Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

vezi in primul post

Salutare. Am si eu un E46 NFL in 4 usi din '99 - 318i motor de 1895 benzina. Am luat recent un volan cu comenzi, am facut legaturile prezentate in post (cu un cablu cu mufe + pini facut de mine, deoarece cablu ala "de'a gata" nu am gasit sa cumpar) dar nu merge absolut nici o comanda de pe volan....In schimb se aprind luminitele comenzilor cand aprind pozitia/faza scurta/faza lunga. Vre-un sfat? Sau stie cineva pe cineva care ma poate ajuta cu un montaj complet si corect? Contracost bineinteles.... Multam fain.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
Salut. Am un Bmw E46 diesel din 2004. Are volan clasic in 4 spite fara comenzi. Am cumparat un volan in 3 spite (sport, nu M) cu tot cu comenzi pe el si stiu ca mai trebuie sa cumpar un cablu retrofit pentru comenzi audio si pilot automat. Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru acel cablu? Am gasit vreo 3 coduri si nu stiu exact care e cel bun (61 12 0 016 012, 65 71 0 021 159 si 65 71 0 026 223). Edited by Blasciuc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

vino pana la mine sa vedem ce ai facut acolo...

 

oricum, pilotul automat nu are cum sa iti functioneze, stii da ? :rolleyes:

Salut.

Am un E46 / 316 TI / compact din 09.2002 cu motorizare 1798 ccm N42.

Mi-am achizitionat un volam in 3 spite cu comenzi. Pe masina am volan cu 4 spite fara comenzi. Ma poti ajuta la montaj...? :good:

Edited by red bandit
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am un E46 / 316 TI / compact din 09.2002 cu motorizare 1798 ccm N42.

Mi-am achizitionat un volam in 3 spite cu comenzi. Pe masina am volan cu 4 spite fara comenzi. Ma poti ajuta la montaj...? :good:

da, suna-ma te rog sa stabilim cand si unde ( 0 7 8 5 3 4 6 6 9 0)

 

Cam asta este masina, cu mentiunea ca acum este CD OEM instalat.

am vazut-o pe topicul cu retrofitul cu proiectoare Morimoto

 

am inteles ca tu poti confectiona cablul acesta

explicane cum sau ce faci

mai nou le comand/aduc din Bulgaria - 12 euro/set

Link to comment
Share on other sites

da, suna-ma te rog sa stabilim cand si unde ( 0 7 8 5 3 4 6 6 9 0)

 

 

am vazut-o pe topicul cu retrofitul cu proiectoare Morimoto

 

 

mai nou le comand/aduc din Bulgaria - 12 euro/set

OK. Vreau sa "execut" o operatiune mai de amploare:

 

-montat volan M trei spite cu comenzi;

-maneta cu buton BC;

-oglinda cu senzor de lumina;

 

Piesele (volan, airbag, oglinda, maneta cu buton BC) le am. Cablurile de conexiune NU. De mufe cred ca pot face rost daca este necesar.

Ne auzim la telefon.

post-63849-0-08239100-1381774203_thumb.jpg

Edited by red bandit
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am urmat instructiunile lui Bobo din prima pagina cu pozele si explicatiile si totul a mers ceas.Am reusit sa montez comenzile pe volan si le-am facut functionale.Precizez ca am un BMW 320 diesel din 2000,nfl 136 cp.Mentionez faptul ca acest topic este foarte util pt.toti cei care vor sa-si monteze comenzi pe volan si volan M.Felicitari tuturor celor care au contribuit si contribuie cu informatii si ajutor pt acest diy.

salut

am incercat si eu, dar am realizat ca nu am mufa patratadin calculator.

ce ma fac?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai incurcat mufele... ce tip de motorizare ai?

 

e posibil sa nu ai mufa mica, patrata, dar e obligatoriu sa ai cel putin o mufa dreptunghiulara :la benzinare FL/NFL si diesel-NFL ai o mufa cu 40 de pini, iar la diesel-FL ai o mufa cu 58 pini... in primul caz aduci firul de la poz 8 de sub volan la pinul din poz 27, iar in al doilea caz in poz 37.

Link to comment
Share on other sites

multumim, dar toata lumea are documentatia respectiva... :D (a mai fost postata pe acest topic, daca erai atent ai fi gasit-o)

salut. nu stiu unde sa scriu, dar sper sa ma ajutati

orice fac la masina mea e pe dos.

de exemplu acum am luat volan cu airbag triunghiular sa il montez pe masina mea cu volan in 4 spite fara comenzi si nu merge nimic.

am bmw 320d din martie 2001 nFL. am realizat ca nu am observat ca eu nu am mufa patrata dinaintea mufei in care trebuie dus firul la pinul 27. ce inseamna asta? ce ramane de facut. as vrea sa plang, dar nu pot pt ca ma rade nevasta. cer jutor. mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Astazi am demontat de pe un e46 piesele CC-ului: clapeta acceleratie, actuatorul+cablul, calculatorul, butonul de la pedala de ambreaj si instalatia electrica a acestora. Am resfoit astazi tot internetul si nu am gasit o schema unde sa fie totul explicat detaliat!

Am toate firele cu mufe cu tot mai putin cele care intra in panoul de sigurante (ele fiind taiate)

Daca cineva are schema electrica a acestora il rog a le posta pt a putea sa il montez.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mda, interesant, merci pentru info. Deja am gasit la cineva care dezmembreaza... si acu il pun in tema sa-mi trimita toata instalatia complecta, ca nu stie omu' care e treaba ce trebe sa trimita exact sa fie complet kit-ul... eu am luat volanul de pe diesel-ul meu cu acceleratie electronica si l-am pus pe asta pe cablu, acu caut kit-ul de cruise control... sa vad, am citit si eu mai mult putin si am vazut ca se poate, ca am vazut si de vanzare o gramada cu motorul de 2.0 150 cai care au din fabrica comenzile si tempomatul pe volan... deci SE POATE, ca si la e36-uri, alea toate au acceleratiile pe cablu si sunt cu tempomat prevazute, deci e OK.

 

 

corect, m52 (toate, incluzand 320i) are aceleratie electronica chiar daca nu are pedala electornica, pt pilot ai nevoie doar de comenzile pe volan fara alte acareturi.

 

ps: s-a mai discutat acest lucru chiar pe topicul asta

Edited by Briz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Astazi am demontat de pe un e46 piesele CC-ului: clapeta acceleratie, actuatorul+cablul, calculatorul, butonul de la pedala de ambreaj si instalatia electrica a acestora. Am resfoit astazi tot internetul si nu am gasit o schema unde sa fie totul explicat detaliat!

Am toate firele cu mufe cu tot mai putin cele care intra in panoul de sigurante (ele fiind taiate)

Daca cineva are schema electrica a acestora il rog a le posta pt a putea sa il montez.

Multumesc!

daca e cumva de pe o masina de UK ai grija ca unele chestii sunt pe dos, de ex. firul de canbus

 

caut schema si ti-o trimit

Link to comment
Share on other sites

daca e cumva de pe o masina de UK ai grija ca unele chestii sunt pe dos, de ex. firul de canbus

 

caut schema si ti-o trimit

 

DA! intre timp am rezolvat problema.

CC-ul l-am demontat de pe o masina din UK,

firul de la pinul 8 din spira volanului l-am dus la pinul 27 de la DME dar fara nici un rezultat!

Firul albastru/negru de la calculatorul CC-ului vine pus la pinul 8 din spira volanului iar firul albastru/galben trebuie inserat la pinul 5 din mufa alba de la ceasurile de bord!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.