Jump to content

Aplicabilitate jante Seria 3


Recommended Posts

  • 1 month later...

Sal,

am totusi o nelamurire in privinta unui E91/92 330XD touring.S-au schimbat jantele care existau pe masina cu dimensiunea pe "18(225/40/18),cu unele pe "17(225/45/17). s-au potrivit la fix(mentionez ca nu atigeau in etrier sau altceva) dar masina pur si simplu n-a plecat de pe loc.Exista vreo explicatie in sensul asta?exista vreo setare in computerul de bord(gen imobilizer,anti demaraj) care trebuie facuta dupa ce schimbi jantele?

Sper ca m-am facut inteles si astept un raspuns cat mai urgent.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
am si eu o problema sunt nou pe forum daca ma poate cineva ajuta am un bmw 316i an 2000 si de ceva vreme incoace acu de la temperatura imi oscileaza odata mere perfect odata ramane jos am fost la electrician mi/a scos mufa din spate a dat cu spray si a mers bine o cursa de italia dupa iar aceleasi simtome ba mere ba nu mere

post-27937-1248684881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
eu am pus jante pe 17. cu 215/45/17 pe e46 316i fl, 116cp si se simte. original aveam 195/65/15, diferenta de greutate este enorma.... masina arata bine, le-am pus doar de proba sa vad cum se comporta dar le dau jos. sper ca cele originale pe 17 sa fie mai usoare decat replicile astea de 5lei
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Stie cineva sa imi spuna ce tip de cauciucuri pot sa pun pe masina mea? Treaba sta in felul urmator:

 

- jantele sunt modelul Spider Spoke 158, 8JX17 ET:34

- am avut cand am cumparat masina cauciucuri fata/spate Dunlop SP Sport 235/45 R17, a venit momentul sa le schimb dupa 40.000 km

- pe stalpul de la usa soferului dimensiunile acceptate sunt urmatoarele: 225/45 R17 - fata/spate sau 225/45 R17 fata - 255/40 R17 spate

 

Intrebarea mea este. Tinand cont de faptul ca jantele mele nu au ET diferite fata/spate, pot pune pe spate niste cauciucuri mai late decat pe fata? Adica as vrea sa pun asa cum scrie acolo 225/45 R17, dar mi se par cam inguste pentru spate. 245 am vazut ca nu este pomenit acolo, asa ca ar mai ramane 255 dar nu stiu daca merg pe jantele astea..Ceva idei?

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut, am si eu o pereche de jante de bmw, din cate am inteles sunt de seria 5. ce stiu despre ele ca au 7Jx16 ET20, am cauciucuri bridgestone 205/55/16. Cand i-au 2 oameni in spate si sa am bagaje in portbagaj, imi atinge exact sub aripa cauciucurile ? asta inseamna ca nu se potrivesc pe seria 3, e46? Sau trebuie sa schimb ceva? Inaite aveam jante pe 16 si cauciucuri 225 pe 16. Am atasat o poza cu janta.post-47945-0-24421600-1304982954_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema sunt nou pe forum daca ma poate cineva ajuta am un bmw 316i an 2000 si de ceva vreme incoace acu de la temperatura imi oscileaza odata mere perfect odata ramane jos am fost la electrician mi/a scos mufa din spate a dat cu spray si a mers bine o cursa de italia dupa iar aceleasi simtome ba mere ba nu mere

 

Parerea mea ar fi sa skimbi ceasul acela cu temperatura,daca nu mere skimba tot planseul de bord.se gasesc si sint eftine,Bafata multa!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.