Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

For those that never believed ..from the start of 2015,

...

"Shell premium engine and motorcycle oils to be supplied for BMW service-fills in more than 140 countries " - Link

 

..."The collaboration means that Shell will produce and supply BMW's branded engine oils. These products will meet the latest BMW engine specifications and are underpinned by Shell's PurePlus Technology. Shell PurePlus Technology is a breakthrough in how engine oils are formulated. It is a patented gas-to-liquid (GTL) process, developed over 40 years of research, which converts natural gas into a crystal-clear base oil.

 

Base oil, usually made from crude oil, is the main component of finished oils and plays a vital role in the quality of the finished engine oil. The base oil is produced at the Pearl GTL plant in Qatar, a partnership between Shell and Qatar Petroleum. From 2015, BMW service customers benefit from the integration of Shell's global lubricants supply chain with its gas value chain in Qatar."

 

:sorcerer: :sorcerer: :sorcerer:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Recomand Liqui Moly TOP TEC 4100 5W-40 - modelul pe care l-am folosit la ultimul schimb si de care sunt multumit. Am observat o imbunatatire a zgomotului motorului la relanti si faptul ca trecerea din prima in a 2-a treapta de viteza se face mai rapid (cutie automata).

Inainte am folosit o varianta de la Mobil compatibila BMW-LL4.

Din experienta avuta in ultimii 4 ani cu N47D20C am urmatorul feedback ptr diferite marci de ulei: BMW - ok, Mobil - zgomot putin mai strident al motorului si trecerea din trapta intai intr-a doua putin mai lunga (turatie putin mai mare), Liqui Moly - f ok - sunt tentat sa spun ca mai feelingul este mai bun decat la BMW insa nefiind pus unul dupa celalalt poate fi doar o impresie data de imbunatatirea fata de Mobil.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Recomand Liqui Moly TOP TEC 4100 5W-40 - modelul pe care l-am folosit la ultimul schimb si de care sunt multumit. Am observat o imbunatatire a zgomotului motorului la relanti si faptul ca trecerea din prima in a 2-a treapta de viteza se face mai rapid (cutie automata).

Inainte am folosit o varianta de la Mobil compatibila BMW-LL4.

Din experienta avuta in ultimii 4 ani cu N47D20C am urmatorul feedback ptr diferite marci de ulei: BMW - ok, Mobil - zgomot putin mai strident al motorului si trecerea din trapta intai intr-a doua putin mai lunga (turatie putin mai mare), Liqui Moly - f ok - sunt tentat sa spun ca mai feelingul este mai bun decat la BMW insa nefiind pus unul dupa celalalt poate fi doar o impresie data de imbunatatirea fata de Mobil.

ai si multe postari pe forum, te cunoaste lumea, si faci recomandari interesante... :scratchchin:

 

ma gandesc ca urmeaza ceva de genul "nu mai beti apa plata, dati-o direct pe tuica, se conduce mai usor"

Link to comment
Share on other sites

XXL - inteleg ca numarul meu mic de postari iti pare dubios insa daca pentru urmatoarele mele pareri/feedback-uri va trebui sa ma justific de fiecare data atunci poate ajung la "multe postari" si parerea mea devine mai bazata. Sper ca am trecut "Chaptcha check-ul" moderatorului :).

 

Ryoraul - nu stiu. Eu am descris ce am simtit cand am condus masina. Daca cineva are info legat de subiectul asta il rog sa sharuiasca; iar daca cei care se pricep o sa spuna ca e o prostie ce am simtit - pot sa traiesc cu asta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Recomand Liqui Moly TOP TEC 4100 5W-40 - modelul pe care l-am folosit la ultimul schimb si de care sunt multumit. Am observat o imbunatatire a zgomotului motorului la relanti si faptul ca trecerea din prima in a 2-a treapta de viteza se face mai rapid (cutie automata).

Inainte am folosit o varianta de la Mobil compatibila BMW-LL4.

Din experienta avuta in ultimii 4 ani cu N47D20C am urmatorul feedback ptr diferite marci de ulei: BMW - ok, Mobil - zgomot putin mai strident al motorului si trecerea din trapta intai intr-a doua putin mai lunga (turatie putin mai mare), Liqui Moly - f ok - sunt tentat sa spun ca mai feelingul este mai bun decat la BMW insa nefiind pus unul dupa celalalt poate fi doar o impresie data de imbunatatirea fata de Mobil.

