Jump to content

Aplicabilitate jante Seria 3


Recommended Posts

salut am si eu o intrebare pot pune jante de 19 pe un e90 320d ?????? daca da !!!care sunt marimile caucicurilor??? va multumesc

 

Sigur ca poti pune. Am pus si eu.

Dimensiunile "ca la acrte" sunt : 225.35.19 si 255.30.19. Insa, te mai poti "juca" cu ele. Daca vrei mai mult confort, poti incerca cu 40-35 (fata-spate) sau 235.35 - 265.30 (fata-spate). Mai depinde si de latimea jantelor.

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca poti pune. Am pus si eu.

Dimensiunile "ca la acrte" sunt : 225.35.19 si 255.30.19. Insa, te mai poti "juca" cu ele. Daca vrei mai mult confort, poti incerca cu 40-35 (fata-spate) sau 235.35 - 265.30 (fata-spate). Mai depinde si de latimea jantelor.

va multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

Poate s`a mai discutat treaba asta,nu am stat sa citesc toate paginile poate ma puteti ajuta cu un raspuns.Pentru jante pe 17 8J ET 35 toate 4 ce anvelope mi`ati recomanda?Nu as vea sa fie prea late si cauciucul sa fie mai "subtire".Cred ca ma refer la xxx/40/17 daca nu ma insel.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa pun pe un bmw e46 facelift jante M paralel pe 18 cu urmatoarele dimensiuni fata-8j et18 spate-9,5j et20.Intrebarea mea este : se potrivesc pe masina, nu imi ating in aripa o sa pot lua viraj maxim cu jantele astea etc ?Astept pareri avizate ms!Ce dimensiuni la cauciucuri mi-ar trebui? ma bagat in ceata et-ul asta la jante, ce inseamna et 20 dar et18?Multumesc!

Ce modificari trebuie sa fac pt o potrivire perfecta?

Link to comment
Share on other sites

Ok ,atunci ce ma sfatuiesti, sa roluiesc aripile?Am suspensie sport reglabila pe masina daca asta ajuta la ceva.....Ceva distantiere ?Trebuie sa fie o solutie, am vazut pe bimmers forum ca sunt multe e 46 cu m paralel .

 

post-51255-0-00426000-1335889733_thumb.jpgpost-51255-0-03025400-1335889727_thumb.jpgpost-51255-0-95737700-1335889719_thumb.jpgCateva poze cu e46 cu jante m paralel pe 18 post-51255-0-62331500-1335889712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca erai din Bucuresti, era mai simplu. Aripile trebuie roluite cu siguranta. Sfatul meu este sa iei o janta de la vreun coleg cu Seria 5, o pui pe masina ta si vezi cam cat ar trebui sa "lucrezi" la aripi. Si, daca crezi ca vrei si le poti rolui, apuca-te de treaba.

Diferenta dintre recomandarile pentru E46 si Seria 5 este cam mare.

Link to comment
Share on other sites

Poate s`a mai discutat treaba asta,nu am stat sa citesc toate paginile poate ma puteti ajuta cu un raspuns.Pentru jante pe 17 8J ET 35 toate 4 ce anvelope mi`ati recomanda?Nu as vea sa fie prea late si cauciucul sa fie mai "subtire".Cred ca ma refer la xxx/40/17 daca nu ma insel.

Multumesc

 

La tine e simplu: pe jantele de 8" x 17" se monteaza anvelope 225/45. Nu stiu de ce vrei sa pui anvelope cu talon mai mic? (adica 40)

Link to comment
Share on other sites

Ok ,atunci ce ma sfatuiesti, sa roluiesc aripile?Am suspensie sport reglabila pe masina daca asta ajuta la ceva.....Ceva distantiere ?Trebuie sa fie o solutie, am vazut pe bimmers forum ca sunt multe e 46 cu m paralel .

 

post-51255-0-00426000-1335889733_thumb.jpgpost-51255-0-03025400-1335889727_thumb.jpgpost-51255-0-95737700-1335889719_thumb.jpgCateva poze cu e46 cu jante m paralel pe 18 post-51255-0-62331500-1335889712_thumb.jpg

Salut,

 

Jantele din poza asta sunt pe 19" nicidecum pe 18" si au fost prelucrate ca sa poate sa intre pe E46.Fata - 19x8.5j et19

Spate - 19x9.5j et25

Link to comment
Share on other sites

Poate s`a mai discutat treaba asta,nu am stat sa citesc toate paginile poate ma puteti ajuta cu un raspuns.Pentru jante pe 17 8J ET 35 toate 4 ce anvelope mi`ati recomanda?Nu as vea sa fie prea late si cauciucul sa fie mai "subtire".Cred ca ma refer la xxx/40/17 daca nu ma insel.

Multumesc

 

io am jante la fel 17 8J ET35 si am 225 45R17, vin perfect, acestea sunt si recomandate pentru latimea jantei dar inaltimea 45 este recomandata pentru a nu fi diferente intre ce arata bordu si viteza reala, daca pui pe 40 iti arata mai mult bordu decat merge masina in realitate

Link to comment
Share on other sites

Jantele pe care vreau sa le iau sunt pe 18 cu urmatoarele dimenisuni: fata-8j et18 spate-9,5j et20...cum se pot prelucra m-ai facut curios?exista alta solutie inafara de roluirea aripilor ?

Sincer nu stiu care e procedura ideea e ca jantele din poze as vrea sa le cumpar iar cine le detine mi-a zis ca sunt prelucrate ca sa intre pe E46 si cine o sa le cumpere va afla si secretul.Mi-a spus ca mainina nu sufera nici o modificare.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu care e procedura ideea e ca jantele din poze as vrea sa le cumpar iar cine le detine mi-a zis ca sunt prelucrate ca sa intre pe E46 si cine o sa le cumpere va afla si secretul.Mi-a spus ca mainina nu sufera nici o modificare.

 

am probat io unele cu et20 si cauciucuri 225 45R17 si mi-au atins in aripi pe spate la prima denivelare.... pe e46 fara modificari este ET34 cu 8J 225 45R17, cel putin la cele pe 17 cam asta este maximu fara modificari gen roluire aripi spate, mai este o solutie cu cauciucuri mai strimte si mai mici ca inaltime dar nu este recomandat pentru ca se modifica viteza din bord fata de cea reala

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu care e procedura ideea e ca jantele din poze as vrea sa le cumpar iar cine le detine mi-a zis ca sunt prelucrate ca sa intre pe E46 si cine o sa le cumpere va afla si secretul.Mi-a spus ca mainina nu sufera nici o modificare.

 

Secretul e simplu: a strunjit din butucul de prindere. Doar ca trebuie strunjit cam mult; asa ca ....

Link to comment
Share on other sites

Secretul e simplu: a strunjit din butucul de prindere. Doar ca trebuie strunjit cam mult; asa ca ....

 

daca strunjesti din butucul de prindere cat strunjesti? acolo este vre-un cm de carne in care strange surubu (prezonu), eu cred ca este vrajeala sa vanda jantele

 

am probat si io, m-am gandit la modificari pentru ca nu gaseam ce-mi placea sa se potriveasca si n-am gasit nici-o solutie inafara de roluire aripi, sincer nici nu cred ca este alta solutie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.