Jump to content

BMW E46 320d touring


ionatan

Recommended Posts

Nu am mai scris de ceva timp............

 

Ce s-a mai intamplat la touring-ul meu:

 

Am marit saptamana trecuta echipa de cai cu ajutorul lui George.

 

Masina se misca mult mai bine si e mult mai elastica. Reprizele de la 2000-4000 sunt mult mai rapide te ajuta foarte mult in depasiri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum iti spuneam si pe topicul tau in Romania se gaseste greu pt touring pachet M complet.

 

Am vazut si bara spate din anunt, dar spunea baiatul ca era crapata si nu imi place sa ma apuc de cusut.

 

Ma tot uit pe e-bay.uk poate prind ceva la pret decent, am niste amici care m-ar ajuta cu transportul. Momentan nu vreau sa ma arunc la investitii prea mari, mai am un Fiat 850 ce isi asteapta randul la reevopsit si restaurat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Astazi am facut schimbul de ulei la cutia de viteze.Aveam de tip MTF-LT-2.

 

Uleiul vechi era inegrit si opac dar nu a lasat pe fundul vasului urme de pilitura sau span. Cu uleiul nou parca se schimba o idee mai usor vitezele dar poate o fi placebo.

Link to comment
Share on other sites

Cum iti spuneam si pe topicul tau in Romania se gaseste greu pt touring pachet M complet.

 

Am vazut si bara spate din anunt, dar spunea baiatul ca era crapata si nu imi place sa ma apuc de cusut.

 

Ma tot uit pe e-bay.uk poate prind ceva la pret decent, am niste amici care m-ar ajuta cu transportul. Momentan nu vreau sa ma arunc la investitii prea mari, mai am un Fiat 850 ce isi asteapta randul la reevopsit si restaurat.

daca vrei M-pack pentru touring il contactezi pe Groza Dan si el te rezolva :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Cu pachetul M sunt in dubii, nu stiu daca voi face upgrade masinii sau o voi schimba intr-un viitor apropiat.

 

 

 

 

Revin cu detalii, dupa schimbul uleiului din cutia de viteze pot sa zic ca manevrabilitatea schimbatorului e mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Dakar-ul e al fratelui meu, dar am prins si eu cateva ture in sa. Am impresia ca e motocicleta optima pentru hoinareala in orice conditii si spre orice destinatie.

 

Sper ca intr-o zi sa le fac o sesiune foto impreuna.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit sa pun un scurt jurnal, ce a primit si ce interventii a necesitat masina.

 

 

Data achizitiei: 27.08.2008 - 173.000km Germania in prezent 218.800km.

 

Bmw E46 touring 320d -2004 - 150CP -cutie manuala 6 trepte.

 

Optiuni:

 

- Scaune fata incalzite + reglaj lombatr

- Senzori lumini + ploaie

- PDC

- OBC

- clima automata

- navi MKIV - ecran mic monocrom.

 

 

Intretinere: am incercat sa respect manualul de service km/interval de timp pentru fiecare operatie.

 

 

1. Lichidul frana la 2 ani schimbat cu lichid original BMW, trebuie luna asta sa repet operatiunea voi pune lichid ATE SUPER BLUE RACING.

 

2. Antigel 4 ani Aral.

 

3. Ulei la 15.000km Castrol 5w-30 EDGE, Filtrele schimbate odata cu uleiul de la Mann si ocazional am avut Mahle. Exceptie face cel de motorina pe care il schimb la al 3-lea schimb. Filtu epurator schimbat cu modelul nou din plastic.

 

4. Uleiul servodirectie schimbat.

 

5. Uleiul din cutia de viteze schimbat. Urmeaza cel din diferential.

 

6. Schimbat bucsile de la brat de 2 ori, prima data Febi de care nu am fost multumit, in prezent Lemforder par ceva mai sanatoase.

 

7. Schimbat bujii incandescente Beru, toate 4.

 

8. Schimbat termostat mic (EGR) Behr + termostatul mare OEM.

 

9. Placute fata/ spate ATE - Discuri fata schimbat cu ATE, dezamagit de calitatea lor nu au tinut nici macar un schimb de placute si bateau. In prezent am Brembo sper sa fie ceva mai bune.

 

 

 

 

 

 

Imbunatatiri:

 

1. Folie 3M pentru trimuri

 

2. Jante Ronal 7.5jx16 incaltate cu 225/50R16 si pt spate am optional un alt rand de anvelope 245/45R17.

 

3. Folie pentru geamuririle spate, fata nu am pus pentru a evita eventuale probleme cu politia/RAR.

 

4. Magazie MP3 - Grom + adaptor bluetooth

 

5. Resoftare motor. 185CP

 

To do:

 

1. Inele aluminiu look pentru bord.

2. Lupe + xenon faruri - eventual angel eyes.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

De cand nu am mai scris s-au scurs putini kilometri si msina a primit un set de jante din aluminiu echipate cu anvelope de iarna.

 

Am facut ieri o scurta pregatire de iarna.

 

- ceruit caroserie.

- tratat chederele cu o solutie de la nigrin.

- gresat cu spray de silicon butucul la usa sofer, articulatii la usi si haion.

 

De cand nu am mai scris s-au scurs putini kilometri si msina a primit un set de jante din aluminiu echipate cu anvelope de iarna.

 

Am facut ieri o scurta pregatire de iarna.

 

- ceruit caroserie.

- tratat chederele cu o solutie de la nigrin.

- gresat cu spray de silicon butucul la usa sofer, articulatii la usi si haion.

IMG264.jpg

IMG267.jpg

IMG268.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

DSC_0283.jpg

 

DSC_0284.jpg

 

Sa mai pun cate o poza cu PID-uta.

 

Am vopsit in gri metalizat si etrierii dar nu se vad prea bine in poza. Am vrut sa arate cat mai aproape de un etrier nou asa ca nu am dat cu rosu sau alte culori mai exclusive.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Revizie de iarna-primavara, 240.000km si se apropie de 10 ani.

 

-schimbat pe spate discuri+placute ATE, am pus si saboti noi.

-amortizoare noi fata

-schimbat bujii, curatat galerie admisie

-inlocuit pompa de motorina (de sub scaunul soferului)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Revin destul de tarziu.

 

Am vandut masina luna asta.

 

Am circulat vre-o 40.000de km cu remapare.

 

Am fost 100% multumit, dar nu din perspectiva consumului redus, consumul s-a mentinut acelasi sau a crescut daca am folosit masina pe toata plaja de putere.

 

Un consum mediu 7-7,5-8 considerand 50% oras -50% drumuri nationale. Variatia de 1 litru e data de stilul de condus. La drum intins se poate ajunge la un 6.5 dar eu am fost incantat de reprize dupa remapare asa ca nu am stat sa ii fac consumul cel mai jos posibil. Cel mai tare m-au incantat momentele de satisfactie cand am facut fata cu brio BMW-urilor F10 520d si altor mode actuale ca si generatie.

 

 

NU am avut nici un fel de defectiune sau inconvenient.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.