Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Doar daca ai prieteni pe afara si ii rogi sa-ti cumpere ei. Eu, dupa ultima patanie cu Edge-ul nu o sa mai cumpar Castrol din Ro niciodata. Am sa trec pe Liqui Molly.

 

Liqui Moly am inteles ca se fabrica doar in Germania, deci pentru cel comercializat aici in Romania am sanse sa-l gasesc made in Germany. e adevarat ?! si eu tot liqui moly vreau sa-mi pun, cel 5w30 longtime high tech.

 

 

vreau sa zic ca am fost azi la un magazin de piese auto si m-am uitat la uleiurile castrol si BMW oem..

pe cele de castrol scria made in EU iar pe cel de bmw scria made in germany si nu avea eticheta in romana pe cand cel de castrol avea scris in romana pe bidon

Link to comment
Share on other sites

Doar daca ai prieteni pe afara si ii rogi sa-ti cumpere ei. Eu, dupa ultima patanie cu Edge-ul nu o sa mai cumpar Castrol din Ro niciodata. Am sa trec pe Liqui Molly.

+1

 

in Romanica noastra gasim uleiuri aduse de afara, in special din Germania ?

Daca vrei Castrol sau BMW, ia legatura cu userul grozadan, el iti poate aduce.

Link to comment
Share on other sites

si te deranjau daca apareau?

ce-ti mai place sa comentezi...deranjau pe cei interesati si implicati

 

nu sunteti ontopic, n-o sa va retinem prea mult pe aici

 

nu imi place sa comentez aiurea...imi place sa comentez intr-un scop constructiv....sunt multi noi sau nestiutori care intreaba ceva....iar din multimea de stiutori de aici nicio opinie nu seama intre ele...cate reply atatea idei...asa ca lasati sa se comenteze sa aflam barem ceva util

 

sper ca nu am deranjat pe nimeni...daca da atunci scz

Link to comment
Share on other sites

daca te uiti, sunt doar aici 91 de pagini de discutii

Pe "Autobahn" sunt alte 42 de pagini...care sunt sansele ca motorul de 316i compact sau cel de m3 e90 sa nu fie printre ele...? si nu cred ca se schimba specificatiile daca masina imbatraneste cu un an sau doi...

 

consistenta e un lucru bun, diareaa de informatie, nu

Link to comment
Share on other sites

Cat de rau gresesc daca ii pun la al meu E46 320D 2004 ulei Castrol SLX Professional Powerflow 5W-30? Nu are nici o specificatie BMW pe el, insa as avea macar garantia ca e adus din Germania...

 

P.S. Daca e acelasi lucru cu Castrol SLX Professional B4 de care intreba colegul "tiu" cu cateva posturi in urma, scuze ca am duplicat.

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

Salut! In seara trecuta s-a aprins pompa galbena in bord care, banuiesc , anunta ca trebuie sa completez uleiul. Ultima revizie la ulei a fost facuta in Germania si a fost folosit ulei BMW LongLife 04 sae 0w-40 sau Bmw LongLife 04 sae 5w-30 (nu pot sa imi dau seama exact deoarece este bifat intre cele 2 casute pe eticheta de la motor care se schimba odata cu uleiul). Am sunat la Motor AG Pitesti si cei de acolo au zis ca la un motor diesel de pe 320d e90 trebuie folosit 5w-30. Nefiind in Romania, m-am dus la cea mai apropiata reprezentanta BMW din tara in care ma aflu si cei de aici au zis ca la un motor de 1995, diesel, trebuie folosit Bmw LongLife 04 0w-30. Ce e de facut in situatia asta ?

 

P.S. Tin sa precizez ca in momentul asta nu dispun decat de un litru de 0w-30.

Link to comment
Share on other sites

Cat de rau gresesc daca ii pun la al meu E46 320D 2004 ulei Castrol SLX Professional Powerflow 5W-30? Nu are nici o specificatie BMW pe el, insa as avea macar garantia ca e adus din Germania...

 

P.S. Daca e acelasi lucru cu Castrol SLX Professional B4 de care intreba colegul "tiu" cu cateva posturi in urma, scuze ca am duplicat.

 

Multam!

 

 

eu vreau sa bag castrol slx prof b4 ca e la butoi de 208 litri si am garantia ca nu este facut in romania

 

Pinned.

 

Buna idee, poate asa n-o sa mai apara in fiecare zi 3 topicuri noi despre uleiuri.

 

si te deranjau daca apareau?

 

Da ma deranjeaza sa vad mereu si mereu aceleasi idei putine, fixe, gresite si antice legate de uleiuri. :twoup:

 

 

uita-te in alta parte...este un forum deschis publicului si fiecare are dreptul, atat ca nu incalca regulamentul, sa intrebe si sa faca ce vrea

Link to comment
Share on other sites

Am in motor ulei original bmw 0 w30 de aprox 11000km si computerul imi arata 9000 de km pana la schimb!!! Ce sa fac? La cati km sa fac schimbul? E corect uleiul care il folosesc? As trece la castrol 5 w30 sau 0 w30, ce imi recomandati? Masina e e46 320 d fl. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa bag castrol slx prof b4 ca e la butoi de 208 litri si am garantia ca nu este facut in romania

A afirmat cineva ca ar exista Castrol fabricat in Romania?

 

 

fabricat nu stiu...dar imbuteliat sigur e...cu toate ca nu m-ar mira sa se faca si la noi, bineinteles sub licenta castrol...

Link to comment
Share on other sites

tocmai azi am schimbat uleiul insfarsit ,inainte am bagat mobil1 5w40 si a fost papat de motor acum am bagat ulei bmw 5w40 longlife 98 sper ca am facut alegerea buna oricum o s-a ma uit m-ai des la joja sa nu m-ai am emotii :) deci din experienta mea am un 318ci 118hp 150.000km nu recomand mobil1 comercializat la magazinele de pe la noi :twoup:
Link to comment
Share on other sites

o sa mai treaca ceva pana o sa vedem Castrol made in romania , si atunci clar va fi cel mai prost ulei de pe piata.

cat despre cele facute la turci sunt extraordinar de proaste, am pus in motor 5w 40 de la mobil made in turkey si la 5000 km sa aprins becul de la ulei (nivelul uleiului era ok)

Link to comment
Share on other sites

Pot sa bag in motorul meu(2l diesel de 136cp) Castrol Magnatec Diesel 5W-40? Vad ca indeplineste norma 505.01, pt motoare pumpe duse la vag, pot s bag si in acest tip de motor? Pana acum am folosit Mobil Super 3000 5w-40 Bmw ll01. Voi ce ulei folositi in acest tip de motor? La Castrol nu scrie nici o norma BMW... Edited by bernad
Link to comment
Share on other sites

ce ulei se foloseste la motoarele de generatie noua 2l diesel ? 0w30 sau 5w30 ? .... mai am juma de bidon bmw ll04 5w30 si trebuie sa completez cam 1/3 din ce indica joja intre minim si maxim

 

Care e dif dintre castrol 5w30 si 5w40? stiam ca una din cifrele ale rep vascozitatea sau nush unde citisem :twoup: vreau sa schimb uleiul si unii zic sa bag 5w30 mai ales ca vine iarna. Uleiu are 9500km - castrol magnatec 5w40

 

e46 320 nfl. 190k

Edited by UNU!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.