Jump to content

Aplicabilitate jante Seria 3


Recommended Posts

Salut, am un set de jante style 68, Packet M pe 17" cu 7,5J pe fata si 8,5J pe spate. Vreau sa stiu daca pot pune anvelope 225/45/17 pe spate. Ce configuratie de anvelope recomandati pentru aceste jante? Masina este un E46 318i nFL.Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut, am un set de jante style 68, Packet M pe 17" cu 7,5J pe fata si 8,5J pe spate. Vreau sa stiu daca pot pune anvelope 225/45/17 pe spate. Ce configuratie de anvelope recomandati pentru aceste jante? Masina este un E46 318i nFL.Multumesc.

Merg linistit si ar trebui sa mearga pana la 245 ca si latime,dar nu mai mari pt ca la greutate mai mare in masina poate sa-ti atinga in aripi.Astept si alti colegi cu alte pareri.

Link to comment
Share on other sites

Salut.Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns,va rog.Trebuie sa-mi fac geometria la roti daca imi pun jante cu ET mai mic?Pe masina(bmw 318d,2006)am jante tabla 7jx16 eh2 ET34 cu cauciucuri 205/55/16 si vreau sa pun jante oem Styling 268,7jx16 eh2 ET31 cu cauciucuri 205/55/16.Astept un raspuns,Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut.Ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns,va rog.Trebuie sa-mi fac geometria la roti daca imi pun jante cu ET mai mic?Pe masina(bmw 318d,2006)am jante tabla 7jx16 eh2 ET34 cu cauciucuri 205/55/16 si vreau sa pun jante oem Styling 268,7jx16 eh2 ET31 cu cauciucuri 205/55/16.Astept un raspuns,Multumesc.

NIMENI???????

Link to comment
Share on other sites

Care ii intrebarea ca Nu se intelege? Vrei sa stii Daca iti freaca? La et 31 si 205 Nu freaca

Am intrebat daca trbuie facuta geometria la roti?

 

Am intrebat daca trbuie facuta geometria la roti?

Deoarece am citit pe forum ca la un ET mai mic,trebuie facuta geometria la roti chiar daca jantele sunt oem.MULTUMESC.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut baieti, vreau sa mi pun pentru vara niste jante pe 17 pe al meu 1.8 de doar 116cp, dar ma gandesc ca o sa traga mai greu fiind doar de 116cp.

 

Acum am jante pe 16 cu cauciucuri 205/55/16. Ce parere aveti cum sar comporta masina cu niste jante pe 17 ? Si ce dimensiune mi ati recomanda la cauciucuri ? Nu am experienta fiind prima mea masina si nu vreau nici sa investesc in aspect si ca functionalitate sa ramana in urma.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@piter: Sunt replici dupa styling 68.

 

@razy88: O sa fie putin mai lenesa, dar nimic dramatic. Iti recomand 205-215 fata si 215-225 spate.

Multumesc pentru raspuns .205/40/fata-225/45spate Cine face replicile astea aveti ideie ?Pretul real care ar fi ?

Edited by piter
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, tocmai ce mi-am achizionat un set de jante bmw originale 193 m, eu posed un E 46 316i non facelift, cauciucurile sunt 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, marea mea problema este ca imi freaca in spate undeva, nu stiu unde dar cand suntem 4 in masina freaca si daca intru mai tare in curbe, la 2 pers in masina freaca numai cand trec peste denivelari in viteza, puteti sa-mi recomandati vreo solutie, as cam vrea sa le pastrez nu de alta dar am dat o gramada de bani si sunt si impecabile jantele plus cauciucurile noi si sa nu mai vb cat de bine arata masina cu ele.
Link to comment
Share on other sites

Pai eu sunt din Timisoara, cum m-ar putea ajuta baiatul asta si alta solutie nu ar fi, mi-e cam frica sa umblu la chestii din astea la masina, in carte scrie ca merg tipu asta de cauciucuri cu tipu asta de jante dar ma enerveaza rau ca freaca.Trebuie revopsite aripile daca le roluiesc, nici nu cunosc procedeul.Daca ar fi alta varianta as optao.
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, tocmai ce mi-am achizionat un set de jante bmw originale 193 m, eu posed un E 46 316i non facelift, cauciucurile sunt 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, marea mea problema este ca imi freaca in spate undeva, nu stiu unde dar cand suntem 4 in masina freaca si daca intru mai tare in curbe, la 2 pers in masina freaca numai cand trec peste denivelari in viteza, puteti sa-mi recomandati vreo solutie, as cam vrea sa le pastrez nu de alta dar am dat o gramada de bani si sunt si impecabile jantele plus cauciucurile noi si sa nu mai vb cat de bine arata masina cu ele.

PROBLEMA ESTE IS-ul ESTE PREA MIC CAUTA JANTE CU IS CUPRINS INTRE 37-47
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Pe E46 FL 320D 150CP din ce am citit, se potrivesc jante ,de la 16" la 18" inchi,cu ET intre 34-50, J intre 7-8,5 fara ca sa faci vreo modificare masinii.

 

Daca se mai potirivesc si alte ET si J va rog sa completati.

 

Si cauciucuri de la 205/55R16 pana la 255/35/R18

 

Multumesc,

 

Butzy

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Pe E46 FL 320D 150CP din ce am citit, se potrivesc jante ,de la 16" la 18" inchi,cu ET intre 34-50, J intre 7-9 fara ca sa faci vreo modificare masinii.

 

Daca se mai potirivesc si alte ET si J va rog sa completati.

 

Si cauciucuri de la 205/55R16 pana la 255/35/R18

 

ATENTIE ! ! ! Trebuie tinut cont de J si ET in functie de puntea fata sau spate si de marimea jantelor.

 

Multumesc,

 

Butzy

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, tocmai ce mi-am achizionat un set de jante bmw originale 193 m, eu posed un E 46 316i non facelift, cauciucurile sunt 225/40/18 fata si 255/35/18 spate, marea mea problema este ca imi freaca in spate undeva, nu stiu unde dar cand suntem 4 in masina freaca si daca intru mai tare in curbe, la 2 pers in masina freaca numai cand trec peste denivelari in viteza, puteti sa-mi recomandati vreo solutie, as cam vrea sa le pastrez nu de alta dar am dat o gramada de bani si sunt si impecabile jantele plus cauciucurile noi si sa nu mai vb cat de bine arata masina cu ele.

 

Ma mir! Diferenta este de 13 mm, diferenta pe care o suporta cam orice masina. E ciudat! Dar, geometria este corecta? Ai verificat?

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am facut geometria de o sapt la reprezentanta, problema e de la jante nu sunt pentru modelul meu de masina, sunt pentru seria 3 fabricat dupa 2004, asta e le vand 1200 de Euro, atat am dat si eu pe ele, jantele sunt styling 193 M originale si cu cauciucuri noi Bridgestone Potenza, daca auziti pe cineva trimiteti-l la mine.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.