Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Ultima verificare avea ulei intre nivelul maxim si minim putin spre cel minim iar de atunci am facut cam 7000 km si azi am completat cu 1litru  iar nivelul este iar la mijloc

19096[/snapback]

 

 

Daca becul la ulei nu s-a aprins nu se intampla nimic.Schimba tipul de ulei .Este posibil sa consume mai putin cu alt ulei.In principiu se recomanda sa completezi pana la maxim cand ajunge la minim pe joja.Deci 1l- 1l 1/2 in functie de model.

Link to comment
Share on other sites

Daca becul la ulei nu s-a aprins nu se intampla nimic.Schimba tipul de ulei .Este posibil sa consume mai putin cu alt ulei.In principiu se recomanda sa completezi pana la maxim cand ajunge la minim pe joja.Deci 1l- 1l 1/2 in functie de model.

19097[/snapback]

Deci motorul nu a suferit uzura??Becul se aprindea la contact dupa 2 sec se stingea

mai completez maine cu1/2 si cred ca va ajunge la nivelul maxim al jojei

Ce ulei ar trebui sa folosesc??Masina este e34 520 24v 9i fabricatie

Link to comment
Share on other sites

Deci motorul nu a suferit uzura??Becul se aprindea la contact dupa 2 sec se stingea

mai completez maine cu1/2 si cred ca va ajunge la nivelul maxim al jojei

Ce ulei ar trebui sa folosesc??Masina este e34 520 24v 9i fabricatie

19098[/snapback]

 

 

1L la 7000 mi se pare rezonabil.Dar dupa cum am spus ,este posibil sa scada consumul cu alt tip ulei.

 

Poti sa folosesti Castrol 5w40,5w30 .Multa lume foloseste 10w60 TWS.Este alegerea ta.

Link to comment
Share on other sites

schimba aral ul .e prea nasol pt bmw.nu se impaca deloc cu el.am motorul m50 merge superb cu rs.R S RS RS RS RS RS RS numai rs.ai bmw pui rs.ai alta masina pui orice ulei .si atata timp cat nu se aprinde uleiul este ok.am un prieten care a mers cu 1 litru de ulei in motor nu se aprindea becul dar la facut zdrente (motorul).la tine nu se pune problema .si e bine 1 litru la 7000 mai ales daca zici ca ai dat talpi.
Link to comment
Share on other sites

schimba aral ul .e prea nasol pt bmw.nu se impaca deloc cu el.am motorul m50 merge superb cu rs.R S RS RS RS RS RS RS numai rs.ai bmw pui rs.ai alta masina pui orice ulei .si atata timp cat nu se aprinde uleiul este ok.am un prieten care a mers cu 1 litru de ulei in motor nu se aprindea becul dar la facut zdrente (motorul).la tine nu se pune problema .si e bine 1 litru la 7000 mai ales daca zici ca ai dat talpi.

19150[/snapback]

[/quot

Castrol RS cat?? 10w-???

Eu nu am pus altceva in masina in ideea ca toata lumea imi zicea sa bag exact cu ce a mers inainte

Link to comment
Share on other sites

Fostul proprietar al masinii mele a folosit Castrol GTX3 si motorul era in perfecta stare. Eu am fost mai destept si i-am pus sintetic, merg cu Castrol RS 10W60. Care este al naibii de scump.

OK, motorul e tot asa bine mersi. Dar am ajuns sa-mi pun intrebarea daca nu cumva este un efort financiar inutil, avand in vedere ca foarte rar trec de 4000..4500 rpm, iar la drum intins merg de regula la 3000..3200 rpm.

 

In fine, daca totusi decizi si tu sa cresti cheltuielile de intretinere a masinii, fara sa fii sigur ca asta va avea un impact sesizabil asupra vietii motorului, atunci, cand faci trecerea de la ulei mineral la ulei sintetic, fa primul schimb cu sintetic pe care-l tii 2000 Km, apoi urmatorul schimb cu ulei sintetic pe care-l tii max. 5000 Km, apoi in fine continui cu ulei sintetic pe care-l schimbi la cca. 8000 Km.

Ca sa nu-ti bati joc de bani, primul schimb de sintetic fie nu-l faci cu Castrol RS, fie folosesti un semi-sintetic. Ideea este ca uleiul sintetic are calitati de curatare foarte bune si se va contamina repede cu mizerie depozitata aiurea prin motor, in timp. Calitatile de bun detergent ale uleiului sintetic s-ar putea sa-ti mai creeze o surpriza: unele simeringuri si garnituri sa inceapa sa curga usor. Mie nu mi s-a intamplat.

