Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Salutare. Ce ulei imi recomandati pentru seria 3, D318 din 2012? Uleiul de la Bmw sau Castrol LL04?

Mersi anticipat !

 

 

 

Twinpower Turbo 0w30 LL04.

 

mai concret: http://www.bmw.de/de/topics/service-zubehoer/original-bmw-zubehoer-finden/accessoryDetail.accessoryId=10277.html

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Are rost sa trec de la 5w30 la 0w40 sau 5w40 ? Motor 3.0d 245cp

 

 

Nu, W40 este ptr. benzinare, dar poti sa treci linistit la twinpower turbo 0w30 LL-04, eu asa am la masina mea.

 

http://www.bmw.de/de/topics/service-zubehoer/original-bmw-zubehoer-finden/accessoryDetail.accessoryId=10282.html

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Are rost sa trec de la 5w30 la 0w40 sau 5w40 ? Motor 3.0d 245cp

Daca nu consuma exagerat de mult (nu uita ca BMW oficial zice ca e normal sa consume 1l/1000 km) nu cred ca e cazul sa cresti vascozitatea.

Poate calitatea sau producatorul, Shell fiind oficial sursa uleiului BMW..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De la schimb la schimb nu am vazut sincer nici 1mm sa scada pe joja, la fel si in iDrive , pe max l-am bagat si vad ca dupa 15.000km tot pe max il scot. De bagat nu bag BMW , raman pe Mobil 1 sau poate trec pe Mannol (ambele au aprobarile bmw LL04). In fine asta am vrut sa stiu daca pot sa trec pe w40 , se pare ca nu si o sa merg tot pe 5W30 , multumesc !
Link to comment
Share on other sites

Wtf ?! :logik: 10 L de ulei la un schimb??? Eu cred ca zice 1L la schimb

Din pacate am citit in prea multe locuri (forumuri straine..) ca dealerii zic ca este normal sa consume (scuzati) 1 litru la 1000 mile.. Adica cam 1600km.

 

Mai jos un exemplu:

http://www.bim m e rfest .com/ forums/showthread.php?t=387316

Mai caut daca mai trebuie.

 

Ideea e ca daca se conduce prea sportiv sa nu fiti surprinsi de consum. Am testat/observat personal asta; iar motorul trage inca destul de bine pentru cati km are..

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hmmm , intrebi daca merge sa bagi ulei BMW intr-o masina BMW ? Merge cum sa nu mearga , dar parerile sunt impartite . Sunt colegi care sunt foarte multumiti de el si alti care au zis ca motorul a devenit mai zgomotos, dar noah depinde de la masina la masina. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De astazi detin un BMW E90 320D din 2008 , si vreau sa-i fac o revizie completa Ulei+filtre . Ce ulei imi recomandati dintre Mobile 1 si Castrol . Filtre o sa pun MANN si cel de Polen o sa fie cu Carbon , daca stiti alti producatori de filtre mai buni sa mi spuneti.

 

Va Multumesc si o zi buna!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Salutari la toata lumea! Recent am achizitionat un bmw x3 3.0 d 160 kw ,218 cp automat an 12.2006. Urmeaza sa fac schimbul de ulei in motor si am cumparat toate cele necesare: 8 L castrol 5w30 si filtre. Cutia merge putin cam ciudat . Cand merg mai linistit vitezele se schimba putin cam smucit. Iar cateodata din a 2 a in a 3a schimba pe la 2000 de turatii iar cateodata la 2500. Alteori schimbu de viteze este chiar simtitor( parca se aude si um bum ) pana ajunge intro treapta de viteza mai mare . Ma gandesc sa fac schimbu de ulei in cutie cu filtru si tot ce trebuie pentru ca banuiesc ca nu a fost facut niciodata masina avand 218.000 km . Va rog sa imi spune ti daca dupa acest schimb se va remedia problema schimbatului smucit sau daca ar fi alt motiv pentru acest schimb smucit , cum aflu care este si cum il remediez inainte de-a ma apuca sa schimb uleiul. De asemenea va rog sa imi spune ti unde se poate face schimbul de ulei in cutie si preturi. Informtii ca : ce ulei se pune, cantitate, ce filtru si tot ce tine de schimbarea uleiului la cutie automata sunt binevenite. Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt nou pe aici. De 3 zile sunt "fericitul" (sper) posesor al unui 318i din 2011. Si normal ca m-am gandit sa fac schimburile de ulei filtre etc. Dar am o mare dilema. Am tot citit si aici pe forum, dar nu m-am edificat deloc cat ulei intra in motorul asta de 2000 cmc. La service mi-au spus ca 4,3 l, pe net am gasit si 5,2 l. Chiar nu stiu ce sa mai inteleg. As aprecia orice parere, mai ales ca nu am nici joja... si totul e aratat de bc. Multumesc anticipat...

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt nou pe aici. De 3 zile sunt "fericitul" (sper) posesor al unui 318i din 2011. Si normal ca m-am gandit sa fac schimburile de ulei filtre etc.

iti trebuie ulei 5w30 cu norma BMW-LL04

gen Valvoline Synpower MST 5w30, Fuchs Titan GT1 Pro C-3 SAE 5W-30 XTL

Filtru de aer MANN C1882, Filtru de ulei MANN HU815/2x, Filtru de combustibil MANN WK532/1, Filtru de habitaclu polen cu carbon activ Mann-Filter (Mann+Hummel) CUK6724

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Sunt nou pe aici. De 3 zile sunt "fericitul" (sper) posesor al unui 318i din 2011. Si normal ca m-am gandit sa fac schimburile de ulei filtre etc. Dar am o mare dilema. Am tot citit si aici pe forum, dar nu m-am edificat deloc cat ulei intra in motorul asta de 2000 cmc. La service mi-au spus ca 4,3 l, pe net am gasit si 5,2 l. Chiar nu stiu ce sa mai inteleg. As aprecia orice parere, mai ales ca nu am nici joja... si totul e aratat de bc. Multumesc anticipat...

 

 

In cartea masinii care o ai, scrie acolo toate cantitatile de lichide, care ai nevoie, categorii, norme, etc., tot ce ai nevoie pentru intretinerea masinii, este pe intelesul tuturor. Eu cred ca acolo vei gasi cel mai bun raspuns.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult Coscho, Mihalascu, Florin1967!

La service au intrat intr-o baza de date (Autodata parca), au gasit masina, motorul si mi-au zis ca intra 4,3 l. Si sa iau 5, ca mai consuma. Am luat, dar se pare ca nu e de ajuns.

Daca tot suntem la capitolul ulei - am luat Amsoil 5W40. Are BMW LL04.La recomandarea unor meseriasi care nu au in cap decat BMW. Mi-au spus ca nu o sa regret, e unul dintre uleiurile care nu sunt contrafacute. Ar fi bine, pentru ca la cat costa 1 l... Dar nu mai conteaza.

Oricum... v-ati mai pricopsit cu un membru! Va salut pe toti si ... numai ganduri bune!

Edited by Avalon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.