Jump to content

diferente jante


andrew

Recommended Posts

deci daca drumurile sunt bune atunci inseamna ca nu am dece sa ma tem de replici? este usor sa iti dai seama daca sunt replici sau ba? ca cel putin in tara cand vezi un 320 cu jante de M3, sigur se trezeste vreunu sa carcoteasca ca vezi doamne, n-are saracul ala bani de origiale, sigur sunt replici.. am vazut multi d-astia cu "si-asa sunt acrii strugurii aia"
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am avut replici niciodata, dat pot sa spun si ca niciodata nu am avut vreo janta indoita. Si am luat si eu ceva gropi ... Am avut si vreo 2 accidente in care jantele au fost zgariate binisor, dar nu s-au indoit. Acum, normal, nu am de unde sa stiu cum s-ar fi indoit daca as fi avut replici... Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

Replicile sant mai grele si automat duc la cresterea consumului dar pe de alta parte fac masina mai stabila (tot datorita greutatii lor).Si mai e ceva,aspectul lor,acestea fiind mai atractive insa la BMW nu merg oricare jante.

 

cum adica sunt mai atractive?

pai daca sunt REPLICI ale celor originale cum naiba sa arate mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Replicile sant mai grele si automat duc la cresterea consumului dar pe de alta parte fac masina mai stabila (tot datorita greutatii lor).Si mai e ceva,aspectul lor,acestea fiind mai atractive insa la BMW nu merg oricare jante.

 

Ai aceastĂŁ pĂŁrere pentru cĂŁ probabil ai trecut de la jante originale mai mici la jante replici mai mari deci Âşi mai late.

Din acest motiv a crescut stabilitatea.

 

======

 

Replicile italieneºti sunt la fel de bune ca cele originale, n-am constatat nici o diferenÞã ºi am douã seturi de jante identice, unele sunt replici ºi celelalte sunt originale.

 

ExistĂŁ Âşi replici proaste, mai ales cele chinezeÂşti.

Link to comment
Share on other sites

Fara sa intru in multe amanunte, replicile sunt niste gunoaie.

 

ps

 

Din punct de vedere calitativ, normal.

 

este usor sa iti dai seama daca sunt replici sau ba?

 

Pe tine ce te intereseaza de fapt?Vrei sa pui replici dar sa nu stie lumea, sa nu "te faci de ras"? <_<

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Replicile sunt replici , daca erau bune pe bune nu erau catalogate replici , insa ca oricare obiect - sunt replici si replici . Nici cu originalele nu mie rusine , o janta bbs originala , la 120 am luat o groapa , nu exagerat de mare , a crapat instant , mai mai sa se detaloneze cauciucul.
Link to comment
Share on other sites

replicile sunt catalogate replici.. pentru ca sunt "copii" din punct de vedere al modelului, copii dupa alte marci de jante....

 

daca Keskin face 1 model identic cu unu de pe BMW... ala e "replica" si nu sti daca in privinta materialului e mai slaba calitativ decat alea facute de BBS sau de cine is facute jantele de BMW..

 

Ca in orice domeniu probabil ca intre 2 firme producatoare de jante exista diferenta, numai sa fiti convinsi.. ca BBS sau OZ nu framanta ei fierul.... ca sa ziceti ca e mai bun la ei....

 

Jantele OEM bmw sunt mai de calitate decat jantele OEM de audi ? sau cum ? ca acolos- marci diferite...

 

dan.. poti considera ca rotile astea sunt "pe producator"... de ce sa nu faca si altii aceleasi modele..? mai bine sa fie disponibile doar la 250-euro bucata ?

 

 

Care-s mai de calitate BBS-urile sau OZ ? ca daca OZ-urile is mai de calitate ca BBS-urile, inseamna ca jantele OEM sunt penale fata de OZ... nu ?

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

replicile din pacate nu le fac cei mentionati de tine mai sus,nici nu au voie,asa sunt facute contractele; ma si mira cum au voie cei care fac replici (daca au) sa faca jante replici cu inscrisurile bmw pe ele,pt ca acordul bmw nu il au. Si cei care copiaza m-au lasat intotdeauna rece; nu e ca si la filtre de exemplu ca doar se mai pune o stanta sau iese din fabrica cu alt ambalaj,aici chiar e vb de adidasi facuti in china etc Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

dane: hai sa fim seriosi, repet fieru nu-l framanta ei.. si obtin reteta perfecta.. se cumpara materia bruta, ei doar sculpteaza forma...

 

Jantele replica nu prea au inscriptii pe ele, inafara de J si et... scrie tara de fabricatie si cam atat.. emblemele si restu se cumpara separat sau le primesti bonus..

 

Hai sa punem la indoiala moralitatea celor care copiaza modelele dar nu neaparat calitatea... ca in orice domeniu sunt producatori mai slabi si mai buni... nu inseamna ca cel care face ptr BMW e cel mai bun, repet vine unu cu jante OZ si spune ca jantele OEM bmw se indoaie la orice lovitura... si ca sunt naspa.. si nu-l poti contrazice cand are jante calitativ superioare

Link to comment
Share on other sites

nu ma asculti,repet:nu o sa vezi jante oz replica dupa bmw..asta e ca si cum ai zice ca toate painile sunt la fel pt ca faina o face moara lui noroc;nu e adevarat,nu toata faina o face o singura moara si mai sunt si altele in fabricarea unei jante,sunt convins. Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

nu vorbim despre cat de bune sunt bbs comparativ cu oz comparativ cu jantele bmw,de audi sau cu cele de fiat; se vorbea despre cele replica vs cele originale.Si ti-am enumerat de ce nu as lua cele replica si as prefera sa cumpar jante de producator dc nu imi permit originalele chiar dc au alt design.
Link to comment
Share on other sites

Ai avut vreodatĂŁ un set de jante replici?

 

Nu.M-am ferit tot timpul sa pun asa ceva pe masina.Am vazut insa replici sparte de la gropi, eu nu am incredere in asa ceva.

Daia se si numesc replici, adica au copiat ceva de calitate si acum le vand cu bani putini.Daca tu ai ajuns la concluzia ca sunt exact de aceeasi calitate cu cele originale este bine pentru tine, iti pui jante ieftine si bune pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Nu.M-am ferit tot timpul sa pun asa ceva pe masina.Am vazut insa replici sparte de la gropi, eu nu am incredere in asa ceva.

Daia se si numesc replici, adica au copiat ceva de calitate si acum le vand cu bani putini.Daca tu ai ajuns la concluzia ca sunt exact de aceeasi calitate cu cele originale este bine pentru tine, iti pui jante ieftine si bune pe masina.

 

Jante originale sparte nu ai vĂŁzut?

 

MulĂži au prejudecĂŁĂži despre replici.

 

Eu chiar nu vorbesc aiurea, am douĂŁ seturi de jante, unul original BMW Âşi altul de replici, Âşi sunt la fel de rezistente.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.