Jump to content

Normele de poluare la BMW


EugenD

Recommended Posts

Va spun de masina mea B226S1 fabricatie 04.2001, pe care am adus-o in septembrie 2006 cand se plateau taxe vamale si era obligatoriu ca masinile sa poata fi inscrise sa aiba norma minim Euro3. Pe brieful de Germania scria "Euro 3 und D4" iar la RAR in urma verificarii, autentificarii bla bla bla, mi s-a spus ca se poate trece Euro 4 dar avand in vedere ca pentru inmatriculare, conform legislatiei de atunci, trebuia minim Euro 3, au lasat Euro 3.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

daca are filtru de particule (si cred ca are), este EURO 4...

 

pt un raspuns 100% sigur, am nevoie de codul de motor (nu tipul ! )

 

Va salut colegi! Pana sa citesc acest topic si inca vreo doua legate de norma de poluare eram linistit cu gandul ca in brif am trecut D4 deci e Euro3 (ma gandeam eu), dar mi-a cam intrat un morcov pe undeva ca s-ar putea incadra la Euro2! De o saptamana mi-am adus un 316 E46, din 06.1999 si ma gandesc ce naiba fac daca nu iese Euro3!! Ma uit ca bou' de vreo ora si pe briful mare si pe cel mic si nu reusesc sa-mi dau seama ce motor am pe ea, nu am trecut nici un cod de motor, n-am nimic din ce vad pe la voi, o combinatie de litere cu cifre. Am coborat si la masina cu lantrena sa ma uit p-acolo, parca sunt nebun! Ma gandeam sa va dau cateva date, poate reusiti sa ma luminati putin

Prima inmatriculare: 30.06.1999

VIN : WBAAL11060JN26236

SCHADSTOFFARM D4

Si in brif si pe contra aripa stanga am gasit inscris e1*97/27*0097*

 

Am intrat si pe siteul de la RAR, unde am lista cu autovehiculelor care se pot incadra la Euro3, la BMW 316 sunt trecute urmatoarele:

Model (tip) Cod motor Cmc kW km/h CV

316I 194E1 1895 77 200 5H

316I 194E1 1895 77 194 4A

Ma lovesc de acelasi cod de motor! :(

desi e cam tardiv raspunsul, mai bine mai tarziu decat niciodata : masina este EURO 3 !

Link to comment
Share on other sites

daca are filtru de particule (si cred ca are), este EURO 4...

 

pt un raspuns 100% sigur, am nevoie de codul de motor (nu tipul ! )

 

 

desi e cam tardiv raspunsul, mai bine mai tarziu decat niciodata : masina este EURO 3 !

Din pacate nu am codul de motor, doar VIN: WBAAS72090FY63653. Nu stiu daca are filtru de particule, anuntul nu spune (e o masina pe care intentionez sa o cumpar).

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Un 320d din 2004 cu o cutie cu 6 viteze motor 150CP M47 este Euro3 sau 4?

Multumesc!

Din pacate nu am codul de motor, doar VIN: WBAAS72090FY63653. Nu stiu daca are filtru de particule, anuntul nu spune (e o masina pe care intentionez sa o cumpar).

Multumesc!

din pacate masina nu este 2004, ci este din luna mai 2003...

 

si tot din pacate masina NU are filtru de particule...

 

in plus este cu volan pe partea dreapta, asa ca nu stiu ce vei putea face cu ea... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

din pacate masina nu este 2004, ci este din luna mai 2003...

 

si tot din pacate masina NU are filtru de particule...

 

in plus este cu volan pe partea dreapta, asa ca nu stiu ce vei putea face cu ea... :pardon:

Scuze, greseala mea, 2003 (nu stiu data productiei, dar data primei inmatriculari este 20 06 2003)... Revin, Euro3 sau Euro4?

Edited by mdhritcu
Link to comment
Share on other sites

Euro3 sau Euro4?

nu :laugh:

 

din pacate, chiar daca are 6 viteze, nu are filtru de particule, ceea ce inseamna ca este euro 3 (ai cod motor 204D1) :pardon:

 

daca vrei sa te convingi, cere vanzatorului o copie de pe brief si mergi la prima reprezentanta RAR la Consultanta... vei primi un raspuns imediat !

Link to comment
Share on other sites

nu :laugh:

 

din pacate, chiar daca are 6 viteze, nu are filtru de particule, ceea ce inseamna ca este euro 3 (ai cod motor 204D1) :pardon:

 

daca vrei sa te convingi, cere vanzatorului o copie de pe brief si mergi la prima reprezentanta RAR la Consultanta... vei primi un raspuns imediat !

 

Multumesc pt raspuns. Am renuntat la respectiva masina, fiind euro3. Acum am gasit alta, din 10/2003, cu 6 viteze si vanzatorul spune ca este euro4, chiar daca nu are DPF. Nu stie codul de motor, dar mi-a dat ultimele 7 caractere din VIN: PM43879. Din cate am citit pe forum pe aici E46 din 9/2003 cu volan pe dreapta ar putea fi euro4 si fara DPF. E adevarat, adica asta poate fi euro4? Ce am gasit este ca are tipul de motor M47TU si stiam ca tipul asta de motor este euro4 fara DPF, ca DPF a fost instalat doar la M57.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

nu sunt suficiente datele pe care le-ai dat... da-ne codul motor si poate iti vom putea raspunde corect...

 

deocamdata, o prima estimare imi arata 95% ca este EURO 3 :pardon:

 

stiam ca tipul asta de motor este euro4 fara DPF, ca DPF a fost instalat doar la M57.

aiurea ! :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.