Jump to content

Normele de poluare la BMW


EugenD

Recommended Posts

  • 1 month later...

Dupa VIN, nu apare optiunea de E4, as zice 99% ca e E3, fiind si CV automata.

 

100% afli de la RAR.

 

am sunat la RAR si au zis ca nu pot verifica doar cand masina e la ei :)

 

inca nu am luat masina si de asta stau in dubii , daca e euro 3 taxa auto e 3800 EURO :)

 

mai astept pareri...

Link to comment
Share on other sites

Se poate depune cerere pe baza actelor masinii, insa nu cred ca iti da vanzatorul copii dupa acte asa numai, fara sa o cumperi.

 

Da, la automate, taxa e dureroasa. Ce emisii are? peste 185g CO2 presupun.

 

chiar 185g daca ar fi , cu euro 4 iese bine , daca e euro 3 e imensa...

 

 

nu ma intereseaza co2 , ma intereseaza doar EURO

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 320d FL sedan din 11/2003 si taxa e momentan vreo 2300-2400e in conditiile in care emisiile sunt de 185 si E3 .

Asta e motivul pentru care nu inteleg de ce iese taxa la masina asta pe care vrei sa o cumperi, 3800e . La mine, din decembrie va fi 1800e.

Ceva nu pusca, emisii mai mari probabil.

 

Nu o sa iti poata garanta nimeni de pe forum ce norma e masina, parerea mea personala e ca e E3, mai bine cauta acelasi model dar manuala si E4 ca sunt aproape sigur ca nu gasesti E4 si automata.

 

Apoi, daca te mananca rau, de diferenta la taxa, faci conversie la automata.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Daca poti, uita-te sub masina. Daca ai sonda lambda inainte de catalizator e EURO4, daca nu, e EURO3.

 

 

PS: M-am uitat pe realoem, dupa VIN-ul tau nu iti da cod pt sonda lambda pt catalizator, astfel masina e EURO3 :(

 

 

Te poti uita si tu:

 

Aici: http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=BV51-EUR-12-2003-E46-BMW-320Cd&diagId=18_0322

 

Daca aveai sonda, iti dadea cod pt piesa 15. Toate cele cu EURO4 au sonda, astfel a ta e EURO3.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

E46 320cd Coupe Facelift

 

an fabricatie 2003/12

 

cutie AUTOMATA

 

 

masina este EURO 3 sau EURO 4 ?

 

 

VIN WBABV51060JU46361

 

 

multumesc

 

 

 

Euro 4 au intrat in productie din 06/2004, a ta din cat se vede este euro 3, uita-te si tu aici: http://www.autobook.ro/emisii-consum/bmw-3-series-e46-320d-saloon-33753.html

 

Pe carte iti va iesi an 2004, euro 3 CO2 185 taxa = 2350 euro, incepand cu ian.2016, taxa = 1800e.

 

Dar mai vreau sa te intreb ceva, tu cumperi asa masina pe nevazute, pe vorbe!!!! pai cere-i proprietarului o poza cu brieful mic si acolo spune ce euro este, sau daca te intalnesti cu el sa-ti arate actele, daca vezi ca o da cotita, renunta la tranzactie.

 

Dar cel mai bine puneai anuntul cu masina si iti dadeau si colegii o sugestie. Dar de unde ai scos tu 3800e taxa.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Euro 4 au intrat in productie din 06/2004, a ta din cat se vede este euro 3, uita-te si tu aici: http://www.autobook.ro/emisii-consum/bmw-3-series-e46-320d-saloon-33753.html

 

Pe carte iti va iesi an 2004, euro 3 taxa 2350 euro, incepand cu ian.2016, va fi 1800e taxa.

 

Dar mai vreau sa te intreb ceva, tu cumperi asa masina pe nevazute, pe vorbe!!!! pai cere-i proprietarului o poza cu brieful mic si acolo spune ce euro este, sau daca te intalnesti cu el sa-ti arate actele, daca vezi ca o da cotita, renunta la tranzactie.

 

Dar cel mai bine puneai anuntul cu masina si iti dadeau si colegii o sugestie.

