Jump to content

530d e60


galileo

Recommended Posts

am un 530 d din 2004-are euro4/dpf(poate ca are importanta sa specific),si am constatat ca nu mai are putere,nu trage.

ai senzatia ca nu este actionata turbina.am vazut ca la turbina are un actuator electronic,nu este din acela clasic,actionat vacuumatic.

are cineva idee ce ar putea sa fie,din ce motive nu trage masina?

am pus-o pe tester si mi-a dar eroare la presiunea in turbina.

ma gandesc ca ar putea fi de la egr(sau de la electrovalva care actioneaza egr)sau de la turbina(sau de la actionarea/comanda tubinei-actuator).

cine s-a mai lovit de treaba asta,spuneti-mi si mie cum ati rezolvat problema,ca sa nu bajbai,sa fac experimente.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

verifica senzorul 17 el masoara presiunea generata de turbina, eu am avut mizerie in el

 

sa nu bagi nimica ascutit are o membrana

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=40

 

insa poate ai un furtun slabit

mersi

maine incerc sa verific ala..o sa il suflu un pic cu aer,mai de la distanta.o sa verific si furtunele

Link to comment
Share on other sites

am un 530 d din 2004-are euro4/dpf(poate ca are importanta sa specific),si am constatat ca nu mai are putere,nu trage.

ai senzatia ca nu este actionata turbina.am vazut ca la turbina are un actuator electronic,nu este din acela clasic,actionat vacuumatic.

are cineva idee ce ar putea sa fie,din ce motive nu trage masina?

am pus-o pe tester si mi-a dar eroare la presiunea in turbina.

ma gandesc ca ar putea fi de la egr(sau de la electrovalva care actioneaza egr)sau de la turbina(sau de la actionarea/comanda tubinei-actuator).

cine s-a mai lovit de treaba asta,spuneti-mi si mie cum ati rezolvat problema,ca sa nu bajbai,sa fac experimente.

multumesc

verifica si debitmetrul de aer, decupleaza-l si vezi daca merge la fel

Link to comment
Share on other sites

salut

eroarea pe care mi-a dat-o testerul este "charge air pressure " sau cam asa ceva.

testerul pe care il folosesc este launch x431 infinity.

am tot verificat cam toate problemele la masina...alte erori nu mai apar.ce mi se mai pare e ca imi da senzatia ca rasufla ceva pe la galeria de admisie,..dar trebuie sa demontez si sa mai investighez.credeam totusi ca s-a mai lovit cineva de problema asta..ma gandeam ca e ceva mai simplu:(

oricum,va tin la curent.luni o sa dau galeria jos,sa vedem ce e acolo sub ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.