Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Este vorba despre un 523i din 05/1997. Nu cunosc detalii despre ulei si interval pentru ca masina a fost adusa din Spania. Este a unui prieten si am desfacut-o pentru a schimba garnitura de la capac.

Km 180.000, mi se pare foarte curat motorul, pe capac nu avea depuneri decat spuma in zona distributiei si la buson.

O sa mai pun poze.

 

Zona distributiei.

 

capacul

 

prim plan cu axul

 

...

post-3180-0-12578900-1331539372_thumb.jpg

post-3180-0-74560100-1331539640_thumb.jpg

post-3180-0-85476300-1331539710_thumb.jpg

post-3180-0-41667500-1331539767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai si atunci ce ulei sa puna? mai nou toate uleiurile aprobate BMW, fie ele 5w40 sau 5w30 samd, sunt LL04... eu am asina din 2002, si as fi incercat un LL01, dar nu gasesc...mai este ca varianta LL98, dar chiar as vrea sa primesc ceva sugestii...
Link to comment
Share on other sites

Eu iau de la bmwteile in general. Au piese originale aduse din Germania la comanda. Si ulei am luat tot de la ei cu 35 lei litrul. Masina merge f bine si nu a consumat gram de ulei pana acum (l-am skimbat prin octombrie si am facut aproape 5000km de atunci). Va recomand sa luati de la el,tot ce aduce este 100% original BMW. Site bmw teile

 

De precizat - toate piesele vin in cutie de carton cu cod BMW pe ele si adresa destinatarului din Germania . La fel si uleiul vine in 12 bidoane de 1L intr-o cutie mare de carton. Nu e nimic adus din tara. Puteti sa luati piese originale si de pe online-teile.com dar sunt mai scumpe. El cred ca le ia tot de acolo dar are discount mai mare si le scoateti mai ieftin decat daca le-ati lua direct din Germania. Nu-i fac reclama dar eu l-am considerat serios si m-a ajutat ori de cate ori am avut o problema. Si e cam ca o familie acolo , nu e ca la magazin cand te duci sa cumperi paine cum e pe la alte showroom-uri. Si cand am schimbat filtrul de motorina am sunat si am intrebat unde e si mi-a explicat omu la telefon. Daca era sa sun de exemplu la Bavaria Motors credeti k imi zicea cineva gratis?

Link to comment
Share on other sites

Eu iau de la bmwteile in general. Au piese originale aduse din Germania la comanda. Si ulei am luat tot de la ei cu 35 lei litrul. Masina merge f bine si nu a consumat gram de ulei pana acum (l-am skimbat prin octombrie si am facut aproape 5000km de atunci). Va recomand sa luati de la el,tot ce aduce este 100% original BMW. Site bmw teile

 

De precizat - toate piesele vin in cutie de carton cu cod BMW pe ele si adresa destinatarului din Germania . La fel si uleiul vine in 12 bidoane de 1L intr-o cutie mare de carton. Nu e nimic adus din tara. Puteti sa luati piese originale si de pe online-teile.com dar sunt mai scumpe. El cred ca le ia tot de acolo dar are discount mai mare si le scoateti mai ieftin decat daca le-ati lua direct din Germania. Nu-i fac reclama dar eu l-am considerat serios si m-a ajutat ori de cate ori am avut o problema. Si e cam ca o familie acolo , nu e ca la magazin cand te duci sa cumperi paine cum e pe la alte showroom-uri. Si cand am schimbat filtrul de motorina am sunat si am intrebat unde e si mi-a explicat omu la telefon. Daca era sa sun de exemplu la Bavaria Motors credeti k imi zicea cineva gratis?

Nici nu visam sa fie reclama :))))

Si eu stiu ca este serios, dar macane la faza cu reclama :)))

Link to comment
Share on other sites

pai si atunci ce ulei sa puna? mai nou toate uleiurile aprobate BMW, fie ele 5w40 sau 5w30 samd, sunt LL04... eu am asina din 2002, si as fi incercat un LL01, dar nu gasesc...mai este ca varianta LL98, dar chiar as vrea sa primesc ceva sugestii...

la liqui moly leichtlauf high tech 5w40 e LL01

Link to comment
Share on other sites

Salut am citit si eu aici cateva discutii.. numai ca de exemplu eu am un 320 e46 non face lift...si pun in el ulei Royal Purple care il comand din SUA ...din ce am citit si eu pe forumuri si din cate explica uniii in SUA este cea mai mare concurenta pe uleiuri auto si nu numai.... spre exemplu incercati sa intrati pe castrol.us.. sa vedeti acolo castrol titanium.. sau mobil1.us.. iar acolo uleiuri facute pt americani.. eu am ales un royal purple 5 w40 care sunt foarte multumit de el... si este cel mai tare ulei din lume.. dupa care vin cei de la amsoil... redline castrol mobil motoul etc... .. bun acum vine si intrebarea mea.. Este buna alegerea care am facuto??? daca nu as dorii o explicatie....
Link to comment
Share on other sites

Am trecut si eu pe Liqui Moly pentru ca:

1 Uleiul BMW din Romanianu e fake, se vede cel mai simplu dupa pret(Am vazut acelasi tip de ulei bmw cu etichete diferitela preturi diferite)

2 Uleiul Castrol e facut sau ambalat in multe tari asa zis europene(acelasi tip de ulei provenind din diferite trai la preturi destul de diferite, am vazut cel putin 4)

3 Liqui Moly imi da cel putin linistea ca e un ulei fabricat in Germania avand si un renume acolo de unde vine

Am trecut de la bmw 5w-30 LL04 la Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5w40 ,astept sa vedem daca o sa sune mai frumos motorasul :)

Si daca in cartea masinii scrie LL01 apoi LL01 sa fie Nu mai bag LL04 pentru ca nu am filtru de particule

Link to comment
Share on other sites

Am trecut si eu pe Liqui Moly pentru ca:

1 Uleiul BMW din Romanianu e fake, se vede cel mai simplu dupa pret(Am vazut acelasi tip de ulei bmw cu etichete diferitela preturi diferite)

2 Uleiul Castrol e facut sau ambalat in multe tari asa zis europene(acelasi tip de ulei provenind din diferite trai la preturi destul de diferite, am vazut cel putin 4)

3 Liqui Moly imi da cel putin linistea ca e un ulei fabricat in Germania avand si un renume acolo de unde vine

Am trecut de la bmw 5w-30 LL04 la Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5w40 ,astept sa vedem daca o sa sune mai frumos motorasul :)

Si daca in cartea masinii scrie LL01 apoi LL01 sa fie Nu mai bag LL04 pentru ca nu am filtru de particule

si eu am vazut ulei original bmw la 22 lei/litru....cand vreodata o sa fie acel ulei original....doar nu e de floarea soarelui....ai facut o alegere foarte buna si eu am cumparat castrol edge fst 0w-40 din uk de pe ebay si spre dezamagirea mea e Made in EU...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
nu e facut in grecia nicunul si chiar daca e facut in ucraina sau nepal,cata vreme respecta specificatiile chiar nu conteaza. iphone si celalate i-uri nu sunt toate made in china ? bmw fabrica in romania o gramada de piese si crede=ma nu sunt mai proaste doar pt ca fabrica sta pe sol romanesc Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.