Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

NOTE: <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252);">The BMW oil 0w40 part #83210398504 is a full synthetic oil.<br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 13px; line-height: 19px; background-color: rgb(250, 251, 252);">

The BMW oil 5w30 part #83210398507 is NOT a synthetic oil!

 

eu stiam ca 5w30 bmw e full sintetic, cum dreq?? parca scrie si pe bidon.....cred ca e o greseala pe undeva..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am observat ca de cand folosesc LIQUY MOLY , nu mai bat tacheti la rece.....

 

inainte foloseam Castrol magnatec 5w40...bateau tacheti ori de cate ori era frig afara, mai ales iarna....

 

acum nu se mai aud deloc , nici cand este foarte frig afara....chestia este ca la inceput tot bateau tacheti la frig cu LM, insa acum nu se mai aud deloc, am vreo 5000km cu acest ulei,

 

LM toptech 5w40.

 

aaa, cand am cumparat masina acum 2 ani, vechiul propietar folosea Valvoline 10w40, si cu acel ulei imi bateau tacheti.....

 

asta ca sa va dati seama ca nu Castrol era problema...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci, sa inteleg ca este normal. Totusi, la rece nu trebuia sa fie nivelul uleiului la mijlocul jojei?

Nu-ti mai bate capul cu asta. Oriunde, intre semnul minim si maxim, este OK.

Ideea este sa nu fie peste maximum. Si, daca este, sa nu fie mult peste. Merge scos cu o pompita sau pur si simplu cu o seringa mare.

 

P.S.

Sub minimum, n-am mai scris. Dar cred ca se intelege de la sine ca-i nasoala treaba.

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Probabil la masina din semnatura lui, e46 320d FL 150Cp.

 

Si nu e prea subtire, dimpotriva. E recomandat. Si eu am trecut pe Castrol EDGE FST 0w40 si sunt mai mult decat multumit.

 

Am avut 5w40, 5w30 BMW si acum 0w40 Castrol. 0w40 s-a comportat cel mai bine si motorul are aproape 300k km.

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De unde siguranta asta in a afirma ca e prea subtire? Pe mine m-ai facut curios.

 

Deci te rog, lamureste-ma.

merge mai bine un 5w40, sau un 5w30.

acum depinde si de anu de fabricatie.....pt 2003-2006, este mult mai recomandat sa pui 5w30 sau 5w40 Castrol edge turbo diesel.

asa mi-au zis ce-i de la reprezentata din craiova cand am intrebat despre revizie impreuna cu un prieten, pt un e60 530d 2004. in masina respectiva folosea mereu Castrol 5w30. revizie facuta mereu in irlanda la un service autorizat bmw. iar acum foloseste Castrol 5w40 turbo diesel. asta ne-au recomandat cei de la reprz.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu pricep in ruptul capului de ce va tot agitati cu vascozitatea uleiului la cald. Cand, mult mai importanta, de fapt CEA MAI IMPORTANTA caracteristica a uleiului este vascozitatea la rece, indiferent de temperatura mediului ambiant.

Ca exemplu, un ulei 0W40 este mai subtire, LA RECE, decat un 5W40.

La fel, un 0W40 este mai subtire, LA RECE, decat un 5W30.

 

Uleiurile cu indice ridicat dupa W sunt recomandate pentru zonele hot ale globului.

 

A se citi si AICI.

Link to comment
Share on other sites

Salut de curand sunt posesorul unui 320d e90 din 2005 masina avea 198.000km acum are 206.000km si ma gandeam sa ii schimb si eu uleiul.Un Ravenol 5W40 ar fi ok ?ce ulei imi recomandati.Motorul merge ok dar nu stiu ce ulei are in ea si nici nu stiu cati litri de ulei trebuie sa cumpar ,cine stie sa ma ajute si pe mine.Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Pune Ravenol VMP 5w30 http://www.ravenolromania.ro/produse/uleiuri-sintetice-45/ravenol-vmp-sae-5w-30-24.html

 

E certificat BMW LL04, eu il am in motor de 14000 km si mi se pare pare mult mai bun decat ce foloseam inainte (ulei BMW), motorul e mai silentios la rece. Intra 5,5 litri.

Am pus ravenol 5w40 vmp la un mercedes c200 2004 240k km si merge super,tot la ravenol VMP ma gandeam si eu .Multumesc de sfat ,dar totusi s.ar putea sa ii bun ulei BMW.ma mai documentez

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.