Jump to content

Huruit diferential - REZOLVARE


Recommended Posts

Am o problema la diferential (bmw 118D), un huruit ca de rulment. As vrea sa stiu daca se poate schimba doar rulmentul respectiv sau tot diferentialul. As vrea sa mai stiu daca diferentialul de la E90, 2000 cm3 se potriveste la masina mea E87 2000cm3. Multumesc.

 

SOLUTIE:

 

http://www.ebay.com/usr/carbsandparts

 

Am luat legatura cu ei, mi-au spus ca se repara in 2 zile + transportul care a durat 8 zile dus intors.

Am platit prin paypal in avans - suma de 430 EUR cu tot cu transport. Transportul l-au aranjat ei prin Ecoparcel.eu dupa ce le-am platit. A doua zi au si ridicat dif (pe care l-am impachetat eu cu folie, am luat din Baumax ceva sul mai mare). Poti verifica in orice moment transportul prin tracking number.

 

Comunicarea s-a facut prin e-mail la adresa diniscg@gmail.com

 

Sunt localizati in Portugalia, ceva fosti mecanici care au lucrat in trecut la BMW, repara toate felurile de diferentiale.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

verifica sa fii sigur ca acel huruit de rulment vine dela dif si nu de la rulmentul intermediar cardan sau unul din rulmentii de la roti!

Ca si piesa de origine nu vei gasii rulment pt diferential bmw, doar sa desfaci diff si sa iei seria de rulment. Aceasta treaba nu este recomandata de bmw, ei specifica clar faptul ca daca se intampla ceva cu diferentialul acesta nu suporta reparatie, se inlocuieste cu totul.

Si mie mi s-a stricat diferentialul (2 rulmenti dusi), n-am gasit decat 2 din cei 4 rulmenti... pana la urma l-am schimbat cu totul.

 

daca diferentialul tau are codul 33107556795 si e de 2,47 nu merge decat pe e87!

Bafta!!

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc ca mi-ati raspuns. Vreau sa va spun ca eu sunt in Italia, si am fost la reprezentanta Bmw si au verificat masina mi-au spus ca trebuie sa inlocuiasca diferentialul si ma costa aprox. 1500 euro. Am gasit un diferential de e90 (la dezmembrari) la 250 euro si nu sunt sigur ca este compatibil cu masina mea. V-as ruga sa-mi spuneti daca se potriveste sau nu. Ma mai coste 150 euro montajul la un service si este mai convenabil asa decat la bmw, stiu ca acolo am garantie , dar diferenta este de 1100 euro.
Link to comment
Share on other sites

Asa cum ti-am scris in postul de mai sus...din pacate nu se potriveste diferentialul de e90 pe e87, difera codurile de la ele, deci sunt doua diferentiale diferite.

pot exista diferente nu doar la raportul de transmisie ci si la prinderile cardanului/ planetarelor si multe alte mici chestii care la o prima vedere nu se observa.

Tinand cont ca este vorba de o reprezentanta BMW, pretul diferentialului este unul corect.

Eu l-as lua nou din reprezentanta, cu diferentialele astea hipoide nu prea merge sa-ti bagi mainile in ele, cel putin asa recomanda si producatorul.

 

succes la reparatie!!

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

diferentialul pentru tine este cel indicat de ciupanezu intr-un post de mai sus.

Atata timp cat difera codurile de productie de pe ele inseamna ca sunt 2 diferentiale diferite iar diferentele pot exista nu doar la un alt raport de transmisie (in cazul tau 2,47) ci si la prinderile cardanului/ planetarelor si multe alte mici chestii care la o prima vedere nu se observa.

Poate sa difere nr de caneluri al flansei planetarelor care intra in el (si asta inseamna ca nu intra planetarele), prinderile... etc etc...

Dert este ca n-are rost sa risti sa cumperi unul sh si sa nu se potriveasca....

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am primit un e-mail de la dezmembrari cu pozele diderentialului 120d si se vede ca scrie raportul de transmisie este de 2.47 asa cum mi-ati spus ca s-ar potrivi. Atasez poza sa o vedeti si voi.Ce parere aveti?

 

daca esti sigur ca se potriveste cumpara-l si da-i bataie la montat...

Link to comment
Share on other sites

ti-am spus mai sus ca exista diferente.

mai citeste odata posturile noastre si trage singur o concluzie

 

P,S.: cei ai dat tu de pe eticheta aia nu este cod origine. codul de origine al diff tau l-am postat mai sus

2.47 este raportul de transmisie.

Edited by micky
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, am si eu nevoie de o parere. Masina e 118d si am un huruit nasol, am dus-o in service, initial mi-au spus sa schimb rulmentii punte spate, i-am schimbat dar se pare ca pana la urma e de vina diferentialul (am inteles ca e problema comuna la seria 1 si la cateva seria 3)

Acum un diferential nou e la 7000 lei, se merita sa ma complic sa caut unul second? Avand in vedere ca e o piesa destul de importanta zic eu desi nu ma pricep as lua unu nou.

Ce ziceti?

 

Sau sa vand masina si sa scad pretul pt diferential :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.