Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

ai luat deja kitul de cabluri de la BMW ?

 

daca nu, nu il mai cumpara, avem tot ce ne trebuie

 

 

 

 

ce grosime pui la cabluri ?! de 0.35mm si 0.50mm sau doar 0.50mm toate 3 ?! :) teoretic ar fi 2(A1 si A2)x 0.35 si 1x 0.5 (A3) sau 0.35mm in cazul meu

 

iar pinii ii pui p-astia

05 BUSHING CONTACT 0,2-0,5 MM² - 61130005201

sau

05 BUSHING CONTACT 0,5- 0,75 MM² - 61130008998 :)

 

care desi par identici , difera la marime.. :)

p.s. sunt 3 cabluri amarate cu niste pini usor de montat..nu merita 100 ron ..rolleyes.gif cand iesi la 30

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

intrebare ! la 320d 2004 /09 (masina mea) s-ar putea sa am mufa d-asta ?! :) deci sa folosesc pinul 4 de sus si nu 37 ...

 

http://img685.imageshack.us/img685/5145/26pin.jpg

 

 

 

si deci , sa nu fie valabila treaba asta din documentatia retrofit ?!

 

 

http://i55.tinypic.com/1268twj.jpg

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

@puiut, la masina ta nu vei folosi niciodata pinul 4, doar pinul 27/37...

 

cat despre cabluri, unul singur este de 0,5 (mov/galben), celelalte sunt de 0,35...

 

iar pinii ii pui p-astia

05 BUSHING CONTACT 0,2-0,5 MM² - 61130005201

sau

05 BUSHING CONTACT 0,5- 0,75 MM² - 61130008998

 

care desi par identici , difera la marime.. :)

 

iar pinii difera in functie de tipul mufei de la DDE... la mufele de genul celei postate de tine (cu 58 pini), se monteaza pinul in poz.37, pe cand la celelalte (cum apare in prima pagina a topicului cu retrofitul), pinul se pune in pozitia 27... :)

 

daca nu te descurci, fa-mi o vizita ;)

Link to comment
Share on other sites

XXL :) pai am zis faza cu mufa caci asa zicea tipul asta :)

 

Intradevar, acest tip de mufe sunt inatlnite in special dupa 2004 ... la cele mai vechi este intocmai ca in DiY .

 

 

si oricum la diesel dupa 2001 sunt 3 fire 0.35 :) caci se taie A3 care este de 0.5 si se pune A7 de 0.35 pt inserat pin :) la modelele pana in 2001 A3 ramane 0.5 si sus , la DDE..

 

la mufele de genul celei postate de tine (cu 58 pini), se monteaza pinul in poz.37,

 

 

pai si care ar fi pinul in poz 37 cand aceasta pozitie nu exista la acea mufa ?! :) este numerotata de la 1 la 26 de doua ori.. si pe lateral de la 1 la 6 ,deci in total 58 de pini.

 

p.s. inca n-am desfacut la mine ca sa ma conving, dar am sa o fac in weekend si o sa pun si poza

 

daca nu te descurci, fa-mi o vizita ;)

 

 

este suficienta o simpla info , caci am montat incalzirea in scaune(fara sa am mufe si cabluri facute de AB ,deci am pus eu firele ca si grosime dupa cele de la consola si pinii i-am montat eu cu ajutorul/informatia unui coleg de pe alt forum din USA ) , iar acolo e ceva..asta e mizilic :)

 

deci intrebarea mea este , unde este pozitionat acel pin 37 in acea mufa care dupa numerotare ,nu are pozitia 37,dar are 58 de pini ..

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

din pacate documentatia nu te sustine :)

 

 

 

http://i52.tinypic.com/w17hj8.jpg

 

mai ramane sa desfac eu ca sa elucidam misteru :)

 

 

p.s. este vorba si de M47 de la 318d ..la care M47n *TU* a aparut dupa 2003 luna a 3-a

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu ai inteles, eu nu te contrazic. Am citit si paracitit EBA si nu intotdeauna practica se "pupa" cu teoria...

 

Am gasit tipul de mufa de pe m47tu si pe benzinar cu m52tu... Cum asa? Nu sstiu...

 

vorba aia: practica te omoara !

 

Desfa capacul la DDE si te convingi singurel... Doar vazand si facand ajunci sa le descurci pe toate

Link to comment
Share on other sites

nici eu nu te-am contrazis sau am zis ca n-ai dreptate :) doar ziceam ce zice "cartea" .. dar o sa aflu misterul..ideea era ca daca am mufa d-aia cu 1-26 si 1-26 si 1-6 la numerotare pini ,deci 58 pini in total...care dracu e pinul 37 :) aici era marele meu mister , caci tind sa cred ca am mufa cu 58 de pini ..dar dupa cum ziceai si tu, pana nu desfac nu vad si deci nu stiu.. Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Am gasit tipul de mufa de pe m47tu si pe benzinar cu m52tu... Cum asa? Nu sstiu...

 

 

probabil ca TU din coada m52 a facut diferenta pt modelul nou de mufa :) oricum in lista aia*documentatie* nu se precizeaza nimic despre acest tip de motor..

