Jump to content

problema fff enervanta m3 e92


Recommended Posts

masina are 6000km.de regula cand e motorul rece( chiar si cand se incalzeste persista) si la drumuri prin oras face un zgomot f urat la curbe si mai pregnant cand volanul revine in pozitia dreapta.dupa drumuri lungi in afara orasului nu mai face.am dus o la mhs a stat la ei 5 zile nu a facut zgomtul. acum masina e la AB.zgomotul seamana cu zgomtul pe care il face roata daca atinge in contraaripa(nu e cazul a fost verificata de mai multi priceputi, la mhs, dar nu au gasit nimic)ce sa fie????
Link to comment
Share on other sites

se pare ca cei de la AB au gasit problema.au intrebat in germania si au primit raspuns ca trebuie schimbat uleiul din diferential.intr o saptamana vine si uleiul respectiv,sper sa se rezolve....

 

 

 

Pai tot nu-mi pare OK.... Pai daca un E36 merge cu acelasi ulei in diferential si 200 000 km si n-are nici pe dracu un M3 E92 de ce are probleme cu uleiul din diferential la 6 mii de KM ? Nu-i in regula de loc.... Nici daca mergeai cu masina in regim de competitie nu trebuia sa se uzeze uleiul din diferential....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Pai tot nu-mi pare OK.... Pai daca un E36 merge cu acelasi ulei in diferential si 200 000 km si n-are nici pe dracu un M3 E92 de ce are probleme cu uleiul din diferential la 6 mii de KM ? Nu-i in regula de loc.... Nici daca mergeai cu masina in regim de competitie nu trebuia sa se uzeze uleiul din diferential....

Se prea poate sa fi avut scurgeri.....

Link to comment
Share on other sites

nu au fost scurgeri.nu stiu care e cauza.sper doar ca se va rezolva problema cu noul ulei.zgomotul apare doar cand este frig, acum ca a dat caldura putin nu mai face decat f putin.deci ma gandesc eu ca din cauza temp mai scazute si pina se incalzeste putin masina uleiul nu unge bine, nu isi face treaba.e ca si cum roata ar atinge in contraaripa(dar mult mai amplifcat zgomotul si insotit de o usoara vibratie) la fiecare curba luat prin oras. :).am respectat toate indicatiile privind rodajul acela in primii 2000 km, ba mai mult nu am depasit 3000 ture in acest interval, dimineata o las cel putin un minut sa se incalzeasca inainte sa plec de pe loc, sa nu mai zic ca sta in garaj la o temperatura de cel putin 15 grade.oricum ar fi nu va sfatuiesc sa va luati m3, nu e o masina pt drumurile noastre.trebuie sosele PERFECTE( fara gropi si denivelari ce apar vara cand temp e f ridicata) sa te bucuri cat de cat de ea. sa va mai spun ceva- la prima iesire pe autostrada buc-pitesti , dupa ca am iesit din rodaj si eram hotarat sa vad ce poate, pe centura pitestului care e noua mi a sarit un caine in fata la 150 km/h.rezultat- bara schimbata. contraripi, scuturi etc... si cel mai enervant aproape 3 luni de asteptare dupa aceste piese prin amabilitatea celor de la MHS( nu mai zic ca unele piese au fost comandate gresit de ei).daca dai aceata masina unuia de 18 ani care abia si a luat carnetul sau cuiva fara experienta, eu nu le dau respectivilor mai mult de doua luni de viata.e periculoasa nu poti sa mergi normal cu ea, pur si simplu nu te poti abtine sa nu calci acceleratia cand auzi zgomotul acela extraordinar.rupe aderenta in orice viteza cand apesi acceleratia mai tare, da din "coada" si cand faci o depasire si iesi cu ea accelerata din spatele celui pe care il depasesti, noua cutie dkg e senzatie, dar parca e prea multa putere pt doar doua roti motrice.nu pot descrie in cuvinte senzatiile pe care le traiesti cand esti cu acceleratia la pamant.concluzie- abia astept sa termin leasing- ul sa o dau la buy-back <_< e doar parerea mea,nu am exagerat cu nimic, conduc de 11 ani, am cel putin 300.000km, am avut destule masini pe mana, cine nu ma crede sa ma contacteze si o sa i demonstrez prin fapte toate cele de mai sus. si nca ceva - pe zapada fff greu pleaca d epe loc cu gume de irna, iar pe ploaie tre sa fi foarte atent cum mergi, fara miscari bruste si fara sa accelerezi in viraje.nici nu vreau sa incerec cum e fara dtc Edited by bogdanstoica18
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ma sperie faza cu diferentialul .... am patit si cand mergeam pe drept se auzea un zgomot cam in zona soferului poate un pic mai inspate .... ca si cum lovea o piatra cu putere destul de mare sub caroserie ..... pote fi de la diferential asta ?????? dar chiar daca mergeam drept ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ma sperie faza cu diferentialul .... am patit si cand mergeam pe drept se auzea un zgomot cam in zona soferului poate un pic mai inspate .... ca si cum lovea o piatra cu putere destul de mare sub caroserie ..... pote fi de la diferential asta ?????? dar chiar daca mergeam drept ?

cam asa e <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
fratimiu a avut aceeasi problema la un m3 e46,era din cauza diferentialului,am schimbat uleiul si tot la fel facea,pana la urma am schimbat diferentialul,masina era din 2001,oricum toate astea au rezultat din cauza ca el facea drifturi cu masina,la tine poate este un defect si de fabrica
Link to comment
Share on other sites

sincer nu m-am uitat sa vad cand a fost scris ultimul post,eu am scris aici cum a fost,poate pe viitor vor mai fi si altii care se vor lovi de problema asta.nu vad ce te doare pe tine de fratimiu dak are sau a avut m3,eu nu am vrut sa ies in evidenta cu acest aspect,poate ca e mai bine pe viitor sa nu mai scriu nimic pe acest forum,si ar mai bine sa las loc pt oameni ca tine care au ceva de spus cu adevarat.bafta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@emu

Ultimul post, inainte de al tau, era de mai mult de 1 an..

De fapt ai vrut sa ne zici ca frate-to are/a avut m3?

 

 

te-ai gandit tu ca este momentul sa iei atitudine?....poate omul chiar nu s-a uitat la data in care s-a facut ultima postare...

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.