 

 

Esti tare de tot. Vezi ca daca folosesti ulei shell helix ultra, masina va schimba singura vitezele :rolleyes:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu ca musca in lapte:

 

am un BMW E91 320D din 2006 motorul de 163 CP cca 240.000 km

 

 

Tocmai ce am aduso din germania.... si ... vreau sa schimb toate filtrele si Uleiul... Tocmai ma gandeam oare ce sa iau.. ma puteti ajuta?

 

Eu conduc 80% in afara orasului si 20% in oras!

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma bag si eu ca musca in lapte:

 

am un BMW E91 320D din 2006 motorul de 163 CP cca 240.000 km

 

 

Tocmai ce am aduso din germania.... si ... vreau sa schimb toate filtrele si Uleiul... Tocmai ma gandeam oare ce sa iau.. ma puteti ajuta?

 

Eu conduc 80% in afara orasului si 20% in oras!

 

Va multumesc

Poti alege orice marca de ulei cu norma BMW LONG LIFE 04 si viscozitate 5w30-Low Saps sau 5w40,0w40-MidSaps(in caz ca iti consuma motorul ulei). Filtre foloseste Knecht Mahle. Cauta in spate ca s-au mai discutat.

 

Alte topicuri de studiat:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/145530-consum-foarte-mare-de-ulei-320d-e90/

si

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/39311-ulei-pentru-bmw-e90-320d/page__st__20

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Are 140000 km, am facut deja 2000 km in cele 3 zile :)) si am completat 700ml pana acum. Fost proprietar folosea Motul 5w40.. eu cu motul am avut numai experiente proaste si vreau sa ii bag altceva.

 

Nu e rau deloc 700ml/2000km si km din bord.

Probabil din cauza ca e 5w40 si mai putin pentru ca e Motul..

Iti sugerez ca daca nu observi depuneri pe ceea ce se poate vedea prin gura de umplere/completare cu ulei, sa folosesti acelasi ulei, eventual aceeasi sursa, mai ales daca e rezonabil de ieftin..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat masina acum 3 zile. Are 140000 km, am facut deja 2000 km in cele 3 zile :)) si am completat 700ml pana acum. Fost proprietar folosea Motul 5w40.. eu cu motul am avut numai experiente proaste si vreau sa ii bag altceva.

deci foloseste ulei gros gen Total Quartz Energy 9000 5w40, Yacco VX 1000 LL 5w40, viscozitate la cald(100grade) de 15 cSt

sau si mai gros Selenia Sport 5w40 A3B4 viscozitate la cald(100grade) de 15,2 cSt

Filtre foloseste Knecht Mahle,sunt cele mai performante.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am mers pe Mobil Super 3000 X1 5W40 si filtre originale.

nu isi mentine foarte mult timp proprietatile acel ulei. E slab aditivat. Mai bine reorienteaza-te spre altceva

Sau daca tot tii cu Mobil, alege Mobil 1 New Life 0w40, un ulei de asemenea exceptional si rezista la consumul de ulei.

 

Sau mai poti lua Fuchs Titan Supersyn 5w40 ori Petronas Syntium 3000E 5w40, nu sunt scumpe dar isi fac treaba mult mai bine decat acel Mobil Super 3000 X1 5W40.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salutare ...

prea multe pareri si mult de citit pe aici ...

concret ...

 

am un 520d, e39, 2001, 305.000 km.

 

la ultimul schimb de ulei am scos din motor 5L ... deci nu maninca ulei ...

am bagat ARAL 5w40 ... motorul "toarce" foarte frumos ... as putea spune ca merge impecabil ...

sa continui tot pe ARAL sau sa-l schimb ?

trec de 4000 ture destul de rar, numai la depasiri ... in rest 2500-3000 ture ...

Link to comment
Share on other sites

 

am un 520d, e39, 2001, 305.000 km.

 

la ultimul schimb de ulei am scos din motor 5L ... deci nu maninca ulei ...

 

trec de 4000 ture destul de rar, numai la depasiri ... in rest 2500-3000 ture ...

pune un ulei 5w40 de calitate

Petronas Syntium 3000E 5w40, Total Quartz 9000 Energy 5w40, Fuchs Titan Supersyn 5w40, Valvoline Synpower 5w40, Liqui Moly Synthoil High Tech 5w40

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.