Jump to content

Senzori de parcare se schimba sau se pot repara?


adrianrus

Recommended Posts

Am fost la un service astazi sa vad ce solutie imi ofera pentru senzorii de parcare care nu mai functioneaza de cateva luni.

Pret senzor: 450 RON.

 

A schimbat cineva sau se pot repara?

 

Multumesc.

 

eu nu stiu sa se poata repara si din pacate sunt scumpi ca naiba.

Link to comment
Share on other sites

la a mea am senzori fata-spate, la cei din fata se aude sunet in boxa din dreapta sau stanga, in functie de unde este obstacolul, dar in spate se aude doar in dreapta, indiferent unde este obstacolul, stie cineva care este problema. cineva de la service BMW zice ca sistemul are o singura goarna si ar fi normal sa se auda intr-o singura boxa, dar la mine se contrazice fata cu spatele.
Link to comment
Share on other sites

nu i normal airhead sa se auda doar intr o part! si eu am pdc fata-spate si se aude staga fataplus dreapta fta in fct de obstacol cum ti se intampla tie in fata...verifica conectarea la boxe pt ca daca se aude in boxa din dreapta cand te apropii de un obstacol in stanga inseamna ca senzorul merge! ai lovit masina? poate sunt legari prost...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am fost la un service astazi sa vad ce solutie imi ofera pentru senzorii de parcare care nu mai functioneaza de cateva luni.

Pret senzor: 450 RON.

 

A schimbat cineva sau se pot repara?

 

Multumesc.

 

 

senzorii nu se pot repara, ca sa ii verifici pui contactu` bagi in mansarier dupa care pui degetul foarte aproape de senzori pe rand, care iti merge o sa il simti printr`un click, care da impresia de usoara curentare la deget. daca unul sau mai multi senzori fac un click foarte incet sau nu fac deloc inseamna ca nu este bun, de aceea atunci cand bagi in mansarier se aude un beep lung dupa care nu se mai aude nimik. in legatura cu desfacerea lor din spoiler, nu trebuie sa dai spoilerul jos, la e 46 non facelift se desface doar bandoul din spoiler cu ajutorul a doua surubelnite drepte dupa care aveti acces deplin la senzori chiar ii puteti inlocui. e46 la face lift fa fel se scoate doar bandoul acela de pe spoiler dupa care poti sa faci ce doresti cu senzorii..

bafta

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un service astazi sa vad ce solutie imi ofera pentru senzorii de parcare care nu mai functioneaza de cateva luni.

Pret senzor: 450 RON.

 

A schimbat cineva sau se pot repara?

 

Multumesc.

senzorii in sine nu se pot repara dar daca nu-ti mfunctioneaza nici unul inseamna ca este o problema cu unitatea lor.care ar fi mai bine sa o schimi daca are probleme cauta si tu una de la dezmembrari.eu vreau sa-mi montez senzori de parcare ca nu am.dar imi trebuie bandoul ala de jos cu locurile pt senzori si sincer as pune universali dar nu stiu daca au acelasi diamtru cu aia originali.daca esti din buc te pot trimite la cineva serios sa-ti verifice sistemul pt senzorii de parcare si-ti va da varianta potrivita

Link to comment
Share on other sites

senzorii in sine nu se strica niciodata. se duc doar mufele sau alte chestii. asta o stiu din pont sigur - cunostinta mecanic la bmw

Aha, deci senzorii astia sunt singura piesa din lume care nu se strica niciodata.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.