Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Salutare. Am un e46 m54 de 2.2 143k reali si pana acum am pus Motul 5w40 xclean(asa recomanda site-ul lor). Azi am intrat din nou pe motul.com si ca recomandare imi da xclean 5w30. Ce sa pun?

 

Ramai pe 5W40! 5W30 se poate sa fie prea subtire deja pentru un E46, chiar daca zici tu ca are doar 143k, desi ma cam indoiesc! Dar, daca tu zici ca esti sigur de ei...

Link to comment
Share on other sites

Am un E46 318i cu 200.000km, pana acum am bagat 5w30 castrol, la rece e zgomotos motorul. Ce ulei sa bag ? Ma gandeam la ceva mai bun, tot 5w30 sa bag ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Si eu am tot 318i 143cp si folosesc castrol edge fst 5w30 si e foarte ok. Am vazut si internele motorului,sunt ca noi si fara depuneri.Deci poti sa mergi in continuare pe castrol 5w30 ca e ok :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ramai pe 5W40! 5W30 se poate sa fie prea subtire deja pentru un E46, chiar daca zici tu ca are doar 143k, desi ma cam indoiesc! Dar, daca tu zici ca esti sigur de ei...

Stiu sigur numarul de km pentru ca il cunosc personal pe fostul proprietar si doar 2 suntem care au avut masina:D cred ca merg pe 5w40 cum zici tu pt ca mi-a mers bine cu el.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pentru un E90 ,fara DFP si cu vreo 285k km ,ce imi recomandati intre castrol fst 0w-40 si 5w-40.

 

Precizez ca momentan am castrol 0w-30 defapt numai acest tip de ulei a fost pus in masina,dar parca este putin mai galagios motorul fata de alt e90 al unui prieten.

 

Ulei nu consuma ,decat vreo 2-300g la 15000kmthumbsup.png

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe site-ul Shell la lube selector nu am gasit nimic specific Bmw, adica in ambalaj Bmw, ci doar 5w-30 clasic pentru DPF.

 

E absolute normal sa nu gasesti pe site la Shell ulei in ambalaj BMW, eu nu tin minte sa fi vazut ulei ambalat BMW la Cstrol pe site, poate doar pe siteurile diversilor importatori oficiali.

 

Pentru masina ta e recomandat Shell Helix Ultra Professional AM-L 5W-30 sau Helix Ultra ECT 5W-30

Link to comment
Share on other sites

Uite am sunat acum la Baneasa, eu acolo am planul de revizii gratuite. Uleiul este deja disponibil, cel vechi nu mai este pe stoc si deci nu trebuie mentionat ca vrei cu shell. Pretul este de 112ron/litru, eu am intrebat ca sa-mi iau si de completare in caz ca am nevoie tin un litru in portbagaj.

 

Am rugat si un prieten sa se intereseze la ce pret poate sa-l aduca, avand magazin de piese. Mi-a zis ca e dublu fata de cel castrol bmw. Presupun ca dublu inseamna ~60 ron avand in vedere ca pretul pietii este undeva la 32ron pt cel castrol 5w30 pt dpf.

 

Edit : 75ron/L la www.pro-detailing.ro si 112 la Bavaria Baneasa. 5w30 LL04

 

Asta e ce am aflat eu pana acum.

Edited by Baracuda82
Link to comment
Share on other sites

M-am decis sa fac schimbul de ulei inainte de termen,dar nu stiu ce sa aleg ptr ca pe castrol.com imi recomanda 0w40 ,iar pe motul,imi recomanda 5w40.

Motorul este un n52 si trebuie mentionat ca in prezent am uleiul 5w30 de la bmw.

Sunt in dubii rau si aici am nevoie de voi. Am vazut ca Beriba la acelasi motor a bagat 0w40 ,ma gandesc sa nu fie prea subtire si sa-l pape

Mai repede.

 

Ce mi-ati recomanda ? :frantics:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.