Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Salut All,

 

AB mi-a recomandat ulei 5W30 fata de 0W40 ce era folosit de masina mea. Astfel, am trecut pe acest ulei. S-ar putea sa mi se pare, insa parca masina mergea mai bine cu 0W40. Unii dintre voi spuneau ca se recomanda sa nu se schimbe prea des tipul de ulei folosit.

 

In aceste conditii, sa ma intorc la 0W40 sau sa continui cu 5W30 ? Este mai potrivit ulei 0W40 pentru vara ?

 

Multumesc,

Marius

Link to comment
Share on other sites

ai e46? daca da atunci neamtul recomanda 5w30, asta o stiu ca am si eu e46...la restul nu ma bag ca nu stiu

nu e asa,daca ai bani de 0w40 mergi pe 0w40 acopera mai bine plajele de temperaturi

 

Spuneti-mi o alternativa la uleiul BMW 5w30 ptr e90 320d. Adica, producator, tip, etc.

castrol 5w30 edge

alta mai este?

daca vrei o alternativa buna nu prea,poti merge pe ieftinaturi..

Link to comment
Share on other sites

cine a cumparat de pe site-ul www.oilshop.ro , cum vi s-a parut uleiul fata de cele din supermarketuri? (sau in general fata de cele de pe piata).

sunt tot MADE IN EU? sau sunt mai bune? ca vad ca au preturile usor ridicate, si nu stiu daca merita sa comand de-acolo (10w-40 e 114, fata de 104 cat am gasit la 100m de mine). niste pareri?

Link to comment
Share on other sites

cine a cumparat de pe site-ul www.oilshop.ro , cum vi s-a parut uleiul fata de cele din supermarketuri? (sau in general fata de cele de pe piata).

sunt tot MADE IN EU? sau sunt mai bune? ca vad ca au preturile usor ridicate, si nu stiu daca merita sa comand de-acolo (10w-40 e 114, fata de 104 cat am gasit la 100m de mine). niste pareri?

de ce nu comanzi de la grozadan ? e un baiat serios de incredere cu marfa de calitate si iti primesti uleiul acasa ....

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

pai am vb cu el mai demult.. are tot Made in EU Castrolul, si repet ca langa mine, la un magazin de piese auto, e 104 bidonul de 4L, adica pretul e corect. acuma de-aia intreb, nu imi dau seama care e diferenta de calitate de la diferite puncte de vanzare sau distribuitori.
Link to comment
Share on other sites

ai e46? daca da atunci neamtul recomanda 5w30, asta o stiu ca am si eu e46...la restul nu ma bag ca nu stiu

nu e asa,daca ai bani de 0w40 mergi pe 0w40 acopera mai bine plajele de temperaturi

 

Spuneti-mi o alternativa la uleiul BMW 5w30 ptr e90 320d. Adica, producator, tip, etc.

castrol 5w30 edge

alta mai este?

daca vrei o alternativa buna nu prea,poti merge pe ieftinaturi..

 

 

Sincer, eu nu vreau ieftinituri deloc, din contra, vreau ce-i mai bun. Am ramas foarte dezamagit de uleiul BMW si as vrea sa stiu care ar fi, nu numai o alternativa, dar si cea mai buna. Deci, ce recomanzi si la ce preturi se gasesc?

Link to comment
Share on other sites

salut sunt nou pe forum eu am bagat cred ca era 10w30 bmw nu tiu cum ce parere aveti? e bun? inainte bagam castrol 5w40 da in romania nu gasesc stie cineva unde/? multumesc anticipat

 

Daca nici ulei 5w-40 nu gasesti in Romania ...... mai bine pui de bucatarie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.