Jump to content

DIY: Instalare volan MFL


.Bogdan

Recommended Posts

Salut, am tot citit topic acesta si tot nu m.am lamurit, eu am volanul cu comenzi dar nu functioneaza nimic pe el, am inteles ca trebuie sa am o cutiuta sub pedala de acceleratie eu nu o am,pot lua de pe o masina pe benzina acceleratia cu tot ce.mi trebuie pentru pilot sau trebuie sa fie diesel.. Comenzile pentru radio le pot face sa functioneze? Mentionez ca am e46 320d din 2000. Multumesc.

verifica daca ai cablajul pus

poate a pus proprietarul anterior comenzile pe volan si nu a pus cablajul

nu ai nevoie de nici o cutiuta tu ai acceleratia electronica

Link to comment
Share on other sites

hai sa nu mai vorbim prostii, unii chiar cred ca sub pedala de acceleratie ar exista o cutie, nu vad suportul de pedala cu pistonas pt potentiometrul EML.

 

http://i.ytimg.com/vi/0pwZnS85Hbw/maxresdefault.jpg

Comenzile pentru radio le pot face sa functioneze? Mentionez ca am e46 320d din 2000. Multumesc.

pe scurt, din fericire, la tine va functiona totul doar cu o instalare a unul cablu retrofit si a volanului MFL (pe care inteleg ca l-ai montat deja)

 

atat.

 

tu ai acceleratia electronica

corect :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am vazut aici ca pe e46 1,9 m43tub18 este mai greu de montat volanul.

Eu am e46 nfl 1,9 cu volan in 3 spite cu comenzi de e36 airbag single stage, dar am pilot automat functional, si nu am EML.O sa mearga pilotul daca schimb volanul?

Airbagul la mine e single stage daca cumpar volan cu dual stage nu o sa am eroare? si daca da se poate sterge?

Link to comment
Share on other sites

daca ai deja pilot automat functional atunci daca schimbi volanul (orice volan ai pune de e46 facelift) atunci comenzile iti vor merge in continuare.

cu airbagul nu ma pronunt, eu stiu ca merge si airbagul dual stage pe masini care au single stage dar nu iti garantez asupra functionarii corecte in caz de Doamne fereste.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

S-ar putea sa vi se para o prostie ce urmeaza sa intreb, dar e vorba de preferinta...dar eu am un 320 cu volan 4 spite (1.8tdi touring diesel injectie electronica), airbag dual stage fara mfl. Imi place f mult cum arata volanul in 3spite vechi (single stage) si am facut rost de unul cu tot cu comenzi. Am facut cablajul tot ce trebuie pt mfl, singura mea problema este urmatoarea: se poate face trecerea de la dual stage la single stage asa incat sa fie functional si airbagul (desi nu vreau nicidata sa il testez:D). stiu, multi opteaza pt varianta noua de volan, dar mie imiplace im mod special forma volanului in 3spite triunghiular.

 

nu am gasit pe nimeni care sa mai fi facut acest swap, de asta intreb aici.

 

Multumesc pt orice informatie!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

cam asa ceva...

cam asa ceva CE? :unsure:

 

Salutare tuturor,

 

S-ar putea sa vi se para o prostie ce urmeaza sa intreb, dar e vorba de preferinta...dar eu am un 320 cu volan 4 spite (1.8tdi touring diesel injectie electronica), airbag dual stage fara mfl. Imi place f mult cum arata volanul in 3spite vechi (single stage) si am facut rost de unul cu tot cu comenzi. Am facut cablajul tot ce trebuie pt mfl, singura mea problema este urmatoarea: se poate face trecerea de la dual stage la single stage asa incat sa fie functional si airbagul (desi nu vreau nicidata sa il testez:D). stiu, multi opteaza pt varianta noua de volan, dar mie imiplace im mod special forma volanului in 3spite triunghiular.

 

nu am gasit pe nimeni care sa mai fi facut acest swap, de asta intreb aici.

 

Multumesc pt orice informatie!

cablul pt airbag dualstage ( cel care e acum pe masina ta) este cu 2 extensii cu mufa verde si mufa neagra...

 

http://img34.olx.ro/images_mercadorro/41805443_2_1000x700_airbag-bmw-e36-e39-e46-e53-nou-dual-stage-fotografii.jpg

 

airbagul de la volanul "triungiular" (singlestage) are doar un conector pt mufa neagra...

 

http://i61.photobucket.com/albums/h70/Bryson_05/_DSC3780.jpg

 

mai departe cred ca intelegi de ce nu ai gasit niciun tutorial pt un astfel de downgrade... pt ca modificarea pe care o vrei tu nu e recomandabila

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
salutare vreau si eu sa montez volan cu comenzi si tot ce trebuie pentru pilot automat ...nu gasesc un cablu retrofit pt comenzi stiu cum se face doar ca nu stiu de unde sa iau pini pentru conectorul verde de sub volan ..stie careva de la ce se potriveste sau de unde sa cumpar..?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Am instalat comenzile conform posturilor de aici, am pus un volan cu airbag stage 2, cel original fiind simplu, acum am eroare in bord, se sterge insa reapare la fiecare punere de contact. Eroarea este in felul asta:

13 Ignition Circuit ZK12 -> airbag driver stage 2

 

Plausibility error

error active at the moment

error is not sporadic.

 

S-a intalnit cineva cu situatia asta, am vreo rezolvare in afara de a schimba volanul? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am instalat comenzile conform posturilor de aici, am pus un volan cu airbag stage 2, cel original fiind simplu, acum am eroare in bord, se sterge insa reapare la fiecare punere de contact. Eroarea este in felul asta:

13 Ignition Circuit ZK12 -> airbag driver stage 2

 

Plausibility error

error active at the moment

error is not sporadic.

 

S-a intalnit cineva cu situatia asta, am vreo rezolvare in afara de a schimba volanul? Multumesc

ti-ai raspuns singur la intrebare :console:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.