Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

la urmatorul schimb as vrea sa trec pe motul , am auzit numai de bine de el ,dar ce specificatii trebuie sa aiba ?! Ma apropii de 200 k e90 lci ?!

Eu am bagat Motul Specific LL-04. tot e90 lci 180k. Pana acum sunt multumit, eu folosindu-l de cativa ani deja la anterioara masina (passat- la care dupa ce am trecut de la castrol edge la motul specific, motorul se auzea mai "plin" si mai rotund, daca are sens ce zic..cu castrol se auzea de parca aveam apa in el,nu ulei) . Mare grija de unde il cumperi..au inceput sa fie contrafacut si asta si adus din locuri suspecte..cand am inceput eu sa il cumpar exista un singur importator in Ro si de atunci numai de la ei imi cumpar ( mai exact Pol Distribution). 6l au costat 276 lei

Link to comment
Share on other sites

Eu am bagat Motul Specific LL-04. tot e90 lci 180k. Pana acum sunt multumit, eu folosindu-l de cativa ani deja la anterioara masina (passat- la care dupa ce am trecut de la castrol edge la motul specific, motorul se auzea mai "plin" si mai rotund, daca are sens ce zic..cu castrol se auzea de parca aveam apa in el,nu ulei) . Mare grija de unde il cumperi..au inceput sa fie contrafacut si asta si adus din locuri suspecte..cand am inceput eu sa il cumpar exista un singur importator in Ro si de atunci numai de la ei imi cumpar ( mai exact Pol Distribution). 6l au costat 276 lei

 

ai o dovada ca exista contrafacut? sau vorbesti vorbe?

 

exista peste 3 importatori de motul

pol e unul dintre ei , dar e cam in picaj

 

printre altele, nu e cel mai bun pret, gaseai si la 250 lei sau chiar mai putin

Edited by claudiuBWR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta mi-au zis vre-o 2 persoane..Una care are service si cumpara cantitati mari de ulei si unul cu magazin de pise auto. Chestia care pe mine m-a mirat este ca am gasit intr-un magazin motul specific identic cu cel care il cumparam la passat cu 170 lei, ceea ce mi se pare putin dubios. Care sunt ceilalti 2 importatori ? Cand am inceput eu sa cumpar Pol erau singurii.
Link to comment
Share on other sites

Asta mi-au zis vre-o 2 persoane..Una care are service si cumpara cantitati mari de ulei si unul cu magazin de pise auto. Chestia care pe mine m-a mirat este ca am gasit intr-un magazin motul specific identic cu cel care il cumparam la passat cu 170 lei, ceea ce mi se pare putin dubios. Care sunt ceilalti 2 importatori ? Cand am inceput eu sa cumpar Pol erau singurii.

 

imi pare rau dar nu pot sa-ti ofer informatia astra, oricum nu vand direct la persoane fizice , cum face pol , deci nu are mare importanta

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc in M54 Motul 5W40 8100 X-Cess si sunt foarte multumit. Cand aleg un ulei, il aleg in functie de cifrele din fisa tehnica.

 

BRAVO :goodjob:

 

Nici o recomandare,nimic? :)

 

Atata timp cat se comporta cum trebuie, nu are sens sa experimentezi altceva. Rezolva scurgerea aceea, folosesti un ulei bun.

 

asta e uleiul produs de shell

 

asta e cel produs de castrol

post-75239-0-22376400-1448484205_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara, cine ma lamureste si pe mine care este diferenta dintre uleiurile de mai jos ? Toate sunt ll04/full syntetic dar ce diferenta este intre Edge normal, Turbo diesel,pe sticla de 1l scrie A3/B4 pe cealalta SN...Vreau sa fac schimbul la un e46 320d, 2004, euro4. Multumesc

post-61183-0-91909100-1449414435_thumb.jpg

post-61183-0-54778700-1449414441_thumb.jpg

post-61183-0-91670500-1449414446_thumb.jpg

post-61183-0-43921500-1449414506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

SN este certificare API pentru benzina. Am vazut ca ai 320d.

Cel A3/B4 este certificare ACEA si se refera si la benzina si la diesel. Strict pe specificatii, ar merge.

Eu am pus recent uleiul de la BMW facut de Shell, si anume 5W30 A3/B3. Am un 120d, 2006, 163 cai.

Oi fi nimerit un lot ma bun, dar masina a intinerit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SN este certificare API pentru benzina. Am vazut ca ai 320d.

Cel A3/B4 este certificare ACEA si se refera si la benzina si la diesel. Strict pe specificatii, ar merge.

Eu am pus recent uleiul de la BMW facut de Shell, si anume 5W30 A3/B3. Am un 120d, 2006, 163 cai.

Oi fi nimerit un lot ma bun, dar masina a intinerit.

Multumesc ptr info :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru cei interesati, Mobil 1 0W40 versus Castrol 0W40 dar nu numai:

Mobil 1 0W40 vs Castrol 0W40

 

m3post.com - "Who is running Mobil 1 0w-40?"

 

Sunt cele mai reusite si foarte recente discutii despre uleiuri gasite de mine. Sper ca si altii, nu numai eu, sa afle raspunsuri la multe din intrebarile care se intampla sa si le puna referitor la uleiuri. Sunt in engleza din pacate..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am un E87(120d) de 6 luni. Este primul schimb pe care il fac(cel de la care am luat masina mi-a zis la 190k in bord sa-i fac schimbul si am 190400).

Ce vreau sa va intreb .. ce tip de ulei sa pun? (am avut Quality Longlife-04 sae 5w-30)

Un prieten mi-a recomandat castrol 5w40 turbo diesel(6 l), cati litri intra in motor, 2.0 diesel?

 

Va multumesc pentru raspuns.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.