Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Mie mi se pare slab calitativ, fie el si de la reprezentanta !

 

Evident ca si celelalte pot fi contrafacute. Bagam de vreo 4 ani Motul dar acum am vazut ca nu mai scrie made in France ci in UE. Asa ca, m-am documentat si reorientat catre XADO, made in Holland ! :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca sunteti prea fixisti cu uleiul

 

am un client cu N47 baga 5w30 bmw (de la mine, de la un furnizor, mai ieftin decat la reprezentata,ce se vinde si pe forum probabil) si nu are nici o problema cu motorul de 100 de mii, chiar este mai silentios decat al meu (na alta tehnologie)..

 

 

eu merg cu 0w40 castrol(pe vremea aia SLX, acum edge) de pe la 30 de mii acum 225 de mii si nu am nici o problema, motorul merge si se aude ca si atunci cand era noua.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimeni fixist dar avand in vedere ca exista o gama larga din care putem alege, nu ar fi ciudat sa bagam toti acelasi ulei ?

Corect. Cam asta-i si ideea unei piete libere si a concurentei. Producatorii castiga financiar, dar si consumatorul trebuie sa aiba beneficii. Si-aceste beneficii sunt reflectate in raportul calitate/pret.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Nu e nimeni fixist dar avand in vedere ca exista o gama larga din care putem alege, nu ar fi ciudat sa bagam toti acelasi ulei ?

 

 

eu sunt de parere ca daca bagi indicativul care trebuie ,nu prea conteaza marca uleiului,asa ca poti baga ce ti se pare tie ca e ok (nu recomand uleiul luk si nici carburantii lor)

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

Nu are perioada de servisare pentru ca nu se schimba. Dar daca tu tii mortis atunci il poti schimba.

 

Cum sa nu se schimbe uleiul din cutia de viteze automata ? Nu te lua dupa specificatiile BMW ca e lifetime, producatorul de cutii recomanda schimbarea uleiului.

 

Regular maintenance intervals will substantially increase the automatic transmission's service life and, precisely for that reason ZF recommends regular oil changes every 80 000 to 120 000 km or after 8 years - depending on the usage.

 

http://www.zf.com/brands/content/en/zf_parts/products_zfparts/oil_changing/oil_changing_kit.html

Link to comment
Share on other sites

Nu imi face probleme, dar asa am auzit cum ca ar trebui schimbat si uleiul din cutie. Si la diferential la cati km il schimb ?

Nu are perioada de servisare pentru ca nu se schimba. Dar daca tu tii mortis atunci il poti schimba.

Daca ai achizitionat masina second hand si nu stii ce i s-a schimbat si cand, cel mai intelept ar fi sa-i schimbi uleiul impreuna cu toate filtrele consumabile (ulei, combustibil, aer, polen), lichidul de frana si antigelul.

Mai intai sa declansezi tirul de intrebari :) poti cauta rapid, aici pe forum, si-ai sa gasesti cam absolut orice te intereseaza, deja dezbatut.

 

Cum sa nu se schimbe uleiul din cutia de viteze automata ? Nu te lua dupa specificatiile BMW ca e lifetime, producatorul de cutii recomanda schimbarea uleiului.

 

Regular maintenance intervals will substantially increase the automatic transmission's service life and, precisely for that reason ZF recommends regular oil changes every 80 000 to 120 000 km or after 8 years - depending on the usage.

 

http://www.zf.com/brands/content/en/zf_parts/products_zfparts/oil_changing/oil_changing_kit.html

 

Deci am raspuns intrebarii. :poke:

Link to comment
Share on other sites

Se schimba si uleiul din diferential, tu ai zis ca nu se schimba lol.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/6018-ulei-diferential/

Nu mai loli atat caci nu-i deloc asa! :punish: Conform cartii service a producatorului, asa ceva nu exista. Mai mult, diff-ul este "sealed for life". Depinde de proprietar ce intelege el prin asta (100k de km sau 500k de km).

Dar, de schimbat, se poate schimba.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de o parere va rog. La sf lunii fac revizia, anul trecut (in reprezentanta) mi-au pus Castrol 5w40, iar acum cand am facut comanda pt ulei un coleg de forum mi-a recomandat sa pun 5w30 sau 0w40.

Masina e 118d cutie manuala 109xxx km.

Dupa umila mea parere ambii au dreptate. In felul lor. Reprezentanta, pentru ca aia se pune conform lui Castrol. Dar si colegul forumist pentru ca, la rece, 5W30-ul unge mai bine si mai repede (0W40 la fel, dar nu merita sa dai banii pe el, nu se justifica diferenta de pret). Si cum vine anotimpul rece, parerea mea este ca n-ai fost sfatuit tocmai rau. Ca idee, pentru orice-ai opta nu dai gres.

Eu unul, acuma, as pune 5W30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salutare! De la o vreme incoace am observat ca de fiecare data cand e motorul rece, se aude o bataie dinspre acesta, doar din interiorul masinii. Cand a ajuns apa la 90, aceasta bataie dispare. Am aproape 4k de km de cand am facut schimbul de ulei: Castrol Magnatec 10w40. Ar putea fi uleiul de vina? Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

La rece, acest 10W mi se pare cam prea gros pentru clima noastra! Acum tot este bine ca inca n-a scazut temp foarte mult, dar cand vor fi cu multe grade sub minus, o sa dureze ceva pana se amorseaza uleiul ala prin tot motorul! Cel putin o sa-i ia ceva mai mult timp pana ajunge sa greseze toate piesele! Pentru zona temperata, este recomandat 5W ori 0W care-i si mai subtire la rece! De obicei 0W este recomandat pentru clima rece, gen Suedia, Canada, Norvegia, etc 5W zona temperata si 10W zonele tropicale/subtropicale!
Link to comment
Share on other sites

@RaYn3 In cazul acesta, la urmatorul schimb de ulei, cu siguranta o sa bag 5w40. Exista riscul sa dauneze motorului daca mai merg cu el asa macar pana la 10k de km sau ar trebui sa il schimb mai devreme?

 

ideea este ca 5W30 si 0w40 e bun pentru iarna si temperaturi scazute , iar 5w40- 10W40 merge vara. Mai depinde si de uzura motorului si de tipul lui , adica plajele de turatii ale motoarelor . Vad ca sunt multi fani Castrol , desi cativa au incercat si Liqui Moly .

Intr-adevar, vara nu am sesizat aceasta bataie la rece.

Edited by Alin KIR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.