 

 

Gata am gasit in brief , sunt trecute altfel normele la ei

 

EURO 3 (immatricolate dopo il 1.1.2001)

· 98/69 CE

· 98/77 CE rif 98/69 CE

· 99/96 CE

· 99/102 CE rif. 98/69 CE

· 2001/1 CE rif 98/69 CE

· 2001/27 CE

· 2001/100 CE A

· 2002/80 CE A

· 2003/76 CE A

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

din cite stiu E3 are turbina cu geometria controlata vacumatic,si E4 o are electronica,deci daca te uiti unde e turbina si vezi furtunase de vacum pe acolo e E3.

 

PS.Nu sint sigur 100% ca informatia mea e corecta sau se aplica la automate(vrei neaparat automata,sau asa e masina care ai gasit-o?)

Edited by catacfc
Link to comment
Share on other sites

Euro 4 au intrat in productie din 06/2004, a ta din cat se vede este euro 3, uita-te si tu aici: http://www.autobook.ro/emisii-consum/bmw-3-series-e46-320d-saloon-33753.html

 

Pe carte iti va iesi an 2004, euro 3 CO2 285 taxa = 2350 euro, incepand cu ian.2016, taxa = 1800e.

 

Dar mai vreau sa te intreb ceva, tu cumperi asa masina pe nevazute, pe vorbe!!!! pai cere-i proprietarului o poza cu brieful mic si acolo spune ce euro este, sau daca te intalnesti cu el sa-ti arate actele, daca vezi ca o da cotita, renunta la tranzactie.

 

Dar cel mai bine puneai anuntul cu masina si iti dadeau si colegii o sugestie. Dar de unde ai scos tu 3800e taxa.

 

 

pana la urma cat e taxa , nu am mai inmatricualat o masina din afara de 6 ani nu mai stiu care calculator e bun

 

2003/12

CO2 185

EURO 3

 

cat e taxa acum ?

Link to comment
Share on other sites

Gata am gasit in brief , sunt trecute altfel normele la ei

 

EURO 3 (immatricolate dopo il 1.1.2001)

· 98/69 CE

· 98/77 CE rif 98/69 CE

· 99/96 CE

· 99/102 CE rif. 98/69 CE

· 2001/1 CE rif 98/69 CE

· 2001/27 CE

· 2001/100 CE A

· 2002/80 CE A

· 2003/76 CE A

 

 

masina este adusa din italia?

 

Ti-am mai spus: euro 3 CO2 185 taxa = 2350 euro, incepand cu ian.2016, taxa = 1800e.

 

http://www.timbru-mediu.ro/

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut!

 

Urmaresc de ceva vreme forumul intrucat doresc sa imi implinesc un vis mai vechi: achizitionarea unui BMW e46 320i. Modelul pe care intentionez sa il achizitionez este cel fabricat in 2004. Masina va fi cumparata din Germania. Am citit destul de mult despre problemele caracteristice modelului si motorizarii si pot sa spun ca sunt impacat cu alegerea facuta :) Despre consum nu spun nimic, pentru ca (si nu vreau sa epatez) nu ma intereseaza. Masinuta va vedea aglomeratia din Bucuresti doar foarte rar si in cazuri exceptionale.

 

Problema mea este alta si din cate am observat a fost dicutata destul de intens si cu alte ocazii, respectiv norma de poluare. Conform topic-ului de mai jos, s-ar parea ca modelul 320i 2004 este euro 3:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/50094-normele-de-poluare-euro-in-general/page__p__537915__fromsearch__1#entry537915

 

Pe de alta parte, verificand pe http://www.bimmer.work/ VIN-urile unor masini puse la vanzare (acelasi model cu ce doresc eu), norma de poluare apare EU4 (Exhaust Emissions Norm / Abgasnorm). In aceste conditii, exista vreo (ne)sansa ca la RAR sa fie considerata EURO 3?

 

De asemenea, exista colegi de forum cu modele 320i din 2004 cu norma de poluare Euro 4?

 

Multumesc!

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.