Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

eu recomand Shell si LM

 

astia cu super preturi folosesc ulei reciclat dat prin separatoare si aditivat puternic, altfel nu justifica pretul ft mic

 

un ulei bun se simte de la prima invartitura de motor, unul prost calitativ se simte ca si cum ai combustibil prost sau 15k cu el , plus ca in maxim 3000-4000km se va observa pilitura in el ,zgomot accentuat motor si turbina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu de ce va mai bateti capul cu ulei din Romania, cand este mai ieftin in Germania.

 

http://www.ebay.de/itm/BMW-Quality-Longlife-04-5W-30-1-Liter-Original-Motorol-Benzin-Diesel-DPF-1L-/360528056980?pt=DE_Autoteile&hash=item53f1259294

 

http://www.ebay.de/itm/1-Liter-Original-BMW-Motorol-0W-40-LL-04-Motorenol-0W40-/180581060850?pt=DE_Autoteile&hash=item2a0b7850f2

 

Credeti ca vanzatorii de pe forum nu tot de acolo cumpara? Numai ca se cumpara cantitativ, iar transportul se amortizeaza :)

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Cu ceva timp in urma am lucrat in cadrul "minunatei echipe" Unix Auto Romania asa ca, domnule Service Premium, membru al Vanzatori Autorizati group, va asigur ca stiu despre ce vorbesc si vorbesc in cunostinta de cauza.

Invarteli se pot face peste tot (...). De asemenea, "greseli" se pot face peste tot (...).

 

In general, este destul de safe sa mergi pe ideea achizitionarii de la sursele indicate in exemplul dvs. (mai putin Auto Total, care din cate stiu eu vindea doar persoanelor juridice). Dar in general nu inseamna neaparat ca-i universal valabil.

Ca dvs nu stiti/nu vedeti/etc este partea a 2-a. Asta nu inseamna ca nu se poate.

 

Increderea/seriozitatea se construieste cu greu, dar se poate narui intr-o fractiune de secunda.

 

Cum argumente nu pot/nu voi aduce in mod public, va rog sa luati postul meu ca pe nimic altceva decat propria-mi opinie.

 

In primul rand, nu stiu de ce ai vrut sa scoti in evidenta numele de utilizator si faptul ca fac parte din vanzatorii autorizati. Nu vad relevanta in discutie.

 

E logic ca peste tot se poate intampla sa fii furat sau inselat, dar sunt mai mari sanse sa fii inselat la un magazin mic decat la un importator mare de piese.

Da, stiu ca si la Auto Total au fost probleme si la Unix, dar in mod normal lucrurile sunt in regula.

Toata lumea da exemplu uleiul care ar fi contrafacut, dar daca e sa fie teapa, acestea se dau mai usor si mai eficient la piese mai scumpe.

De exemplu, au existat cazuri pe la unele dintre firmele importatoare de piese ca agentii sa fure impreuna cu soferii si sa inlocuiasca piese scumpe cu altele mai ieftine, adica de producatori mai slabi. Unii s-au prins, altii nu.

Exista o anumita frica de a cumpara ulei care are mai multe origini in barfe si pareri din auzite decat din intamplari dovedite si argumentate.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

uleiurile de la claudiuBWR si de la grozadan sunt ok.

Asta nu ai de unde sa o stii. Pentru ca nu ei la fabrica si controlul lor asupra originii uleiului este limitat. In plus nu este la indemana nici unuia de pe aici sa testeze uleiul.

 

Intr-o discutie similara despre uleiuri postasem un link de pe alibaba, cu un fabricant din China care oferea ulei etichetat BMW la pretul de 1 USD litrul. Ba chiar putea personaliza eticheta cu ulei BMW exact asa cum dorea cumparatorul :) Evident ca uleiul era fake.

 

La cata invazie de ulei BMW este pe piata din Romania si la cat de ieftin se gaseste, ma indoiesc ca tot uleiul este original.

 

Dupa cum spuneam, un vanzator din Romania, indiferent cat de serios ar fi el, nu are nici o metoda certa prin care sa verfice originea si calitatea uleiului pe care-l vinde. Nu poate decat sa mearga si el pe incredere, ceea ce nu e neaparat o garantie suficienta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

E o opinie. Am cumparat ulei de la amandoi si nu mi s-a parut nimic in neregula cu el.

 

Am dat si peste uleiuri ciudate, aduse de clienti. Unele miroseau ciudat sau aveau o culoare inchisa, de parca ar fi ulei ars.

 

grozadan cumpara ulei din Germania in cantitati mari. Am luat si eu de la el tot in cantitati mari.

Cutiile in care vin bidoanele par in regula.

