Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Eu nu mai folosesc de foarte mult timp Castrol sau BMW. In ultimii 4 ani am bagat numai Motul. Dar si despre Motul am auzit de curand ca au inceput sa-l fabrice la turcaleti, asa ca, am trecut pe Xado. www.xado.ro

ce conteaza ca e de la turci cat timp sunt sub emblema castrol. ca se mai nimereste 1 sticla la 1000 contrafacut asta e viata, deja tine de ghinion :D.

Link to comment
Share on other sites

Petrica, Castrol si BMW care se gasesc la noi in magazine, de cele mai multe ori, nici macar la turci nu sunt facute. Tu baga Castrol, ca asa scrie pe un sticker la motor.

ok men. eu doar pe astea am sa merg . am de 5 ani masina si doar castrol si bmw am pus si schimbat la 12000 - 16000 km reali si pana acuma no problem. Pun doar ulei, filtre si combustibil de buna calitate si nu fac compromis la astea pentru ca mai mult cheltui apoi si cand tragi linie cu economia facuta si reparatia iesi in pierdere :D.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt tare curios daca exista prin Romania un laborator ceva unde sa putem face un test comparativ la uleiuri, contra cost.

 

Sincer as contribui financiar la o astfel de actiune si sunt convins ca mai multi ar face-o.

 

Sa luam cate un bidon de ulei Castrol si OEM BMW de exemplu de la comerciantii de pe forum, din Germania, de la 2-3 magazine de piese...si sa vedem rezultatele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am de un schimb pus in motor Fuchs Gt1 Pro Flex 5w-30. Acum la 10000km o sa fac revizia, mai am 500km si tot d-asta voi pune. Mi-a placut, consum mic, zgomot redus, imi inspira incredere. Oricum sunt de parere ca majoritatea uleiurilor sunt la fel, conteaza sa le schimbi la intervale scurte. Restul e can can.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu imi face probleme, dar asa am auzit cum ca ar trebui schimbat si uleiul din cutie. Si la diferential la cati km il schimb ?

Nu are perioada de servisare pentru ca nu se schimba. Dar daca tu tii mortis atunci il poti schimba.

Daca ai achizitionat masina second hand si nu stii ce i s-a schimbat si cand, cel mai intelept ar fi sa-i schimbi uleiul impreuna cu toate filtrele consumabile (ulei, combustibil, aer, polen), lichidul de frana si antigelul.

Mai intai sa declansezi tirul de intrebari :) poti cauta rapid, aici pe forum, si-ai sa gasesti cam absolut orice te intereseaza, deja dezbatut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.