra. Pentru e90 nfl se potrivesc jante pe 17" 8.5J ET13? Si ce dimensiune de cauciucuri ar fi potrivita? Multumesc mult

 

Et-ul este prea mic pt E90. DacĂŁ totuși le vrei ar trebui sa roluiesti aripile

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Am nevoie de parerea voastra. Pentru e90 nfl se potrivesc jante pe 17" 8.5J ET13? Si ce dimensiune de cauciucuri ar fi potrivita? Multumesc mult

eu am jante pe 18 8.5j cu et 37 + distantiere de 20mm, anvelope 255/35/18, deci et17 si nu ating, chiar ar mai fi loc cel putin in ca 5-6mm :thumbsup:

Edited by shady
Link to comment
Share on other sites

eu am jante pe 18 8.5j cu et 37 + distantiere de 20mm, anvelope 255/35/18, deci et17 si nu ating, chiar ar mai fi loc cel putin in ca 5-6mm :thumbsup:

 

Si pe fata si pe spate la fel? Atunci in cazul meu cu jantele pe 17 si cauciucuri 235/45/17 ar trebui sa fie mai ok decat la tine, nu?

Link to comment
Share on other sites

Si pe fata si pe spate la fel? Atunci in cazul meu cu jantele pe 17 si cauciucuri 235/45/17 ar trebui sa fie mai ok decat la tine, nu?

pe fata nu am pus distantiere si et-ul e 34 cu 8j, ma gandeam numai la spate...cel mai bine sa le probezi pe masina

uite 2 poze de pe net cu jante 8.5j si et 13, cu anvelope 255/35/18, poate iti faci o idee...

post-15561-0-80921800-1464957503_thumb.jpg

post-15561-0-30151300-1464957513_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Saptamana trecuta am indreptat jantele(style 166), am schimbat cauciucurile pe fata si le-am umplut pe toate cu azot. Pana aici bun. S-a ocupat frate-miu de operatiune, in sensul ca nu am fost eu prezent, dupa care a plecat la mare, a fost si pe Transfagarasan, iar azi cand a ajuns masina acasa, ce sa vezi? O janta de pe fata, 8J era pe spate iar o janta de pe spate 8.5J era pe fata...A mers asa ceva km...Intrebarea mea este a putut afecta ceva la directie/tren de rulare? Ca la prosti...8J stanga fata si dreapta spate , 8.5j dreapta fata si stanga spate. Cauciucuri 225 pe fata si 255 pe spate.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Salutari,

Pe un E46 berlina caut niste jante mai usoare si cu ET mai mic.

Momentan am style 43 (16" , 7j, ET 47, 10.4 kg)

Caut ceva tot de 16x7, cu ET ~35 si cat mai usor.

Am gasit style 154, care s-a pus pe E90, are aceasi marime, 7.6 kg si ET 34.

 

A mai pus cineva janta respectiva pe E46? Cum s-a comportat?

 

Ce alte jante a-ti mai recomanda? Designul nu ma intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Momentan am pe e46 318i style 103 , 225/45 r17. As vrea sa le dau la schimb pe style 68 cu 225 45 r17 si 245 40 r17. Am vĂŁzut ca cele style 68 sunt cu 1kg / janta mai ușoare. Ar trebui sa tragĂŁ mai greu mașina cu style 68 având ĂŽn vedere ca pe spate este lĂŁțimea anvelopei 245 ?? Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.