BWR cred ca ia ulei direct de la importatorii de ulei, deci n-ar trebui sa fie probleme.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Salut, a folosit cineva sau stie ceva despre QUAKER State Horsepower 5W-40 Full Synthetic ? Cica ar fi fabricat in America si ar apartine de Shell... "Quaker State Q-Horsepower 5W-40 is Shell Ultra Helix rebranded for the U.S. market. Shell Oil Products U.S. (SOPUS) owns Quaker State and Pennzoil. Shell is the "economy" oil of the three, with QS in the middle and Pennzoil on top."

 

Aprobari si Specificatii: API SN/SL, CF. Mercedes Benz 229.5, 229.3, BMW LL-01, VW 505.00, 502.00. ACEA A3, B3, B4, C3

 

Ma tot zapaceste un prieten care detine 2 BMW-uri (330i e46 231cai si un 320d e46 150cai) la care foloseste uleiul asta de cativa ani cu rezultate foarte bune... (zice el... :) ).

 

 

ps: momentan folosesc in masina personala (e39 520i M54B22) Liqui Moly TopTec 4100 5W-40 de care sunt destul de multumit.

Edited by 320i e36
Link to comment
Share on other sites

Salut, a folosit cineva sau stie ceva despre QUAKER State Horsepower 5W-40 Full Synthetic ? Cica ar fi fabricat in America si ar apartine de Shell... "Quaker State Q-Horsepower 5W-40 is Shell Ultra Helix rebranded for the U.S. market. Shell Oil Products U.S. (SOPUS) owns Quaker State and Pennzoil. Shell is the "economy" oil of the three, with QS in the middle and Pennzoil on top."

 

Aprobari si Specificatii: API SN/SL, CF. Mercedes Benz 229.5, 229.3, BMW LL-01, VW 505.00, 502.00. ACEA A3, B3, B4, C3

 

Ma tot zapaceste un prieten care detine 2 BMW-uri (330i e46 231cai si un 320d e46 150cai) la care foloseste uleiul asta de cativa ani cu rezultate foarte bune... (zice el... :) ).

 

 

ps: momentan folosesc in masina personala (e39 520i M54B22) Liqui Moly TopTec 4100 5W-40 de care sunt destul de multumit.

Si eu am auzitca Shell Helix Ultra 5w40 ar fi printre cele mai bune din lume sau chiar cel mai bun . Cica e singurul ulei pe care il foloseste Ferrari . Dar cica doar acest ulei de la Shell (helix ultra 5w40) e foarte bun , restul fiind ceva comun spre prost.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde vine chestia asta " cei ce-si permit", are un pret absolut normal similar cu alte uleiuri cat de de cat cunoscute de pe piata.. nici mai scump nici mai ieftin... Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai de exemplu castrol, liqui moly, motul, dintr-o gama similara adica sintetice, aceasi clasa.. tot pe acolo sunt ca pret..gen diferenta de 1-2 euro la un bidon de 5l...

OK. Nu te-am contrazis. Doar te-am intrebat unde anume la noi, in Romania.

La un dealer local de Suzuki, Auto Marshal, am intrebat mai demult si baietii pot aduce asa ceva la un cost de ~150 de lei per litru. Deci daca imi spui de unde as putea lua asa ceva la pret de Castrol, ma abonez acolo. Si-ti mai si multumesc. :drinks:

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

OK. Nu te-am contrazis. Doar te-am intrebat unde anume la noi, in Romania.

La un dealer local de Suzuki, Auto Marshal, am intrebat mai demult si baietii pot aduce asa ceva la un cost de ~150 de lei per litru. Deci daca imi spui de unde as putea lua asa ceva la pret de Castrol, ma abonez acolo. Si-ti mai si multumesc. :drinks:

 

ebay.de si ai garantia ca e original :)

 

ce e in Romania nu ai garantia ca poate fi original

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Astazi mi-a ajuns uleiul comandat din Germania de pe Ebay, dar cand am deschis coletul am constatat ca pe bidon nu scrie Made in Germany, cum ma asteptam, ci Made in EU, iar specificatiile sunt in italiana, greaca si nu mai stiu ce limba. Sa fie si asta cumparat din DE contrafacut ? :huh: Mai am o nedumerire: data de fabricatie e 2010, e vreo problema daca e facut in 2010 ?Mi se pare cam vechi totusi...http://i.imgur.com/EzYereL.jpghttp://i.imgur.com/mEDCsKo.jpg
Link to comment
Share on other sites

De la ce user de pe ebay l-ai luat?

 

E destul de vechi, din cate stiu eu, uleiul are un termen de garantie, care este de 2 ani dar s-ar putea sa ma insel :)

 

"Castrol oils have no expiration date. However, we recommend using the oil within 5 years of the date printed on the bottom of the bottle. This applies for both Syntec and GTX oils."

