Jump to content

Aplicabilitate jante Seria 3


Recommended Posts

Salut

 

am un BMW F31, 2015, 318d cu roti pe 16', vreau sa iau de 17 dar cineva zicea ca tre sa iau cu ET20

ce am gasit eu pe net si pe la nemti sunt cu ET34/37 7,5/17 5*120

nu stiu pana la urma care dimensiune e mai recomandata? dpdv legal si confort, nu ma intereseaza atat aspectul :)

 

PS: anvelopele vor fi 225/50

Edited by Kay Nix
Link to comment
Share on other sites

Vezi aici exact: http://www.alloywheelsdirect.net/bmw_alloy_wheels/3_series_f30_alloys

ET va diferi ĂŽn funcție de modelul jantei dar la 17" e cu 37 de obicei și 47 pe spate ĂŽn cazul jantelor de dimensiuni diferite fațĂŁ/spate

am gasit: Janta aliaj ANZIO Turn 7.5x17 5x120 et35 Polar Silver

si diferenta e marginala ET35 cred ca nu sunt probleme, sper...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Salutare,

 

Am un 320ed din 2014 cumparat cu jante style 397 pe 18" o singura dimensiune 8Jx18. Am urmatoarea intrebare :

 

Cat de mult au de suferit articulatiile avand in vedere ca masina a fost construita/livrata cu jante pe 16" ( versiunea Efficient Dynamics ).

Trebuie sa achizitionez anvelope noi si sunt in dubii daca sa pastrez jantele de 18" sau sa le dau la schimb pe unele de 16" care ar avea niste avantaje ( pret anvelope, echilibrat, articulatii, etc ). Aspectul e un minus, dar nu pot sa zic ca ma deranjeaza prea tare atata vreme cat masina nu are de suferit pe drumurile din Bucuresti.

 

Recomand jantele originale Bmw

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

Am achizitionat recent un bmw 320d xdrive 4x4, a venit cu anvelope de vara cu dimensiunile 225/40/18 fata si spate 255/35/18 spate. Trebuie sa cumpar anvelope pentru iarna dar sunt in dubii.

Eu credeam ca toate rotile sunt egale ca dimensiuni la un 4x4. As putea sa cumpar anvelope de iarna pe 18 jantele pe care le am sau mai bine sa investesc in alte jante de dimensiuni mai mici.

Am inteles ca ar fi ideal dimensiuni mai mici pentru iarna.

 

Multumesc!

Edited by bmw xdrive
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am achizitionat recent un bmw 320d xdrive 4x4, a venit cu anvelope de vara cu dimensiunile 225/40/18 fata si spate 255/35/18 spate. Trebuie sa cumpar anvelope pentru iarna dar sunt in dubii.

Eu credeam ca toate rotile sunt egale ca dimensiuni la un 4x4. As putea sa cumpar anvelope de iarna pe 18 jantele pe care le am sau mai bine sa investesc in alte jante de dimensiuni mai mici.

Am inteles ca ar fi ideal dimensiuni mai mici pentru iarna.

 

Multumesc!

 

 

Nu e obligatoriu ca anvelopele sa fie aceeasi latime daca respecti cu strictete indicatiile producatorului, in ideea ca circumferinta rotii sa aibe diferente minime fata-spate, mai ales ca ai 4x4.

 

Daca ti se par comfortabile rotile actuale, poti lua doar anvelope pentru jantele pe care deja le ai si poti alege 225/40 fata-spate pentru un cost mai mic, altfel poate gasesti roti cu totul pe 17 cu jante si anvelope de iarna,ideea cu rotile mai mici iarna e relativa, important e sa ai anvelope cat mai noi si cat mai bune.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e obligatoriu ca anvelopele sa fie aceeasi latime daca respecti cu strictete indicatiile producatorului, in ideea ca circumferinta rotii sa aibe diferente minime fata-spate, mai ales ca ai 4x4.

 

Daca ti se par comfortabile rotile actuale, poti lua doar anvelope pentru jantele pe care deja le ai si poti alege 225/40 fata-spate pentru un cost mai mic, altfel poate gasesti roti cu totul pe 17 cu jante si anvelope de iarna,ideea cu rotile mai mici iarna e relativa, important e sa ai anvelope cat mai noi si cat mai bune.

 

 

Multumesc mult pentru raspuns.

 

Eu am facut greseala (posibil) sa cumpar deja 4 anvelope Tigar pt iarna de aceeasi dimensiune 225/40/18 fara sa ma uit si la rotile din spate ca au 255/35/18. As putea sa le returnez daca e mai bine sa iau dimensiuni diferite asa cum erau cele de vara.

Am atasat o poza cu dimensiunile de pe prag.

 

post-97140-0-43941600-1576073530_thumb.jpg

 

 

post-97140-0-43941600-1576073530_thumb.jpg

 

Si dimensiunile din cartea masinii

 

post-97140-0-26517000-1576073878_thumb.png

Edited by bmw xdrive
Link to comment
Share on other sites

Pai oficial, conform cartii si conform instructiunilor de pe prag, masina ta nu ruleaza cu roti pe 18 iarna si nici nu foloseste aceleasi dimensiuni fata/spate pe 18 :console: .

Pentru iarna, foloseste aceleasi dimensiuni fata/spate dar pe 17.

