Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Buna Ziua .

 

Sunt proaspat posesor de 320d (150 cp 5 trepte) ~230k km , si sunt in dilema ce tip de ulei sa pun , bmw 5W30 (ulei ce a iscat multe telenovele ) sau Motul X-clean LL04 (ulei laudat de toti care l-au pus) ? As vrea niste pareri de la propietari . Si daca sa pun Motul sa pun 5W30 sau 5w40 ? O alta intrebare ar mai fii care e diferenta intre X-clean si X-clean + ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna Ziua .

 

Sunt proaspat posesor de 320d (150 cp 5 trepte) ~230k km , si sunt in dilema ce tip de ulei sa pun , bmw 5W30 (ulei ce a iscat multe telenovele ) sau Motul X-clean LL04 (ulei laudat de toti care l-au pus) ? As vrea niste pareri de la propietari . Si daca sa pun Motul sa pun 5W30 sau 5w40 ? O alta intrebare ar mai fii care e diferenta intre X-clean si X-clean + ?

 

motul x'clean 5w30 nu se mai fabrica , doar x'clean +

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna Ziua .

 

Sunt proaspat posesor de 320d (150 cp 5 trepte) ~230k km , si sunt in dilema ce tip de ulei sa pun , bmw 5W30 (ulei ce a iscat multe telenovele ) sau Motul X-clean LL04 (ulei laudat de toti care l-au pus) ? As vrea niste pareri de la propietari . Si daca sa pun Motul sa pun 5W30 sau 5w40 ? O alta intrebare ar mai fii care e diferenta intre X-clean si X-clean + ?

 

 

Nici o parere nimic ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@dragos002 in caz ca nu esti la curent cu stirile uleiul BMW mai nou este ulei SHELL, acum tu alegi intre Shell si Motul, poti sa le incerci pe ambele si ai rezolvat problema. Apoi 5w30 ramane 5w30 indiferent de marca... daca producatorul spune sa bagi 5w30 atunci nu stiu de unde atatea intrebari despre 5w40
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Am sa trec pe 5W-30 asa cum recomanda producatorul.

De ce multi intreaba ce rulaj are masina? Doar nu schimbi tipul de ulei daca producatorul spune 5W30 sau se pune ulei gros dupa un anumit rulaj?

Eu am castrol magnatec 10W-40 ( mai gros) , afecteaza cumva motorul vara? Am 180.000km rulaj.

 

As vrea sa pun in septembrie Castrol edge 5W-30 sau castrol magnatec 5W30, care ar fi mai ok?:) edge e full syntethic, dar cica magnatec ar proteja mai bine motorul. :senile: :butcher: :roadrage: :gathering: :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pt ca de exemplu : http://oilselector.c...-E46-(1998-2006)/318i-(2001-2004)

 

parerea celor de la castrol....care fac si ei uleiuri de ceva zeci de ani !

si cred ca au destui ingineri pe acolo care sa-si spuna parerea in legatura cu un ulei !

 

 

e doar un exemplu !

 

citeste si tu : http://www.shell.com/global/products-services/on-the-road/oils-lubricants/cars/find-right-car-oils.html

 

O intrebare :De ce NU 10w40 in motor n42 ?Multi mecanici se mira ca am 0w40 si imi recomanda 10w40..masina are undeva peste 250.000 km..Multumesc

 

sunt destui mecanici care la 250k considera motorul uzat si recomanda un ulei mai gros ( un alt motiv )

Edited by wind-3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiu daca s-a mai discutat, nu am gasit nimic la o cautare (sumara).

 

Cum ne putem da seama daca in bidoanele de "Ulei original BMW" este Castrol sau Shell?

 

Mai nou, toti comerciantii au scumpit produsul, motivand ca este ulei "nou", produs de Shell; in realitate, multi vand uleiul "vechi" produs de Castrol, dar cu un pret marit.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca s-a mai discutat, nu am gasit nimic la o cautare (sumara).

 

Cum ne putem da seama daca in bidoanele de "Ulei original BMW" este Castrol sau Shell?

 

Mai nou, toti comerciantii au scumpit produsul, motivand ca este ulei "nou", produs de Shell; in realitate, multi vand uleiul "vechi" produs de Castrol, dar cu un pret marit.

 

dupa cum arata bidonul iti dai sema daca e cel vechi sau cel nou

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mersi pentru raspuns, Claudiu.

 

Acum, sincer, nu stiu cum arata cel "nou", eu le stiu pe cele "vechi", pe care le cumpar de vreo 10 ani. Ce are specific cel in care este Shell?

 

nu are nimic, este acelasi ulei OE de bmw doar ca este de la shell in loc de castrol.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eu am pus motul in motor cica este foarte bun, cica doar pentru ca dupa ce se incingea ascutitoarea se auzea foarte rau cand schimbam treptele....am trecut inapoi pe shell, liniste...

 

Am spus sa pun macar odata sa vad cum este, nu se compara cu shell parerea mea

 

Ai incredere in shell, eu folosesc de ani de zile, ma amuza acum cand toti castrolistii se enerveaza

Edited by BOASKA
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus motul in motor cica este foarte bun, cica doar pentru ca dupa ce se incingea ascutitoarea se auzea foarte rau cand schimbam treptele....am trecut inapoi pe shell, liniste...

 

Am spus sa pun macar odata sa vad cum este, nu se compara cu shell parerea mea

 

Ai incredere in shell, eu folosesc de ani de zile, ma amuza acum cand toti castrolistii se enerveaza

Esti singurul care il aud ca nu e bun motul...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O mica intrebare tehnica:

Pt un 116i/e87/motor n45b16a 1.6l/16v pana acum am folosit ulei 5w30 bmw.

Masina are 153.000km.Merg in continuare pe 5w30?Precizez ca de mancat ulei nu a mancat pana acum,doar ca a mai pierdut f putin pe la garnitura de la baie(de curand am observat treaba asta).

 

Nici o recomandare,nimic? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.