Jump to content

Aplicabilitate jante Seria 3


Recommended Posts

Daca sare, pui 245? :unsure:

Nu vad nici o explicatie logica pentru cei care pun jante sau cauciucuri incompatibile unele cu altele sau cu masina.

 

 

nu daca sare, daca sta ciudat. sau imi jante pun Louis Vuitton de 'nspe mii de j si imi tai aripile :rolleyes: :pinch: :laugh:

 

Daca sare, pui 245? :unsure:

Nu vad nici o explicatie logica pentru cei care pun jante sau cauciucuri incompatibile unele cu altele sau cu masina.

 

 

explicatia e foarte simpla; arata bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Poti sa pui si 235, insa 255 nu sunt late - atat timp cat se regasesc in specificatiile BMW. Totul depinde si de offset, daca iti faci griji sa nu iti atinga.

Iar la 328, chiar nu ai de ce sa te plangi cum ca ti-ar incetini demarajul... :p

 

 

cred ca e o chestie mai mult in capu meu ca sint prea late, asa nu ating .

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poti sa pui si 235, insa 255 nu sunt late - atat timp cat se regasesc in specificatiile BMW. Totul depinde si de offset, daca iti faci griji sa nu iti atinga.

Iar la 328, chiar nu ai de ce sa te plangi cum ca ti-ar incetini demarajul... :p

 

 

pot pune 235/40 sau 35? jantele spate sint 81/2Jx18 si fata 8Jx18 pot pune si 225 la fel ca fata ?

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

pe un E46[316i 77kw] am jentile standard de tabla[pe 15],

doresc sa-mi schimb atat jentile cat si cauciucurile,

unii amici imi spun sa pun de 16,altii 17,altii pe 18......,

doresc sa stiu si eu marimea ideala a jentilor cat si a cauciucurilor fata/spate !

 

Va multumesc .

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

 

pe un E46[316i 77kw] am jentile standard de tabla[pe 15],

doresc sa-mi schimb atat jentile cat si cauciucurile,

unii amici imi spun sa pun de 16,altii 17,altii pe 18......,

doresc sa stiu si eu marimea ideala a jentilor cat si a cauciucurilor fata/spate !

 

Va multumesc .

 

17 cred ca e de ajuns, pe 18 sunt prea mari (ptr 1.6). 8j fata cu 9j spate, 215/45 fata si 235/40 spate.daca sunt si style 5 atunci sunt ce trebuie (desi 9j stiu ca sunt doar pe 18).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

va contraziceti aiurea, cand puteti verifica foarte usor.

 

inafara de et-ul jantei exista un mic impediment intre cele 2, 2500 si 2.0d:

 

300x22/325x25 2.5

 

286x22 2.0

 

cred ca nu mai e cazul sa zic ce reprezinta, deci aveti si explicatia ptr care jante pe 15 NU MERG LA TOATE MODELELE E46.

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/325i-M54/LHD/N/2002/june/browse/brakes/front_brake_brake_disc/

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320d-M47/LHD/N/1999/august/browse/brakes/front_brake_brake_disc/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Am un bmw 318d din 2006 (e90),am jante tabla 7jx16 eh2 et34 cu anvelope 205/55/16.Problema e ca mi-am luat niste jante second din Germania 7jx16 eh2 et31 cu anvelope 205/55/16 si nu stiu daca sunt ok cu toate ca au fost rulate tot pe un bmw e90 din 2007, touring.Am cautat si pe site la bmw si le-am gasit si la ei pe un catalog ,,Seturi complete de roti incepand cu anul 2005''.Ma poate lamuri si pe mine cineva cu problema et 34-et 31?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.