 

5 ani

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

te pomenesti ca ti-ai facut complex hotelier cu recolta de anu asta..

 

Nu te-ai uitat si tu la poze ceva cand l-ai comandat?

:rolleyes: As vrea eu. Nu bre am pe cineva stabilit acolo, iar eu fiind un filogerman, la ce poze sa ma uit, ca am o incredere prosteasca in nemti (cred ca de aici se va duce pe plua Europa), nu se vede in poze spadele bidonului.

 

De ce nu ai luat BMW original? Era in jur de 6€ litrul, asta e mai scump parca.

Am zis sa bag ceva "cel mai bun" :rolleyes: cum discutau colegii mai sus, ca cica asta e varful de gama, dar se pare ca nu-l cumpara nici dracu, ca dea aia a ramas pe stoc din 2010.

Link to comment
Share on other sites

Pe uleiul Castrol comercializat in Germania nu scrie Made in Germany, ci Manufactured in the EU. In magazin este destul de scump, insa la magazine online il gasesti si la 8-9 euro / litru.

 

Pe bidoane scrie in germana insa, nu in alte limbi.

 

Liqui Moli este destul de ieftin, comparativ cu Castrol...cam la jumatate de pret.

Link to comment
Share on other sites

5 ani este termenul de garantie la ulei, cand scade termenul scade si pretul in procente

 

Castrol vine din Austria dar provenienta este ue, deci poate sa vina pe loturi din turcia, grecia, italia etc... nu poti afla decat daca iti da copie dupa certificatul de conformitate eliberat pe tot lotul

Link to comment
Share on other sites

am un bmw 320 d 2002 150 cp (momentan in el la al doilea schimb tot cu ulei bmw 0w40 si imi consuma aproape 1 l la 15000 km reali cand fac si schimbul , dar si o alerg si forjez) si ma gandesc sa bag asta :

Castrol EDGE 0W-30 este un ulei de motor de ultima generatie , cu nivel ridicat de performanta. Este un ulei de motor total sintetic, din clasa de vascozitate 0W-30, care indeplineste o gama larga de specificatii Mercedes, General Motors, BMW si VW.

maximizeaza performanĂža motorului pe termen scurt și lung;

performanÞa ÎmbunãtãÞitã pentru lungi perioade de timp, chiar ºi atunci când este sub presiune ;

imbunatateste eficienta motorului;

calitate garantata;

oferĂŁ excelente niveluri de protecție in timpul condusului pe o varietate mare de condiții de drum si de temperatura;

reduce depunerile si imbunatateste timpul de raspuns al masinii;

recomandat pentru :VW, BMW, Audi, MINI, Smart, SEAT, Honda, Toyota, Škoda, Subaru, Mercedes -Benz

SAE 0W-30, ACEA C2, C3, API SM/CF, VW 502 00/ 505 00, BMW Longlife-04, MB-Approval 229.31/ 229.51.

 

 

ce parere aveti?

 

 

si cred ca mi-am gasit singur raspunsul pe siteul CASTROL si asta o sa folosesc :D

 

OUR RECOMANDATION

 

EDGE 0W-30

MAKE

BMW

MODEL

320d, -Touring (M47, M47TU, E46) (3 Series)

ENGINE

DT

YEAR

2001-2004

EDGE 0W-30

NEW SEARCH

PRINT

APPLICATION RECOMMENDATION CAPACITY (LTR)

Engine (DT) Premium EDGE 0W-30 (a, B) 5.5

Mid-range Magnatec 5W-30 C3

Manual Transmission Syntrans B 75W 1.6

Automatic Transmission Refer to main dealer 3.0 ©

Differential Refer to main dealer (d) 1.0

Coolant (50%) Refer to main dealer 7.0

Brake Fluid Refer to main dealer

Differentials - Front/rear (with non-limited slip differentials or with viscous differential lock) Refer to main dealer

Limited Slip Differentials - multi-plate/lamella/electro-hydraulic Syntrax Limited Slip 75W-140

Wheel Bearings Multipurpose Grease

Hide Notes

Hide Oil Change Intervals

Lubricant / Capacity Notes

 

a. All models with service indicator: oil change interval varies with driving conditions, typically 15000 - 18000 miles/24000 - 30000 km (Depending on year of manufacture)

b. Diesel engine oil viscosity recommendations: -30°C to 30°C, 0W-30/5W-30, above -30°C, 5W-40/5W-50; -20°C to 30°C, 10W-30; above -20°C, 10W-40/10W-60. Oils listed and approved under BMW 'Longlife Oils' for all year round use: 0W-X and 5W-X

c. Capacities for auto. transmissions are drain/refill capacities

d. Use only BMW approved automatic transmission fluids and final drive gear oils

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.