Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

nu e facut in grecia nicunul si chiar daca e facut in ucraina sau nepal,cata vreme respecta specificatiile chiar nu conteaza. iphone si celalate i-uri nu sunt toate made in china ? bmw fabrica in romania o gramada de piese si crede=ma nu sunt mai proaste doar pt ca fabrica sta pe sol romanesc

 

Un raspuns de nota 10

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

grozadan - Uleiul BMW cu cod e fabricat in Germania. Poate ala fara cod sa fie facut pe la noi sau eu stiu unde. Castrol 5w-30 mi s-a parut cel mai bun ulei de la Castrol.

 

Pt cei cu e46 318d / 320d...care ati folosit bmw 5w 30,in 10,12000,cat ulei ati completat ?? aproximativ

N-am completat deloc si nici nu a consumat. Eu verific si pe joja cam la o luna sa fiu mai sigur decat ce imi indica in bord.

Link to comment
Share on other sites

Despre Castrol fara sa incerc sa-i fac reclama am folosit din 2003 la mai multe masini

 

Castrol 5w-40 Edge TD -VW PAssat - TDI - 2 massini cu peste 100.000 km facuti de mine la fiecare fara sa am probleme s-au surprize neplacute, turbine stricate sau altele.

 

Castrol 5w-40 Magnatec -Mercedes Vaneo - 60.000km in Romania preponderent oras - fara probleme pana acum legat de ulei.

 

Castrol 10-40 Maganatec - Mercedes Vito - 100.000km fara probleme legate de ulei, Masina cu 270.000km in prezent.

 

Castrol 10-40 Maganatec -VW Caddy SDI - personal am vazut cum arata motorul dupa un schimb cu Cstrol si toate aratau bine acolo pentru un motor cu peste 300.000km sau chiar mai mult.

 

Castrol Edge - 5w-30 - BMW 320d - de aprox. 50.000km merg cu Castrol si totul e ok.

 

Ca si provenienta dintr-o discutie cu un baiat care lucreaza la Castrol Raomania am inteles ca se fabrica/ambaleaza in:

 

Germania cod bare 400

Austria cod bare 900

Belgia cod bare 5400 (nu sunt sigur)

 

Iar ca si ambalaj eticheta produsele vin personalizate pentru pieele de desfacere, in Italia uleiul Castrol are eticheta in Italiana, Germania e evident, iar pentru Europa de este eticheta este in engleza si are inclusa si limba romana acolo unde este trecut numarul de certificare RAR.

 

Importator de Castrol in Romania are exclusivitate Castrol Romania dar pe importuri paralele se pot aduce de catre alte firme loturi importante de ulei la pret chiar mai bun decat cel livrat de importator, sunt inginerii finainciare la nivel mare care fac ca pe piata sa apara loturi de ulei care ve-ti observa ca nu au pe eticheta imprimat direct nr. de certificare RAR ci adaugat ulterior daca e cazul dau chiar deloc, aici e problema vanzatorului poate lua amenda de la RAR.

 

Nu spun ca nu exista ulei contrafacut doar ca diferente de etichete si preturi poate exista si la uleiul original, in fond uleiul nu e chiar asa scump la producator dar trebuie tinut cont ca procente importante se adauga in distributia si vanzarea lui.

 

Aral este tot ulei produs de Castrol pe bidon scrie Made in Germania si din cat am folosit pot sa zic ca e un ulei foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Ideea era ca eu am fost multumit de produsele Castrol achizitionate de pe piata noastra, am si exemplificat in postul anterior cat si la ce am folosit.

 

Chiar am avut Castrol din Germania in cateva randuri cumparat de mine direct dar nu am simtit nici o diferenta fata de ce am pus din Romania. Acelasi gust, culoare si miros ar fi interesant de facut cateva verificari in laborator sau teste din exploatare.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Salut , pentru un E61, 520D ,177 hp , Euro 5 cu 164000km ce ulei se recomanda? Am cumparat masina fara caiet de service si nu stiu ce ulei a avut pana acum (banuiesc ca original BMW).

As dori sa stiu atat ce specificatii Bmw cat si Castrol.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu inteleg ca pe aici unii fac reclama la Castrol dar nici chiar asa....

Eu am verificat la Castrol Edge 5W30, dupa primele cifre din codul de bare si am gasit asa: Turcia, Grecia,Germania,Austria,Belgia

La uleiul bmw dupa cum am mai spus am gasit acelasi tip de ulei cu etichete diferite deci evident nu provine din acelasi loc, Bmw face masini nu uleiuri

Stimate Grozadan, cu poti spune ca Castrol nu se face in Grecia cand o divizie a BP este Hellas Petroleum Grecia?

Dumneata aduci uleiul personal de la producator de ne tot dai garantii?Sunt convins ca nu , il iei ca oricare de la furnizori pentru care sigur nu poti garanta.

Da ,ai dreptate ca ar trebui sa aiba acelasi standard de calitate dar nu are, asa cum se fac si masini de o calitate mai slaba pentru partea de est a Europei dar asta e alta poveste.

vi se pare logic castrol Edge 5W30 cod Austria 30 lei?

Vi se pare logic ulei bmw mai ieftin decat castrol cand el este dedicat pentru Bmw?

Link to comment
Share on other sites

Salutare pentru un E36 din 1996 motor M52B20 ce ulei recomandati,am acum liqui moly top tec 4600 5w30 si nu sunt multumit deloc pentru ca tacane atunci cand se incalzeste.Eu ma gandeam la un 10w40 tot de la LM...

 

5w40 cred ca e recomandat la tine

Link to comment
Share on other sites

Salutare pentru un E36 din 1996 motor M52B20 ce ulei recomandati,am acum liqui moly top tec 4600 5w30 si nu sunt multumit deloc pentru ca tacane atunci cand se incalzeste.Eu ma gandeam la un 10w40 tot de la LM...

 

Incearca Top Tec 4100 5w40.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.