Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

Erata: M5TU nu e fully drive by wire, deci ai putea activa pilotul pentru ca managementul e dublat de cablu, la M54 s-a trecut pe full electronic.

Incearca sa respecti pasii din primul post si pentru motorul tau, s-ar putea sa reusesti si mufele/pinii sa fie identici.

 

Daca nu, intreaba-l pe Robert_TAU, cred ca el a mai montat pe M52TU.

Link to comment
Share on other sites

de unde cumpar si eu acele cabluri care mai trebuiesc pt a face sa mearga comenzile ? imi trebuie si pentru buton portbagaj cabluri..nu stiu ce part nr au

 

- cablu retrofit pentru comenzi si pilot automat - 61120016012 este la reprezentanat. eu am luat de la autotransilvania cluj in decembrie cu 86 lei. cred ca au pe stoc deci nu e o pb

Link to comment
Share on other sites

Erata: M5TU nu e fully drive by wire, deci ai putea activa pilotul pentru ca managementul e dublat de cablu, la M54 s-a trecut pe full electronic.

Incearca sa respecti pasii din primul post si pentru motorul tau, s-ar putea sa reusesti si mufele/pinii sa fie identici.

 

eu am mai spus si mai sus, dar si in alta parte: e vb de pinul 37 din mufa cu 58 pini

 

:excl: tipul si forma pinilor din aceasta mufa sunt diferite decat cele ale pinului 27 descris in primul post al topicului...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

deci am mufa asta(care aparent , n-are 58 de pini) , unde ziceti ca intra firu ?!

 

 

 

 

 

http://i44.tinypic.com/5fkvuv.jpg

 

 

 

http://i41.tinypic.com/o6ea95.jpg

 

 

 

 

http://i40.tinypic.com/1eq713.jpg

 

 

 

 

 

 

 

sau e mufa din dreapta ?! pardon.gif

Link to comment
Share on other sites

lol , ce mi-o fi casunat mie atunci pe cea din stanga =)) LMAO.gif ...cred ca am asociat cu celalat model , unde are mufa mai in stanga ..

 

merci de info, probabil ca acea mufa , din dreapta ,are si 58 de pini , nu 90+ ca aia din stanga :)))

De asta am spus pentru ca am facut si eu acum o luna operatiunea si la fel am ramas mirat cand am vazut atatea contacte in prima mufa, apoi am scos cealanta mufa si am gasit si locul unde trebuie sa intre papucul.

PS: dupa ce am terminat de montat tot am legat bateria si cand am incercat sa aprind pozitiile nu mai functiona nimic nici o lumina(pozitii,faza scurta,faza lunga) am scos mufa din modulul de lumini si am pus-o la loc si gata.

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

ai raspunsul ceva mau sus (cateva posturi)

eu am mai spus si mai sus, dar si in alta parte: e vb de pinul 37 din mufa cu 58 pini

 

:excl: tipul si forma pinilor din aceasta mufa sunt diferite decat cele ale pinului 27 descris in primul post al topicului...

atentie la tipul pinilor, sunt diferiti, au orificiul patratos si ceva mai mare decat cei care intra in pinul 27 :excl:

Link to comment
Share on other sites

bun..deci am facut tot..deci tot..

 

 

 

 

dar, am pus volanul si airbagul si am realizat ca..am uitat sa pun surubul pe mijloc, sa strang volanul..acum , cum mama dracului nimeresti acele arcuri , sa le impingi , sa eliberezi craci la airbag ?! ca nu am reusit neam..cotrobai ca betivi prin gaurile alea si nimic, dar nimic..or fi puse invers arcurile !? ca sa-mi bag.. :growl:

 

 

 

 

 

oooffffffff, daca nu uitam surubu...eram si eu fericit acu :ireful: :ireful: :ireful:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

\.am uitat sa pun surubul pe mijloc, sa strang volanul..acum , cum mama dracului nimeresti acele arcuri , sa le impingi , sa eliberezi craci la airbag ?! ca nu am reusit neam..cotrobai ca betivi prin gaurile alea si nimic, dar nimic..or fi puse invers arcurile !? ca sa-mi bag.. :growl:\

MARE MARE MARE GRIJA..

cauta mai bine pe cineva care a mai facut-o,daca ai ghinion poti sa distrugi multe pe acolo,spre exemplu cum ar fi mufa de la comenzile de pe volan !!!

daca nu ,cauta o surubelnita dreapta lata cu gura de circa 1 cm ,si bag-o in gaurile alea de sub spitele volanului,CAT MAI PARALEL CU SPITELE VOLANULUI

EDIT

am vazut ca l-ai desfacut,bravo.

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

pana la urma s-a finalizat cu succes..la partea cu firele si pini nu au fost nici un fel de probleme , a iesit din prima si perfect , fara nici cea mai mica problema, volanul s-a incapatanat sa ma enerveze, dar..am reusit sa cadem la pace :rolleyes:

 

http://www.bmwclub.r...ost__p__1691257

 

merci pt DIY , mi-a fost de ajutor ! :drinks:

Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

DA, poti pune volam MFL / GRA, dar functia de pilot automat iti va functiona doar daca montezi intreg angrenajul respectiv (vezi foto):

- clapeta acceleratie cu prindere dubla

- modul comanda

- actuator + cablul aferent

- switch ambreiaj

 

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTk4NDk1X3A=.png

 

ar mai trebui sa ne spui si ce tip de volan ai: in 3 spite (cu airbag triunghiular) sau in 4 spite (cu airbag patrat)

Link to comment
Share on other sites

DA, poti pune volam MFL / GRA, dar functia de pilot automat iti va functiona doar daca montezi intreg angrenajul respectiv (vezi foto):

- clapeta acceleratie cu prindere dubla

- modul comanda

- actuator + cablul aferent

- switch ambreiaj

 

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTk4NDk1X3A=.png

 

ar mai trebui sa ne spui si ce tip de volan ai: in 3 spite (cu airbag triunghiular) sau in 4 spite (cu airbag patrat)

 

3 spite cu el triunghi... si cam cat m-ar costa totul... ai idee?

merg luate sh?

Edited by lolik
Link to comment
Share on other sites

3 spite cu el triunghi... si cam cat m-ar costa totul... ai idee?

merg luate sh?

 

ªi eu am montat volan cu 3 spiÞe ºi comenzi, dar atât... cablul retrofit era anul trecut undeva pe la 100 RON, dar nu am mai apucat sã-l comand cã au intervenit altele. :(

Dacã reuºeºti sã duci proiectul la sfârºit sã pui un DIY cu poze aici... sau poate mai sunt alÞii care au fãcut-o.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.