Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Va salut , am si eu o nelamurire , am un e46 318D si la fiecare revizie folosesc uleiul de la bmw SAE 5W-30 , am avut in portbagaj de la ultima revizie bidonuL cu ulei iar astazi cand am cumparat acelasi tip de ulei am observat ca pe bidon difera un anumit lucru , pe cel vechi scrie sub SAE 5W-30 => ACEA A3/B3,A3/B4,C3 iar pe bidonuL cel nou scrie doar ACEA C3 , daca puteti sa-mi spuneti de ce scrie asa , ma gandesc ca pe toate bidoanele ar trebui sa scrie acelasi lucru sau au schimbat si asa apar pe toate acum , singurul lucru la care ma gandesc e sa nu fie uleiuL originaL ?
Link to comment
Share on other sites

Stiu si te inteleg perfect insa ti-as fi multumit foarte mult daca ai fi lasat putin timp topicuL unde l-am postat prima oara, pentru ca pe acolo "trece" foarte multa lume iar dupa ce primeam niste raspunsuri putea fi mutat ... astept daca poate sa ma lamureasca cineva pentru ca as vrea sa-l schimb si asta ma retine pentru ca nu vreau sa fac cine stie ce greseala...si mai ales ca vreau sa stiu ce ulei bag in masina mea...multumesc frumos. Edited by roby01
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca am mai scris pe aici dar sint foarte multumit de uleiul Rheinol.

 

In continuare sint extrem de multumit de acest ulei. Voi ramane cu el pe veci. Asta in caz ca nu-l spurca si pe asta.

Ma mir ca aici nu a incercat nimeni acest ulei.

Link to comment
Share on other sites

Bmw e36 m43b18 anul trecut cand l-am cumparat am bagat castrol 10w40 nu prea stiam eu ca e cam gros..masina s-a comportat exemplar cu acest ulei..de atunci a trecut 1 an si 1 sapt si am 6500 km..masina are ~240.000 km si am completat cam 0.5l in timpul asta

am 2 intrebari:

-are ceva ca mai depasesc cateva sapt pana il schimb?

-sa bag tot 10w40 sau sa trec la 5w40?

Link to comment
Share on other sites

lasa intrebrea doar aici, pentru ca raspunsul trebuie sa fie tot aici, nu in alta sectiune :thumbsup:

 

LE : raspunsesem la cineva cu o intrebare de ulei dar vad ca s-a sters postul :))

cum sa bagi motul in n47 ? dupa ce ca e un motor controversat si cu probleme ....

uleiul BMW nu e facut de castrol si nu e low quality..... e facut de ceva rafinarie din germania si lituania.

eu zic sa mergi pe original ca sa nu ai problemele cu ruperea lantului sau blocarea pompei.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit numai bune de Repsol.

Pe mine m-a prins iarna odata,cu uleiul la vreo 6000km si anul facut. Din lipsa de timp l-am lasat pana-n primavara, am intrebat mecanicul la care merg de 8 ani, si el batran cu experinta, mi-a zis ca nu are nimic, mai ales ca uleiul e nerulat. De obicei am incredere in el, acum fiecare face cum vrea, eu nu ma prea stresez, de obicei il schimb mai repede.

Link to comment
Share on other sites

ajutai ma si pe mine va rog

am un 3 e46 318i din 99 173000km inainte am avut ulei BMW 5w-30 si la 13000 km a inceput sa l pape. vreau sa il schimb si as trece pe Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5 W-40. ce parere aveti despre acest ulei? sau sa trec pe un 10w-40?

Link to comment
Share on other sites

Am avut niste timp de omorat placut asa ca am schimbat garnitura de la capacul valvelor. Garnitura am scos-o bucati, plastic casant!

Motorul meu are 250k km si a avut parte de ulei Castrol, ceva depuneri au fost pe capac si in zona vanos. Nu stiu exact istoria schimburilor de ulei pentru ca nu m-a interesat cartea service, motorul trage foarte bine si e in mintile lui. Eu am facut schimburile de la 230k pana acum, la 10k km sau 1 an, avand in vedere ca vede mers "frumos" cam rar :)

 

post-15919-0-86496400-1346845013_thumb.jpg post-15919-0-85318900-1346845136_thumb.jpgpost-15919-0-46506100-1346845162_thumb.jpgpost-15919-0-20558200-1346845183_thumb.jpg post-15919-0-63123400-1346845208_thumb.jpgpost-15919-0-07867300-1346845227_thumb.jpg

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

depinde de cati km ai ,eu am schimbat-o preventiv la 89.000 km si era ca noua,se intarise in 1-2 locuri pe portiuni de 1 cm.Masina are 11 ani vechime dar se pare ca nu a contat asta,mai degraba nr de km conteaza,oricum pe la 200.000 km am vazut ca incep sa pice garniturile astea in ciuda a ce am citit e46 fanatics unde spuneau ceva de genu 100.000 km
Link to comment
Share on other sites

As avea nevoie de un sfat .Trebuie sa copletez de urgenta cu ulei ,pe joja imi arata ca este la minim.In motor am ulei BMW 5W30 ,pe care nu il gasesc in magazine....intrebarea este daca pot completa cu ulei Castrol cu aceleas caracteristici?Pana la urmatorul schimb mai am programat sa parcurg aprox 5k km .

 

Multumesc.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.