 

p.s. sper ca nu pare offtopic, ma gandesc ca va ajuta si pe alti care vor citi pe viitor

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai tocmai ca cele mai putine informatii sunt cele despre M52TU... @alex_iulian stie cel mai bine, dupa ce a facut upgrade de la M43 la M52TU

 

oricum, mufa pe care o vei gasi la DDE are numerotarea corecta, e imposibil sa te incurci... doar daca vrei neaparat :p

 

trebuie sa retii 2 aspecte:

- daca ai doar 2 mufe mari, care se deblocheaza prin glisarea unui blocator, vei alege mufa cea mai mica la dimensiune (aceea este cea cu 58 pini), unde vei scoate partea/jumatatea GRI... acolo vei gasi locasul pinului 37 GOL...

 

- daca ai 3 mufe mici cu blocator rotativ, vei alege mufa indicata si de BoBo in prima pagina a topicului, si vei insera pinul partea/jumatatea NEAGRA in locasul nr.27...

 

nu mai e asa de simplu cand te apuci si desfaci pe-acolo... dar daca ai facut instalatia de incalzire scaune, atunci trebuie sa te descurci :pardon:

 

PS: vezi ca mufa cu 58 pini are doua blocatoare suplimentare albe... pe-alea trebuie sa le desfaci singur :p

 

PPS: documentatia te ajuta MUUULT cand o combini in timp real cu PRACTICA... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt in ceata de-a dreptu'

Vreau si eu volan cu comenzi dar nu am nicio scula si mi-e sa nu o stric.

Volanul meu arata ca in poza de mai jos.

E de M, dar nu are comenzi.

1. Ce trebuie sa cumpar si cam cat m-ar costa ca sa arate ca in celalata poza?(cea cu comenzi)

2. Cine ma poate ajuta cu montajul?

Eu m-as risca sa-mi bag putin nasul, da, repet, nu am nicio scula.

3. Voi putea controla CD player-ul si pilotul automat?

 

Mersi mult!

post-48731-0-17283000-1318272047_thumb.jpg

post-48731-0-81768700-1318272053_thumb.jpg

Edited by humaila
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt in ceata de-a dreptu'

Vreau si eu volan cu comenzi dar nu am nicio scula si mi-e sa nu o stric.

Volanul meu arata ca in poza de mai jos.

E de M, dar nu are comenzi.

1. Ce trebuie sa cumpar si cam cat m-ar costa ca sa arate ca in celalata poza?(cea cu comenzi)

2. Cine ma poate ajuta cu montajul?

Eu m-as risca sa-mi bag putin nasul, da, repet, nu am nicio scula.

3. Voi putea controla CD player-ul si pilotul automat?

 

Mersi mult!

1. mai ai nevoie doar de panoul de comenzi pt volan sport/M, un kit retrofit de cabluri - 120 lei la reprezentanta (daca faci montajul cu mine cablurile sunt GRATIS)

 

2. de exemplu, eu

 

3. DA :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am un 320D din 04.2000 cu volan in 4 spite fara comenzi. As putea pune unul sport in 3 spite sau de M cu comenzi?

O sa trebuiasca cu airbag cu tot. Merge schimbarea sau nu merge pt ca airbagul de la volanul meu e single stage ceva de genu, sau asta nu mai conteaza?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

da, merge...

 

am facut la mai multe nFL-uri aceeasi lucrare :)

salut!

Am si eu cateva intrebari, si anume:

1. am un 318d e46 FL. vin:CJ09983. Am volan in 4 spite fara comenzi, iar pe realoem este acesta:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=EU51&mospid=47629&btnr=32_1199&hg=32&fg=35 (cred ca l-am identificat corect....)

2. pot monta doar comenzile pe volan?I-am facut un test al instrumentelor de bord si martorul pentru pilot, se aprinde in bord.Acum nu sunt sigur daca am acea cutiuta neagra sub acceleratie (am sa ma uit deseara)...ca sa stiu daca am acceleratie electronica.

3. daca pot monta doar comenzile, imi poti spune de unde as putea sa le cumpar, impreuna cu kitul de cabluri aferente?

merci!

Link to comment
Share on other sites

1. Da, l-ai identificat corect.

 

2. Poti monta comenzile pe actualul volan, insa acestea vin impreuna cu airbagul (ai acceleratie electronica)

 

3. Comenzile incluse pe airbag le gasesti la vanzare pe net, incearca ebay.de . Kitul de cabluri se gaseste la orice reprezentanta BMW insa e destul de scump (120 lei pt 3 fire) ... daca esti din Bucuresti te pot ajuta eu la montaj, sau daca nu, iti pot trimite eu cablurile acelea

 

L. E. acum am vazut ca esti din Valcea :D

Link to comment
Share on other sites

Calin, airbagurile SINGLE-STAGE sunt cele Triunghiulare 98-00, iar cele DUAL-STAGE sunt cele dreptunghiulare si rotunde 99-05

 

Am mai postat acum cativa ani informatiile necesare diferentierii respective

uite aici la ce ma refeream..la airbagul single stage dreptunghiular

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/107549-vand-volan-e46semnalizari-e46-facelift/page__view__findpost__p__1522444

poza 1 si 2 din primul post :thumbsup:

Edited by dee-low
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.