Jump to content

Anvelope montate gresit?


Recommended Posts

Asa sunt asimetricele. Pe o parte par normal si pe cealalta invers. Sunt bine montate, important este sa se respecte indicatia de "exterior".

 

P.S. Am facut si eu un topic si nu mi-a raspuns nimeni. A montat cineva directionale fata, asimetrice spate? Si pe mine ma intereseaza parerile despre Dunlop SP01. Asa ceva vreau sa pun pe spate. Si Sport Maxx pe fata.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

N-am avut rabdare si aseara pe la 19-20 inca pe lumina m-am dus pe o portiune buna si i-am dat 180.

1-Chiar am impresia ca sunt ceva mai silentioase, parca aud zgomot din spate mai puternic acum de la anvelope unde am altceva, sper sa nu fie autosugestionare <_<

2- nu trag deloc stanga-dreapta, am luat mana de pe volan lejer la 150 si nimic. de la 150 in sus trebuie sa-mi echilibrez rotile ca incepe sa tremure masina. Le mai plimb putin sa se aseze pe jante si apoi neaparat ehilibrate

Link to comment
Share on other sites

Asa sunt asimetricele. Pe o parte par normal si pe cealalta invers. Sunt bine montate, important este sa se respecte indicatia de "exterior".

 

P.S. Am facut si eu un topic si nu mi-a raspuns nimeni. A montat cineva directionale fata, asimetrice spate? Si pe mine ma intereseaza parerile despre Dunlop SP01. Asa ceva vreau sa pun pe spate. Si Sport Maxx pe fata.

 

Cu toate ca am citit ca dupa 10ooo km, SP01 sunt sanie...hmmm, pe mine m-au tinut un set (4 bucati) cateva zeci de mii de km pana la martorii de uzura. De ce nu folosesti SportMaxx pe toate 4? Am citit review-uri deosebite.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca am citit ca dupa 10ooo km, SP01 sunt sanie...hmmm, pe mine m-au tinut un set (4 bucati) cateva zeci de mii de km pana la martorii de uzura. De ce nu folosesti SportMaxx pe toate 4? Am citit review-uri deosebite.

Am cumparat jante Styling 68M mai late pe spate si am mai citit si eu pe aici pe acolo ca asimetricele merg mai bine pe spate pe puntea tractoare si directionalele pe fata (ai directie mai precisa cu ele). Si doua SP01 pe 245 sunt mai ieftine ca doua MAXX. Am facut un topic aici, dar nu mi-a raspuns nimeni.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Jantele mele cu cauciucuri de iarna. Tocmai le-am cumparat din Germania. Aveau marcate pe interior cu marker permanent, modul in care fusesera montate pe masina (StangaFata, DreaptaSpate etc). In poza le-am aranjat exact ca si cum ar fi montate pe masina, si as privi masina din fata.

Mentionez ca toate cauciucurile au marcaj outside si inside. In poza, toate au marcajul Outside spre exteriorul "masinii". Deci sunt sigur ca au fost montate corect.

Si totusi se observa ca nu au sens de rulare. Au profil asimetric - roata din stanga (cum privim la poza) musca altfel din asfalt decat poza din dreapta...Sau cu alte cuvinte, V-ul se invarte cu spatele inainte la rotile de pe partea dreapta a masinii. Sincer, si mie mi se mare cam aiurea, dar daca asa sunt concepute sa ruleze...asta este. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
fratilor ,am o problema asemanatoare , cu gumele ... le`am pus dupa forma v`ului , desi interiorul e in exterior ,si invers ... nu pot pleca cu masina de pe loc deloc !!! si cu asr si fara ...nu pleaca , desi gumele mai au profil 5-6 mm ... 5cm de zapada daca prind, si mam oprit nu mai pot pleca .. am 225/50/17 , sa fie din cauza ca sunt prea late ? sau din cauza ca nu sunt montate cum trebuie ?
Link to comment
Share on other sites

da, sunt de iarna ...sunt puse ok ... cred ca e din cauza ca sunt ceva mai vechi ...2008 ...si deja sau intarit ...am aflat azi ca cu cat sunt mai vechi cu atat sunt mai tari gulemele , iar aderenta nu mai e aceaiasi .

 

daca sunt 2008 sunt bune. verifica daca sunt montate corect.

sensul de rotatie si interior exterior.

Link to comment
Share on other sites

n`am permis de ieri , si nu e prima masina ... deci sigur nu e de la sofer ! cu alta masina ar cu ea , prin zapada ,cu asta nu pot sa merg nici pana la piata , ca raman de 5 ori.

 

Atunci probabil cauzele sunt:

 

1. Anvelope proaste(tocite, intarite, necorespunzatoare)

2. Masina cu tractiune spate

3. Zapada rautacioasa!

 

Pune 2 saci de nisip in portbagaj sa vezi ca se schimba situatia!

Edited by MarioE43
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 years later...

Pe una din parti scrie "exterior" sau "outside", cu partea aia le pui in exterior, indiferent de partea pe care le pui!

Exact asa sunt si ale mele....asimetrice! Pe dreapta striatiile au un sens, pe stanga au sensul invers!

Michelin Primacy 195/65/15 sunt ale mele

 

Corect, ideea e ca varful V-ului sa calce mai intai zapada, astfel taind zapada,

montate invers ar aduna zapada spre mijlocul cauciucului -> derapare

Edited by remus p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.