 

Acum vreo 4 ani gaseam ulei semi-sintetic Mobil 15W50. Am fost foarte multumit de acel ulei. Pacat ca, la scurt timp dupa aceea, s-a importat numai semi-sintetic Mobil 10W40, pe care il consider cam prea subtire.

Asa ca am ajuns sa cotizez periodic la renumitul Ca$trol R$ 10W60.

18339[/snapback]

parerea mea este ca la motoarele m10 si m20 este mai bine sa bagi un ulei mineral bun,cel sintetic este bun,dar tipul asta de motoare il papa mai repede

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca la motoarele m10 si m20 este mai bine sa bagi un ulei mineral bun,cel sintetic este bun,dar tipul asta de motoare il papa mai repede

19188[/snapback]

 

 

La BMW_uri fabricate pana in 98 este recomandat uleiul mineral.Daca motorul are multi km si a mers numai cu ulei mineral nu este bine sa se treaca pe ulei sintetic.

Si invers, daca masina este peste 98 este recomandat ulei sintetic 100%.

Link to comment
Share on other sites

a avut cineva probleme cu ARAL-ul? am auzit dintr-un service ca BMW si ARAL nu e bine, service care face numai BMW de multi ani.ei au zis ca cel mai BETON e CASTROL 10W40 (pret/calitate avand in vedere regimuri sportive ocazionale).

BAVARIA pune CASTROL 5W40.

Link to comment
Share on other sites

a avut cineva probleme cu ARAL-ul? am auzit dintr-un service ca BMW si ARAL nu e bine, service care face numai BMW de multi ani.ei au zis ca cel mai BETON e CASTROL 10W40 (pret/calitate avand in vedere regimuri sportive ocazionale).

BAVARIA pune CASTROL 5W40.

20172[/snapback]

 

Pe capacul de la motor la un 520d scrie BMW CASTROL,scris de fabrica,gravat,nu abtibild sau altceva.Deci cu alte cuvinte,daca BMW-ul a scris asa ceva,e clar ca se recomanda Castrol.Daca nu credeti maine va fac poza.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca motorasul meu o sa aiba parte de un tratament mai dur as vrea sa stiu ce ulei imi recomandati sa pun in el.Pana acum a avut Castrol GTX3 si Aral , iar din astea am fost multumit de Castrol.Multa lume mi-a recomandat daca merg mai sportiv sa iau Castrol RS,voi ce parere aveti?Masina este un 323i E30 an 1985 motorul de 150 cai dar asta deja stiati :blink:

18338[/snapback]

alex eu am e34td de 115hp,si folosesc castrol rs 10w60,e super uleiul,si etanseaza si un pic zgomotul motrului,adica se aude altfel,si pe langa asta am pus si dura lube ca sa fiu 100% sigur de motor.sfatul meu este pro castrol rs...

Link to comment
Share on other sites

alex eu am e34td de 115hp,si folosesc castrol rs 10w60,e super uleiul,si etanseaza si un pic zgomotul motrului,adica se aude altfel,si pe langa asta am pus si dura lube ca sa fiu 100% sigur de motor.sfatul meu este pro castrol rs...

20414[/snapback]

 

RS in diesel?RS-ul in principiu e ulei de motor pe benzina.Nu stiu ce sa zic dar,eu nu as baga.

Link to comment
Share on other sites

RS in diesel?RS-ul in principiu e ulei de motor pe benzina.Nu stiu ce sa zic dar,eu nu as baga.

20420[/snapback]

 

 

Dupa cate stiu eu BMW nu a recomandat niciodata acest ulei pentru diesel.De fapt nu mai este recomandat pentru nici un BMW.Probabil datorita aparitiei TWS-ului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pt un e30 318i motor 75KW/102 Cp din '86 ce ulei de motor sa folosesc??

22675[/snapback]

 

Cred ca trebuie sa dai mai multe detalii... Fum albastrui, stil de condus? Eu unul folosesc Castrol TXT si este ok! Am folosit ARAL si m-am ales cu depuneri si uzuri in palier :blink:

Link to comment
Share on other sites

Asta a fost foarte tare.Pe panoul de sigurante nu trebuie sa fie trecut nimic.Ce ai tu acolo a fost lipit de la service-ul care a facut in trecut schimburile,posibil cand masina era in Germania.Eu acolo de exemplu aveam lipit la un 520 un abtibild legat de schimbul curelei de distributie.Acuma am o cartela prinsa de joja,de la Castrol pe care am trecut data si km la care am facut toate schimburile.

