Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 1 month later...

Salut

Va trebui sa fac schimbul de ulei in curand si as dori sa trec pe altceva mai bun daca exista pentru motorul meu.

Masina este E46 320cd an 2005,156000 km.Are facuta o resoftare,intercooler marit si evacuare cap coada.Mentionez aceste lucruri pentru ca nu mai are 150CP ci 190CP si as dori sa stiu daca trebuie sa bun un ulei mai vascos tinand cont ca motorul este ceva mai solicitat.

Pana acum am bagat in el numai ulei BMW 5w30 LL04 iar cineva mi-a spus daca vreau ceva mai bun sa trec pe Motul.

Ce Motul sa iau 5w30 sau 5w40? sau 10w40?

Masina o exploatez in regim normal si uneori sportiv dar nu exagerat.Pana acum mi-a consumat aproximativ 0,5-1L ulei la schimb dar nu stiu daca motorul facea acest lucru sau intercoolerul stoc care intr-o parte era spart si pierdea ulei(acest lucru l-am vazut abia in momentul in care am schimbat intercoolerul).

Multumesc pentru sugestii.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ramai pe 5W40.

10W40 e prea vascos pentru motoarele astea. Multi le-au distrus asa.

 

Multumesc pentru raspuns.

Am ales 5W40 de la Motul.Pana acum am avut 5W30 de la BMW,sper ca nu a fost o greseaza la scriere cand ai spus "ramai tot la 5W40".

Edited by CautRezolvari
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai innebunit? E acelasi ulei chiar daca e dublu la pret. Original NU EXISTA! BMW nu fabrica ulei, e alta firma care fabrica pentru ei , BMW AG sau ceva de genul, asta daca o fi asa cum scrie pe cutie.

 

 

evident ca BMW AG e doar o copie chinezeasca dupa BMW :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

La cati km faci schimbul si ce uleiuri folosesti? (0W40...5W40...)

 

 

De doua ori am folosit Castrol (o data 5W40Magnatec si o data 10W60), in rest am folosit doar BMW 0W40; stiu ca este produs de Castrol, dar spre deosebire de celelelate nu scade deloc nivelul pe joja intre schimburi (schimbul il fac la fiecare 11000 km, incl filtrul de ulei).

 

In poll am "votat" altele, iar altele inseamna in cazul meu originalul BMW 0W40.

Sal abia am luat masina si nu iti pot rasp la intrebarea data de tine,eu incerc sa vad ce ar fi mai bun cand o sa il schimb in vreo cateva luni ms frumos

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Cam cati litri de ulei intra in 530d din 2006 ? Este bun Castrol Edge 5w30 Long Life pentru masina mea, vechiul proprietar mi-a zis ca a facut revizia in aprilie dar vreau sa dorm noaptea linistit! Ce filtre sa iau MAN sau MAHLE ? Va multumesc mult, nu am avut timp de lecturat, masina s-a ivit alalta ieri seara si de ieri sunt proprietar! Primul BMW, revin zilele astea cu o prezentare!
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ca sa nu mai deschid un topic o sa postez aici

Am si eu nevoie de un sfat

Vreau sa pun Liqui Moly 5w-30 in e90 320d motor M47 163 cp fara DPF cu 87.000 km si la ei in configurator imi apar

 

Top Tec 4200 5W-30

Approvals

ACEA C3 ; BMW Longlife-04 ; MB-Freigabe 229.51 ; Porsche C30 ; VW 504 00/507 00

LIQUI MOLY recommends this product for vehicles with the following specifications: ACEA A3 ; ACEA A5 ; ACEA B4 ; ACEA B5 ; ACEA C2 ; API CF ; API SM ; BMW Longlife-01 FE ; Fiat 9.55535-S1 ; MB 229.31 ; Peugeot Citroen (PSA) B71 2290 ; VW 500 00/501 01/502 00/505 00/505 01/503 00/503 01/506 00/506 01 (Ausnahme R5 und V10 TDI-Motoren vor 6/2006)

 

Top Tec 4600 5W-30

Approvals

ACEA C3 ; API CF ; API SN ; BMW Longlife-04 ; Ford WSS-M2C917-A ; GM dexos2 ; MB-Freigabe 229.51 ; VW 502 00/505 00

LIQUI MOLY recommends this product for vehicles with the following specifications: ACEA A3 ; ACEA B4 ; Opel GM-LL-A-025 ; Opel GM-LL-B-025 ; VW 505 01

 

Longtime High Tech 5W-30

Approvals

ACEA C3 ; API CF ; API SN ; BMW Longlife-04 ; Ford WSS-M2C917-A ; MB-Freigabe 229.51 ; VW 502 00/505 00

LIQUI MOLY recommends this product for vehicles with the following specifications: ACEA A3 ; ACEA B4 ; MB 229.31 ; VW 505 01

 

Vad ca toate au aprobarile BMW LL-04 dar nici unul nu este recomandat de catre Liqui Moly pentru BMW LL-04

Si vad la ei pe site ca toate sunt Synthetic technology. Ceva intre full sintetic si semi sintetic.

Nu stiu pe care sa-l aleg.

Edited by razzzzvan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.