Jump to content

Diferente de putere


MMihai

Recommended Posts

Care este diferenta dintre motorul 2.0d 136cp si cel de 2.0d 150 de generatie mai noua.. respectiv cel de 163 in prezent? eu am un e46 320d 136cp si as vrea sa ii fac un upgrade.. eventual daca stiti ce piese trebuie sa schimb pentru a-l aduce la 150 sau 163cp ? trebuie schimbata turbina? debimetrul? softul? ce difera intre ele? ..

scuze daca mai exista topicuri de genul asta dar eu tot nu m-am lamurit.. si nu am gasit pe nimeni care sa ma lamureasca..

 

si nu vreau sa ii fac chip si sa sar de la 136 la 163 cat zic cei de la aspad.. vreau sa il fac la 150cum e din fabrica cel de 2002 si api chip ca sa sar la 182 cum ar veni..

 

eventual daca aveti adresa de mail de la bmw romania mi-ar fi de folos

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

pai trebuie sa schimbi motorul :blink: cel de 136 CP are 1951 cmc, si cel de 150 CP are 1995 cmc. cel vechi are injectie pompa injector, iar cel de 150 are comon rail. Am vrut si eu sa fac treaba asta, dar am descoperit aceste mici diferente, si mai bine raman asa, sau o vand si cumpar una de 150 CP, si ca sa o fac de 163 cred ca e mai simplu, la asta nu m-am gandit, ocolind Chip tuningul.
Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca am lamurit faza cu diferenta de putere.. dar totusi nu am gasit kit de filtru k&n pt modelul asta decat normal care vine tot in cutia lui.. asa ca nu ma incanta.. nu exista solutii ca sa ii adaptez un filtru conic?
Link to comment
Share on other sites

Daca tot suntem la capitolul asta.......: vreau sa imi iau un 320d, 2001/2002. Imi puteti zice cat de tare se simte diferenta 136CP/150CP :blink: .....dar as prefera sa raspunda cineva care chiar a mers cu amandoua.
Link to comment
Share on other sites

depinde si cat cox a luat cea de 150 pana atunci :blink: . daca are o duza dusa face ca naiba

si nu .. nu se potrivesc semnalele.. dar poti sa iti comanzi semnale cromate pt modelul tau (ca si eu mi-am comandat) sunt cam 45euro setu

Link to comment
Share on other sites

revin cu alte intrebari :blink:

semnalizarile galbene se pot schimba cu albe la modelu de 150 cp?

75762[/snapback]

 

Da, la modelul Facelift exista set complet de "lumini albe" oem. Semnalizatoare fatza, semnale laterale pe aripi si stopuri alb/rosu. Complet de la BMW in Germania costa cca 350 Eur. Exista si multe e46 venite din fabrica echipate asa pentru ca a fost optiune. Totul depinde insa de culoare, de exemplu pe masina mea (vezi semnatura), semnalele albe ar face-o cam "palida", contrastul este mult mai reusit asa.

Link to comment
Share on other sites

Da, la modelul Facelift exista set complet de "lumini albe" oem. Semnalizatoare fatza, semnale laterale pe aripi si stopuri alb/rosu. Complet de la BMW in Germania costa cca 350 Eur. Exista si multe e46 venite din fabrica echipate asa pentru ca a fost optiune. Totul depinde insa de culoare, de exemplu pe masina mea (vezi semnatura), semnalele albe ar face-o cam "palida", contrastul este mult mai reusit asa.

75794[/snapback]

 

 

deci daca eu imi iau masina pe galben, stopuri si semnale, ma costa in jur de 350 euro tot sa fie pe alb? mi se pare cam ieftin, mai ales ca schimbi stopurile pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Si codurile KIT-urilor (de pe realoem)

 

fatza: 63130141567

spate: 63210141573

 

instructiuni de montare: See EBA 0006733

75811[/snapback]

 

 

 

perfect, arunci o sa-mi iau pe galben daca gasesc unu care sa-mi placa, eu tot pe alb am cautat ca urasc mult galbenul ala dar din moment ca nu-i scump liftul, se accepta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.