18552[/snapback]

nu tata nu e ce spui tu.am avut shi eu asa la dacia,dar asta este recomandare de la castrol ptr bmw.am sa fac si o poza ca se te convingi.si este pe tabloul de sigurante,nu inauntru. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi recomande si mie cineva un ulei ca se apropie vremea sa-l schimb si am tot auzit ca aralul 10W-40 nu este bun.Nu numai de aici am auzit...cica la temp mari se arde si se depune pe motor

Trecerea pe castrol 10W-40 este o optiune buna.Vreau sa stiu ca nu am sa mai schimb tipul de ulei ca se recomanda sa nu se faca lucrul acesta.Preferabil cei care au E34 sa-mi spuna ce ulei ca eu tot e34 am.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi recomande si mie cineva un ulei ca se apropie vremea sa-l schimb si am tot auzit ca aralul 10W-40 nu este bun.Nu numai de aici am auzit...cica la temp mari se arde si se depune pe motor

Trecerea pe castrol 10W-40 este o optiune buna.Vreau sa stiu ca nu am sa mai schimb tipul de ulei ca se recomanda sa nu se faca lucrul acesta.Preferabil cei care au E34 sa-mi spuna ce ulei ca eu tot e34 am.

Multumesc

22758[/snapback]

 

Castrol TXT e o alegere ok daca nu-ti 'ciomagesti' motorul prea des si daca il schimbi pana in 8000 km

Link to comment
Share on other sites

Sa-mi recomande si mie cineva un ulei ca se apropie vremea sa-l schimb si am tot auzit ca aralul 10W-40 nu este bun.Nu numai de aici am auzit...cica la temp mari se arde si se depune pe motor

Trecerea pe castrol 10W-40 este o optiune buna.Vreau sa stiu ca nu am sa mai schimb tipul de ulei ca se recomanda sa nu se faca lucrul acesta.Preferabil cei care au E34 sa-mi spuna ce ulei ca eu tot e34 am.

Multumesc

22758[/snapback]

 

Eu personal bag Castrol Magnatec.Sunt foarte multumit de el.Si nu pot zice ca nu alerg rau masina.Am stat si m-am gandit,de 4 ani de cand tot ma dau cu BMW,am bagat de la Penzoil si pana la Aral.Practic dupa cum e moda la service-ul unde imi fac masina.Intr-o perioada ma dispera cu Penzoilu,ca e singuru facut dincolo,ca e original,apoi a dat-o pe Esso,ca e super etc,etc.Acuma de 2 ani incoace,numai Castrol recomanda.Sincer sa fiu,Esso era un jeg,Aralul la fel,Penzoilu imi manca motoru cu kilu,iar Mobil1 l-am schimbat dupa 500km ca tocmai schimbasem motoru si nu am putut trage vreo concluzie.Pana una alta,Castrolu ma satisface,nu mi-a mancat deloc,si e destul de curat si acum.O sa incerc si ProtectionPlus,ca e mai ieftin si nu intentionez sa mai tin masina mult.

Link to comment
Share on other sites

Eu personal bag Castrol Magnatec.Sunt foarte multumit de el.Si nu pot zice ca nu alerg rau masina.Am stat si m-am gandit,de 4 ani de cand tot ma dau cu BMW,am bagat de la Penzoil si pana la Aral.Practic dupa cum e moda la service-ul unde imi fac masina.Intr-o perioada ma dispera cu Penzoilu,ca e singuru facut dincolo,ca e original,apoi a dat-o pe Esso,ca e super etc,etc.Acuma de 2 ani incoace,numai Castrol recomanda.Sincer sa fiu,Esso era un jeg,Aralul la fel,Penzoilu imi manca motoru cu kilu,iar Mobil1 l-am schimbat dupa 500km ca tocmai schimbasem motoru si nu am putut trage vreo concluzie.Pana una alta,Castrolu ma satisface,nu mi-a mancat deloc,si e destul de curat si acum.O sa incerc si ProtectionPlus,ca e mai ieftin si nu intentionez sa mai tin masina mult.

22767[/snapback]

Adica tu ai schimbat de atatea ori tipul de ulei?

Cred..adica mai mult ca sigur am sa aleg Castrol ca mai toata lumea il foloseste.

Si inca ceva acelasi tip de ulei pe orice fel de vreme??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.