Jump to content

Probleme 118d


matrixx

Recommended Posts

Salut,

 

Am facut de curand revizia la un 118d din 2004 (92k) si mecanicul a constat ca picura ulei la cutia de viteze.

Am inteles ca tb schimbat semeringul flansa cardan si pt. siguranta cel de la axul schimbatorului de viteze.

 

Din pacate mecanicul meu nu se baga spunind ca are nevoie de o cheie speciala. Am cautat in TIS si intr-adevar e o cheie ca cea din imaginea atasata.

Se poate face operatiunea asta la orice service sau tb sa ma duc la BV?

 

Multumesc anticipat

post-22903-1236541063_thumb.jpg

post-22903-1236541084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am scos masina din service si supriza...pierdea ulei pe la semeringul ax schimbator viteze.

Sincer nu ma asteptam ca cei de la BMW sa aiba o solutie atat de proasta, pe la un semering de mici dimensiuni 15X21X5 sa pierzi 400 ml ulei din cutie aprox. 25% din cei 1,6L.

 

In plus uleiul din cutie parea foarte uzat, inchis la culoare iar acum dupa schimb ai impresia ca este cutia noua, intra usor si precis in viteza,

nu mai agata la rece, recomand si altora care au mai mult de 100K.

 

P.S. Mi-au ramas 3L si ceva din uleiul de cutie Lifetime MTF-LT-2 BMW original (bidon 5l) cumparat cu factura de la BV. Daca cineva este interesat il ofer la un pret special.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

P.S. Mi-au ramas 3L si ceva din uleiul de cutie Lifetime MTF-LT-2 BMW original (bidon 5l) cumparat cu factura de la BV. Daca cineva este interesat il ofer la un pret special.

 

Bafta!

 

ai vrut tu bidon de la ei sigilat cu toata cantitatea ? Teoretic platesti exact cat ai nevoie

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am scos masina din service si supriza...pierdea ulei pe la semeringul ax schimbator viteze.

Sincer nu ma asteptam ca cei de la BMW sa aiba o solutie atat de proasta, pe la un semering de mici dimensiuni 15X21X5 sa pierzi 400 ml ulei din cutie aprox. 25% din cei 1,6L.

 

In plus uleiul din cutie parea foarte uzat, inchis la culoare iar acum dupa schimb ai impresia ca este cutia noua, intra usor si precis in viteza,

nu mai agata la rece, recomand si altora care au mai mult de 100K.

 

P.S. Mi-au ramas 3L si ceva din uleiul de cutie Lifetime MTF-LT-2 BMW original (bidon 5l) cumparat cu factura de la BV. Daca cineva este interesat il ofer la un pret special.

 

Bafta!

Cat te-a costat acest scimb de ulei al cutiei?

Ma gandeam sa-l fac si eu

Link to comment
Share on other sites

Bafta!

Cat te-a costat acest scimb de ulei al cutiei?

Ma gandeam sa-l fac si eu

 

Salut,

 

Manopera schimbat doar ulei la cutie nu ar tb sa te coste foarte mult, eu am inlocuit in plus semeringurile.

 

Am cumparat de la BV semering flansa cardan (70 ron) + semering ax schimbator (30 RON) + ulei cutie 5l (parca 450 ron)

Manopera 300 RON la un service din afara bineinteles, dureaza cam 4/5 ore tb dat jos evacurarea si cardanul, montat semeringuri etc.

 

Daca iti tb acelasi ulei Lifetime MTF-LT-2 da-mi mesaj.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.