Jump to content

Huruit diferential - REZOLVARE


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Update

 

Mi-am gasit diferential, l-am platit (500 eur) si l-am dus la mecanic.

Problema e in felul urmator: diferentialul adus este de pe un seria 1 - acelasi raport 2,47, acelasi an 2006, prindere in 3, diferenta este ca era de 137 de cai si a mea e de 122 cai. Mecanicul mi-a zis ca grupul meu are planetarele mai mici si celalalt mai mare si daca il pune e risc sa imi bata in semeringuri si sa mi se faca iar praf.

Cel de la care l-am luat imi zice ca nu are nimic sa il monteze, singura diferenta ar fi ca masina ar trage mai bine.

 

Mecanicul la care am fost cica ar fi unul corect, recomandat de cineva de pe forum, ce mi s-a parut suspect este ca mi-a recomandat sa cumpar alt diferential gasit de el la nu stiu ce dezmembrari etc.

 

Am urmatoarele variante:

1) mecanicul face pe prostul si imi zice ca nu il poate monta din cauza planetarelor mai lungi etc... si evident sa cumpar celalalt diferential de la el

2) cel care mi-a trimis diferentialul imi zice ca sigur se potriveste - de trimis piesa inapoi, desi ma indoiesc ca ar accepta

3) ma duc in alta parte sa il montez

 

Pana una alta ceva pareri?

Edited by MihaiCarunta
Link to comment
Share on other sites

@AlexChris

Asta i-a zis si cel de la care l-am primit, scoate planetarele vechi si pune-le pe cele noi. Mecanicul ca nu vrea, ca sunt mai lungi, ca o sa bata in semeringuri si alte chestii pe-acolo.

 

@GABIVVX1

Cel de la care am luat diferentialul a zis ca masina e seria 1 doar ca are 130 si ceva de cai (a mea e de 122), nu l-am intrebat daca e 120 sau 118.

 

Eu din ce stiam important era sa fie acelasi raport, acelasi an si prinderea la cardan.

 

In weekend merg la alt mecanic sa vad ce zice si ala.

Link to comment
Share on other sites

Flansa de la cardan poate sa fie diferita ca si aia se schimba de la diful vechi la cel nou. Daca rapoartele sunt la fel il poti pune linistit.

Le: Va rog scuzati greseala gramaticala penala din postul de mai sus, acum am observat-o dar asa e cand postezi de pe tel. Vroiam sa scriu: "se scot prinderile".

Edited by AlexChris
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dupa luni si luni de cautare in sfarsit am rezolvat-o :frantics:

 

Am gasit o firma in Portugalia care se ocupa cu reparatii de diferentiale. Am preferat sa trimit piesa sa fie reparata decat sa iau alta SH din dezmembrari si pe urma iar sa nu mi se potriveasca sau sa fie alte probleme. Sunt foarte multumit de serviciile lor, au fost seriosi, livrarea s-a facut super ok, azi am dus piesa la service sa fie montata pe masina.

 

Pretul a fost unul rezonabil 430 EUR cu tot cu transport Romania - Portugalia, fata de ceea ce am gasit in dezmembrari (700-800 EUR). Piesa arata ca noua, au sablat-o si inlocuit toate pinioanele si ce mai era acolo distrus, sunt ceva fost mecanici care au lucrat in trecut la reprezentante BMW si acum se ocupa doar cu diferentiale.

Daca e cineva interesat de serviciile lor pm me.

post-57635-0-66390500-1431007984_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Un topic foarte bun, de care, sincer, nu stiam pana astazi! Este o problema frecventa aceasta cu diferentialele pe seria 1 insa, din experienta proprie si pe seria 3 e46.

 

Am un diferential de cutie automata cu un mic joc, care determina un zgomot gen bubuitura cand franez si retrogradeaza treptele de viteza 3-2 si 2-1 iar aceasta bubuitura reapara daca dupa decelerare (mai ales una fortata) accelerez brusc! Pe langa aceste simptome, de ceva vreme a aparut si un huruit insa nu pot preciza clar daca intra-adevar provine de la diferential!

 

Am cautat sa cumpar diferential nou insa nu se mai fabrica! In dezmembrari la noi gasesc doar diferentiale cu joc si pana sa citesc acest topic eram in mare dubiu ce sa fac...sa cumpar unul de pe ebay de pe masina putin rulata?

 

Nu stiam ca se pot reconditiona! Astept cu nerabdare sa isi monteze colegul - MihaiCarunta pe masina si sa ne prezinte o parere despre comportamentul diferentialului reconditionat!

Link to comment
Share on other sites

Miine dimineata ridic masina din service, dar nu ma astept sa fie probleme.

 

Dif a fost pregatit de ei, tot ce trebuie e ulei si pus pe masina :)

M ar interesa si pe mine sa reconditionez un diferential.

Imi poti da si mie mai multe informatii?

Cu cine pot lua legatura ?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

OK atunci hai ca o sa pun aici toate informatiile eventual sa puna un admin sticky sau ceva.

 

I-am gasit pe Ebay, eu de fapt vroaim sa cumpar unul nici nu stiam ca se pot repara etc.

 

http://www.ebay.com/usr/carbsandparts

 

Am luat legatura cu ei, mi-au spus ca se repara in 2 zile + transportul care a durat 8 zile dus intors.

Am platit prin paypal in avans - suma de 430 EUR cu tot cu transport. Transportul l-au aranjat ei prin Ecoparcel.eu dupa ce le-am platit. A doua zi au si ridicat dif (pe care l-am impachetat eu cu folie, am luat din Baumax ceva sul mai mare). Poti verifica in orice moment transportul prin tracking number.

 

Comunicarea s-a facut prin e-mail la adresa diniscg@gmail.com

 

Sunt localizati in Portugalia, ceva fosti mecanici care au lucrat in trecut la BMW, repara toate felurile de diferentiale.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut

 

Sunt nou pe forum si daca incalc vreo regula imi cer scuze

 

Am un BMW e90, 318i din 2006 si de ceva timp in spate se aude un zgomot in treapta 1 si in marsarier, am facut constatarela doua service-uri ambele au spus ca este diferentialul.

Intreb daca diferentialul reconditionat de firma din Portugalia este ok ?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

"Pocneste" ? Daca da, asta mi s-a intamplat mie in prima faza inainte sa se apuce diferentialul sa "huruie" in mers.

 

L-am trimis si eu in Portugalia la tipul mentionat mai sus: http://www.ebay.com/usr/carbsandparts

 

Din cate am inteles se duc rulmentii de pe pinionul de atac din interiorul diff-ului. Cel putin la diff-ul meu cu raport 3.38, BMW echipeaza cu rulmenti Koyo sau Fag pe baza de bile (care nu sunt asa de rezistenti), iar tipul asta ii inlocuieste cu rulmenti Timken pe baza de role. Am atasat si 2 poze.

post-73748-0-22044600-1439374155_thumb.jpg

post-73748-0-49484500-1439374159_thumb.jpg

Edited by PetrolHead
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.