 

Cei care isi vor mai da cu parerea trebuie sa stie ca este vorba despre un seria 3 E9x (dupa pozitia stickerului de pe prag)

Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

Pai oficial, conform cartii si conform instructiunilor de pe prag, masina ta nu ruleaza cu roti pe 18 iarna si nici nu foloseste aceleasi dimensiuni fata/spate pe 18 :console: .

Pentru iarna, foloseste aceleasi dimensiuni fata/spate dar pe 17.

 

Cei care isi vor mai da cu parerea trebuie sa stie ca este vorba despre un seria 3 E9x (dupa pozitia stickerului de pe prag)

 

Multumesc pentru raspuns.

Trebuie sa ma orientez sa iau jante pe 17 bun.

Scuze ca par batuta in cap dar mai bine intreb de doua ori decat sa stric masina sau sa dau bani aiurea.

Pentru iarna trebuie sa iau 225/45/17 pentru toate 4 roti?

Sincer nu inteleg de ce dimensiunile difera la jantele pe 18, la un 4x4 ma asteptam sa fie toate aceasi dimensiune dar o exista vreo explicatie.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

Trebuie sa ma orientez sa iau jante pe 17 bun.

Scuze ca par batuta in cap dar mai bine intreb de doua ori decat sa stric masina sau sa dau bani aiurea.

Pentru iarna trebuie sa iau 225/45/17 pentru toate 4 roti?

Sincer nu inteleg de ce dimensiunile difera la jantele pe 18, la un 4x4 ma asteptam sa fie toate aceasi dimensiune dar o exista vreo explicatie.

In functie de dotari si stil, masinile sunt echipate diferit. Cel mai bine specifica exact despre ce seria 3 este vorba, e.g. Seria 3 Coupe 2010, sau pune ultimele 7 caractere din seria VIN, asa un coleg cu experienta similara iti poate da cel mai bun sfat :thumbsup: .

 

//

Pentru iarna trebuie sa iau 225/45/17 pentru toate 4 roti?

\\

Conform dimensiunilor de pe prag, pentru iarna(M+S) poti lua 225/45/17(recomand varianta XL), insa nu toate jantele de 17 inch se potrivesc masinii tale(aici este o alta poveste ce depinde de tipul masinii tale)

Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

In functie de dotari si stil, masinile sunt echipate diferit. Cel mai bine specifica exact despre ce seria 3 este vorba, e.g. Seria 3 Coupe 2010, sau pune ultimele 7 caractere din seria VIN, asa un coleg cu experienta similara iti poate da cel mai bun sfat :thumbsup: .

 

320D xdrive sedan - 2010

A619430

http://autohint.ro/car/bmw-seria-3-244/

Edited by bmw xdrive
Link to comment
Share on other sites

O sa scriu aici in caz ca o sa mai fie cineva pe viitor cu aceasta problema.

Am fost la un service intr-un final si cei de acolo mi-au spus sa cumpar jante pe 17 sau pe 16 dar mai bine pe 17 si anvelope noi toate la fel 225/45/17.

Cele 4 pe care le cumparasem eu 225/40/18 nu erau bune pentru jantele mele pentru ca jantele aveau dimensiuni diferite si as fi riscat sa creez alte probleme chiar daca diferenta era foarte mica 225/40/18 fata si 255/35/18 spate.

Link to comment
Share on other sites

eu am luat , pe un F36 xdrive , pentru iarna , 225/50/17 , toate patru . pentru vara am , toate patru- 225/45/18 .

 

Nu-s cam inguste pe spate 225 pt vara pt F36?

Eu am pt vara 225/40/R19 (fata) si 255/35/R19 (spate). Pentru iarna am 225/45/R18 pe toate patru. Se simte o diferenta mare la curbe si la tinuta de drum in general. Abia astept sa le pun pe cele de vara inapoi...

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

O sa scriu aici in caz ca o sa mai fie cineva pe viitor cu aceasta problema.

Am fost la un service intr-un final si cei de acolo mi-au spus sa cumpar jante pe 17 sau pe 16 dar mai bine pe 17 si anvelope noi toate la fel 225/45/17.

Cele 4 pe care le cumparasem eu 225/40/18 nu erau bune pentru jantele mele pentru ca jantele aveau dimensiuni diferite si as fi riscat sa creez alte probleme chiar daca diferenta era foarte mica 225/40/18 fata si 255/35/18 spate.

 

 

La xdrive, circumferinta este cruciala, asadar e corect ce ai scris: la jante in 2 latimi, nu poti pune aceeasi dimensiune f/s, deoarece anvelopa spate (pe janta mai lata) va sta mai intinsa, rezultand o circumferinta mai mica => probleme cutie transfer.

Din punct de vedere eficienta, pentru zapada, o anvelopa mai subtire (205/55/17) este de preferat.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut! Vreau sa pun niste jante pe 16 cu et11, 8j pe un E36 cabrio. Nu prea ma pricep asa ca poate ma ajutati cu 2 raspunsuri la intrebarile urmatoare:

 

- o sa am nevoie de distantiere?

- o sa trebuiasca sa roluiesc aripile?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ce sa aleg? Detin e90 lci 184hp. Stock, masina a avut jante pe 16, 7j, et31 (205/55/16).

Am cumparat 4 anvelope de vara Michelin ps4 (225/45/17), si nu stiu ce jante sa aleg/potrivesc:

 

1. 7.5j + et 32 (style 304) (jante de x3)

2. 8j + et 20 (style 245) (jante de e60).

 

Sa atinga oare 8j + et20?

 

Ce ma sfatuiti?

 

Multumesc frumos!

0742873088

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.